Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zwrot podatku za PIT 2017 - kiedy i komu przysługuje?

Dodał: red Data: 2018-02-08 12:56:42 (czytane: 4004)

Rozliczenie PIT to nie tylko przykry obowiązek, lecz także korzyści finansowe. Dzieje się tak w momencie, gdy przysługuje nam zwrot podatku. W jaki sposób zwracana jest nadpłata? Jakie warunki należy spełnić, aby fiskus wypłacił nam pieniądze? Kiedy pomimo nadpłaty podatku nie otrzymamy należności? Sprawdź!

PIT za 2017 rok – jak obliczyć, czy otrzymam zwrot podatku?
Aby zrozumieć, jak uzyskać ewentualną nadpłatę z urzędu skarbowego, należy w pierwszej kolejności poznać zasadę obliczania podatku.

Osobom, które pracują na etacie lub na podstawie umów cywilno - prawnych, przysługuje tzw. kwota wolna od podatku. Jak wskazuje nazwa, jest to suma rocznych dochodów, która nie podlega opodatkowaniu. Kwota wolna zmienia się każdego roku. W przypadku PIT 2018 wynosi ona 6 600 zł. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli zarabiamy mniej niż 6 600 zł, nie zapłacimy podatku w ogóle. Osoby, które zarabiają powyżej tej kwoty, muszą zapłacić podatek według skali (18 lub 32%.).

zwrot_podatku.jpg

Nadpłata podatku zdarza się zasadniczo w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy nasz dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Po drugie, kiedy płatnik (zakład pracy lub zleceniodawca) pobrał w ciągu roku zaliczki na wyższą kwotę, niż jest to wymagane. Po trzecie, gdy korzystamy z różnego rodzaju ulg (np. ulgi internetowej lub prorodzinnej).

Osoby, które rozliczają PIT przez internet, nie muszą posiadać szczegółowej wiedzy na temat obliczania podatku. Jedną z największych zalet e-deklaracji jest pomoc w wypełnieniu formularza. Jeśli wysyłamy PIT online, musimy jedynie wpisać informacje podstawowe (takie jak imię, nazwisko, numer PESEL), wskazać urząd skarbowy, do którego składamy zeznanie, a następnie przepisać dane z PIT-11, który otrzymaliśmy od pracodawcy. Na koniec możemy wskazać, z jakich ulg chcemy skorzystać, a program PIT dokona wszystkich obliczeń za nas. Podatnicy, którzy składają PIT online, mogą więc szybko się dowiedzieć, czy fiskus zwróci im pieniądze, a jeśli tak, to jaka będzie kwota zwrotu.

Reklama.

PIT 2018 - kiedy otrzymam zwrot podatku?
Termin złożenia PIT za 2017 rok upływa 30 kwietnia. W związku z tym, że większość podatników odkłada rozliczenie na ostatnią chwilę, im później wyślemy swoje zeznanie, tym później otrzymamy nadpłatę podatku. Najlepiej więc złożyć PIT online i nie czekać do ostatniego momentu. Rozliczenie PIT przez internet umożliwia (choć nie zawsze) szybszą wypłatę należności. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z prawem fiskus ma na przekazanie nam nadwyżki podatku aż trzy miesiące od daty złożenia deklaracji. Pieniądze otrzymamy w gotówce w formie przekazu pocztowego, bądź przelewem na rachunek, którego numer podaliśmy wcześniej w deklaracji.

Zwrot podatku nie dla każdego
Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo należnego zwrotu podatku, fiskus nie wypłaci nam pieniędzy. Dzieje się tak w kilku przypadkach:
- Kwota zwrotu jest za niska. Zgodnie z odgórnie ustalonymi zasadami, jeżeli kwota nadpłaty wynosi 8,70 zł i mniej, nie zostanie zwrócona podatnikowi. Będzie jednak wykorzystana na poczet bieżących bądź przyszłych zaległości podatkowych.
- Podatnik posiada zaległości w spłacie mandatów lub nie spłacił innych należności wobec państwa. Wówczas pieniądze ze zwrotu podatku zostaną przeznaczone na uregulowanie zaległych zobowiązań.

Wyślij PIT online i otrzymaj szybszy zwrot podatku
Doświadczenie z ubiegłych lat pokazuje, że osoby, które wysyłają PIT online lub Programem PIT Pro dostępnym na www.podatnik.info/program_do_pit, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Jeżeli więc obliczyliśmy, że fiskus musi nam wypłacić sporą kwotę i chcemy jak najszybciej otrzymać pieniądze, najlepiej wysłać PIT przez internet.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: zwrot podatku za pit 2017   rozliczenia podatkowe   rozliczenia pit biłgoraj   podatki biłgoraj

Zobacz także

Opłatek pszczelarzy (FOTO)

Dodane: 2019-01-21 15:04 - Komentarze  (0)  czytane (688)

TAGI: opłatek, pszczelarze, biłgoraj, biłgorajskie koło pszczelarzyKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.83.93.85

Paulina (2018-02-09 10:22:07)

Wolicie rozliczać się w kreatorze krok po kroku czy po prostu wpisywać dane kratka w kratkę? Bo ja teraz odkryłam, że na ten rok podatnik info wprowadzili nową opcję wpisywania danych bezpośrednio i to jest mega proste. Ja jestem zachwycona.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

III biłgorajska senioriada za nami

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju oraz stowarzyszenia skupiające seniorów, byli organizatorami III Biłgorajskiej Senioriady...