Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Żółty orzech. Tegoroczna edycja powiatowego dyktanda była już dwudziestą (WYNIKI)

Dodał: red Data: 2019-03-20 17:06:11 (czytane: 2635)

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbyła się dziś jubileuszowa 20-sta edycja, powiatowego dyktanda "Żółty orzech". W zmaganiach z ortografią i interpunkcją udział wzięło blisko 80 uczniów, najlepsi otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.Wiosenne dyktando organizowane w RCEZ, ma swoja bogatą tradycję. W 1999 roku jego inicjatorami byli Danuta Kryńska i Zenon Iskra opiekunów Samorządu Uczniowskiego oraz ówczesny dyrektor "Elektryka" Czesław Bakota. Konkurs ortograficzny kontynuowany był przez następne lata przez kolejnych dyrektorów placówki oraz przy wsparciu nauczycieli polonistów i opiekunów Samorządu. -Od lat to co wyróżnia dodatkowo nasze dyktando to treści, które obok sprawdzania wiedzy z zakresu ortografii i interpunkcji i popularyzacji tej wiedzy przekazuje także ciekawostki o Ziemi Biłgorajskiej i Regionie - informuje polonistka w RCEZ, Alina Szpakowska.

zolty_orzech_2019.JPG

Hasłem jubileuszowego dyktanda, było "Kto kocha Ojczyznę - miłuje język, kto miłuje język - nie kala go błędami. -Uważamy, iż poprawne posługiwanie się językiem polskim jest formą patriotyzmu, szacunku oddawanego Ojczyźnie. Jest więc to także promocja wiedzy o kulturze i tradycji - dodaje Alina Szpakowska. Mimo popularności automatycznych słowników w telefonach komórkowych czy autokorekty w komunikatorach i edytorach tekstu. Nauka ortografii i interpunkcji oraz gramatyki interesuje młodych ludzi. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie biłgorajskim dyktandem. Zresztą przyznają to sami. uczestnicy. -Lubie język polski i zmagania z trudnymi wyrazami.takie dyktanda to bardzo fajna zabawa słowami, rozwijają one wyobraźnię, wzbogacają słownictwo - przyznaje uczestniczka, uczennica Katolickiego Liceum, Gabriela Małek. Emilia Gałka zamacza, że przygotowania do dyktanda, to nie tylko znajomość reguł ortografii i interpunkcji, ale przede wszystkim czytanie książek. -Trzeba umieć szybko przelewać słowa na papier i mieć ogromny zasób słów, tak by nic nas nie zaskoczyło. Warto czytać i wzrokowo zapamiętywać - dodaje.

Reklama.

Wyniki:
Szkoły Podstawowe:
I miejsce - Jakub Trybalski - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Biłgoraju;
II miejsce - Hanna Brodziak - Zespół Szkół Samorządowych w Tereszpolu Zaorendzie;
III miejsce - Daniel Szkołut - Szkoła Podstawowa w Teodorówce.

Gimnazja:
I miejsce - Idalia Młodowiec - Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju;
II miejsce - Małgorzata Radomska - Samorządowy Zespół Szkolny we frampolu;
III miejsce - Natalia Pawlos - Szkoła Podstawowa w Korytkowie Dużym.

Szkoły średnie:
I miejsce - Aleksandra Kolbuch - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju;
II miejsce - Karolina Strzelec - I LO im. ONZ w Biłgoraju;
III miejsce - Martyna Kryń - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Wyróżnienia: Dominik Małek - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju; Agata Derylak - Publiczne Gimnazjum w Lipinach Dolnych; Kacper Hyz - Szkoła Podstawowa w Chmielku.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: dyktando   żółty orzech   rcez   oświata biłgoraj

Zobacz także

Bitwa o Biłgoraj - interaktywna gra miejska przypomni nieznaną historię

Dodane: 2020-08-06 13:17 - Komentarze  (4)  czytane (441)

TAGI: gra miejska, bitwa o biłgoraj, harcerze biłgoraj, dotota woźniakKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.236.59.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Dwie kandydatury na dyrektora I LO im. ONZ w Biłgoraju

W odpowiedzi na ogłoszony przez Zarząd Powiatu konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, wpłynęły dwie oferty. W najbliższy poniedziałek, ma zostać powołana komisja konkursowa. Nowego dyrektora władze powiatu muszą wyłonić do końca marca br. Z końcem tego miesiąca bowiem na emeryturę przechodzi dyrektor Marian Klecha. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia