Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Znaki ochrony przeciwpożarowej - dlaczego są konieczne?

Dodał: red Data: 2019-06-04 12:09:19 (czytane: 504)

Jednym z najniebezpieczniejszych wypadków, które mogą nas spotkać w budynkach, jest pożar. Dlatego też każdy sprzęt, który może nam pomóc w tej sytuacji, powinien być odpowiednio oznakowany, aby był dobrze widoczny. Podobnie jest w miejscach, które objęte są większym ryzykiem zaprószenia ognia - muszą być one dobrze oznaczone, aby nie dopuścić do pożaru. W takiej sytuacji okażą się niezbędne oznaczenia przeciwpożarowe.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Oznaczenia powinny być stosowane w każdym miejscu użytku publicznego. Szpitale, centra handlowe, szkoły, miejsca pracy lub budowy - wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zaprószenia ognia, co prowadzi do zagrożenia zdrowia i życia. Wymaga tego Polska Norma PN-92/N-01256/01 oraz PN-EN ISO 7010. Zasady BHP jasno określają co i w jaki sposób powinno zostać oznaczone.

Po czym poznasz znaki PPOŻ?

Ich kolorystka oraz symbolika jest na tyle czytelna, że na pewno rozpoznasz je już na pierwszy rzut oka. Jaskrawoczerwona lub intensywnie żółta barwa podświadomie sygnalizuje nam niebezpieczeństwo i od razu zwracamy uwagę na takie oznaczniki. Ilustracje informują nas o instrukcjach, nakazach lub zakazach, które obowiązują w danym miejscu. Z jakimi znakami PPOŻ możemy się spotkać?

Znaki dotyczące urządzeń sygnalizacji pożarowej i sterowania ręcznego są stosowane w miejscach, w których możemy znaleźć wszystkie przedmioty potrzebne nam w sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Może być to telefon do użycia w niebezpiecznych momentach czy sygnalizator akustyczny. Jeśli zobaczysz taki znak, wiesz, że możesz podczas pożaru skorzystać z takiego urządzenia i zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy.

Podobnie jest ze sprzętem pożarniczym. Są to przedmioty, które pomogą Ci zminimalizować zagrożenie do czasu, aż przybędzie profesjonalna pomoc. Może być to gaśnica, hydrant wewnętrzny, zestaw sprzętu pożarniczego czy drabina pożarowa. Dzięki takim piktogramom wiesz, gdzie znajdują się sprzęty. Oczywiście należy koło znaków umieścić odpowiednie przedmioty - samo oznakowanie (na przykład ewakuacyjne) może nie być wystarczające.

Szczególnie ważne są znaki PPOZ o środkach ewakuacji. Instrukcje w nich zawarte są istotne, kiedy należy w jak najszybszym tempie opuścić budynek zagrożony pożarem. Strzałki wskażą Ci kierunek, w którym należy się udać, dowiesz się także, jakie przeszkody mogą stanąć na Twojej drodze (schody, drzwi). Postępując zgodnie z instrukcjami, możesz szybciej wydostać się z budynku i nie narażać się na niebezpieczeństwo.

znaki_przeciwpozarowe.jpg

Nie wszystkie oznaczenia dotyczą sytuacji, w których pożar jest już realnym zagrożeniem. Znaki przeciwpożarowe służą unikaniu ryzyka - jeśli postępujesz zgodnie z ich instrukcjami zminimalizujesz zagrożenie wystąpienia pożaru. Takie piktogramy stosuje się w obszarach i przy materiałach, które są objęte szczególnym zagrożeniem pożarowym. Mogą być to materiały łatwopalne, utleniające albo wybuchowe. Czasem zobaczysz zakaz gaszenia wodą, używania otwartego ognia lub palenia papierosów. Takie czynniki mogą spowodować realne zagrożenie pożarowe, a dzięki znakom możesz ich uniknąć.

Sprawdź oznaczenia przeciwpożarowe - znaki ppoż sklep.techemznaki.pl/znaki-przeciwpozarowe

Istnieją także znaki uzupełniające, które także pełnią niezwykle ważną funkcję w ochronie przeciwpożarowej. Znak "nie zastawiać" czy piktogramy oznaczające kierunki rozmieszczenia sprzętów ostrzegających lub pożarowych są naprawdę niezbędne w każdym budynku użytku publicznego.

Zasady BHP wymagają użycia znaków PPOŻ!

Każdy budynek użytku publicznego powinien zostać opatrzony w znaki pożarowe. Taki wymóg zapisany jest w Polskiej Normie oraz ISO. Międzynarodowe i krajowe normy kontrolują chociażby stosowane wzory oraz symbole na piktogramach i zasady umieszczania. Takie oznaczenia muszą być bardzo dobrze widoczne - nikt nie może ich przeoczyć. Niedostrzeżenie znaku może sprawić, że wzrośnie ryzyko pożaru lub rozprzestrzeni się on bardziej, stwarzając zagrożenie dla kolejnych osób. Dlatego też znaki muszą być widoczne i czytelne dla każdego.

Znaki przeciwpożarowe i ewakuacyjne są niezwykle ważnym elementem w każdym budynku użytku publicznego. Niektóre z nich mogą uchronić nas przed zaprószeniem ognia, a inne instruują nas, gdy pożar już się zacznie.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: ochrona pzreciwpożarowa   znaki ochrony pzreciwpożarowej   biłgoraj   bezpieczeństwo

Zobacz także

Nabór wniosków w ramach pilotażowego program „Aktywny Samorząd”

Dodane: 2019-08-21 10:19 - Komentarze  (0)  czytane (537)

TAGI: aktywny samorząd, pcpr biłgoraj, biłgoraj, wsparcie dla niepełnosprawnychKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.81.28.94

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia