Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zmiany w rozliczaniu zeznań podatkowych w 2014 roku

Dodał: red Data: 2014-01-08 11:53:35 (czytane: 4656)

Od stycznia 2014 r. wchodzi w życie wiele zmian w sposobie rozliczania rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Najważniejsze zmiany dotyczą stosowania niektórych preferencji podatkowych tj. ulga prorodzinna, ulga internetowa, czy 50% koszty uzyskania przychodów.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajUlga prorodzinna – zmiany
Do tej pory ulga przysługiwała w wysokości 92,67 zł miesięcznie (rocznie kwota ta wynosiła 1112,04 zł) niezależnie od ilości posiadanych dzieci, jak i wysokości uzyskiwanego dochodu.
Na zmianie obowiązującej od stycznia 2014 roku (roczne rozliczenia PIT za 2013 rok) skorzystają rodzice, którzy posiadają więcej niż dwoje dzieci. W zależności od ilości dzieci, limit ulgi wynosić będzie od 92,67 zł do 185,34 zł miesięcznie oraz od 1112,04 do 2224,08 zł rocznie na dziecko. W przypadku dwojga dzieci – ulga prorodzinna przysługiwać będzie w tym wymiarze, co w roku poprzednim. Natomiast przy jednym dziecku, rodzice muszą od tego roku badać limit osiąganych dochodów (łącznie do 112 000 zł).

zmiany_w_podatkach.JPG

Odliczanie internetu – zmiany
Od zeznania podatkowego składanego za 2013 r. (w roku 2014) z ulgi będzie można korzystać wyłącznie przez dwa bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za poprzedni rok po raz pierwszy skorzystał z odliczenia, może skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013. Jeżeli natomiast korzystał z niego już wcześniej – ulga nie będzie mu już przysługiwała.

50% koszty uzyskania przychodów 2013
Zmiana ta dotknie artystów i twórców rozliczających podwyższone 50% koszty uzyskania przychodu. Nowelizacja wprowadza roczny limit stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu, który wynosi 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli kwoty 42 764 zł. Nadwyżkę rozlicza się stosując koszty standardowe.

Reklama.

Obowiązki podatnika do 20 stycznia 2014 roku:

1. Wybór formy opodatkowania u rozpoczynających działalność gospodarczą
Osoba fizyczna rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązana jest zarejestrować tę działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym celu wypełnia formularz CEIDG-1, który jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Na formularzu tym podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą składa oświadczenie o wyborze formy opodatkowania tj. Czy będzie opłacał podatek dochodowy na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czy w formie karty podatkowej.
Wybranej formy opodatkowania nie można zmienić w trakcie roku podatkowego, chyba że podatnik w trakcie roku utraci prawo do jej stosowania.

2.Wybór formy opodatkowania przychodów (dochodów) na 2014 rok u kontynuujących działalność gospodarczą
Podatnicy, którzy zamierzają rozliczać podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach, nie muszą składać żadnych oświadczeń (wniosków) w tej sprawie. Natomiast jeżeli w 2014 roku zamierzają zmienić formę opodatkowania, muszą o swoim zamiarze zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do 20 stycznia 2014 roku składając w tym celu stosowne oświadczenie (wniosek lub zawiadomienie).

Zmiana formy opodatkowania dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej na 2014 rok wymaga złożenia pisemnego:
-oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, lub
-wniosku o zastosowaniu opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), lub
-oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym, lub
-zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym – w przypadku wyboru na 2014 rok opodatkowania według skali podatkowej.

Również podatnicy uzyskujący przychody z najmu prywatnego, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy mogą zmienić w 2014 roku formę opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia  zmiany (pisemnego oświadczenia) naczelnikowi urzędu skarbowego w w/w terminie tj. do 20 stycznia 2014 roku.

Wkrótce zmiany w podatku VAT.

/Bożena Rożek/

Tagi: podatki 2014   urząd skarbowy biłgoraj   zmiany w prawie podatkowym   ulgi podatkowe

Zobacz także

Apel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do osób sprzedających napoje alkoholowe

Dodane: 2020-08-05 15:34 - Komentarze  (0)  czytane (290)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.236.59.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego Kościoła. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej...