Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zmartwychwstanie - istota człowieczeństwa

Dodał: red Data: 2018-04-14 22:26:51 (czytane: 1030)

Każdy chrześcijanin ma stać się świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, który przynosi światu zbawienie. Może Go jednak głosić tylko ten, kto Jezusa prawdziwie spotkał, bo inaczej będzie to czysto teoretyczny wywód bez żadnej siły przekonywania.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Słowa Ewangelii wg. świętego Łukasza (Łk 24,35-48):
Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: „Pokój wam”.
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: „Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam”. Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.
Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: „Macie tu coś do jedzenia?” Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.
Potem rzekł do nich: „To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”. Wtedy oświecił ich umysł, aby rozumieli Pisma.
I rzekł do nich: „Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego”.

zmartwychwstanie.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Spotkanie ze Zmartwychwstałym, a zwłaszcza emocje wywołane rozpoznaniem Jego obecności sprawiło tak silne doświadczenie wiary, że uczniowie odczuwają wewnętrzną potrzebę podzielenia się tym wszystkim, z tymi, którzy pozostali jeszcze w Jerozolimie. Ich wiara opiera się nie na opowiadaniu uczniów, ale na własnym doświadczeniu. Apostołowie uwierzyli, ponieważ ujrzeli Go na własne oczy.

Po Zesłaniu Ducha Świętego uczniowie będą nazywali się świadkami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Świadczenie o tym Wydarzeniu będą uznawać za najważniejsze zadanie, choć nikt nie był obecny przy swoim Mistrzu w chwili, gdy powstał z martwych. W ten sposób apostołowie mogą wszyscy razem chlubić się tym, że osobiście spotkali Chrystusa zmartwychwstałego i w ten sposób oznajmiali wszystkim i przedstawiali jako dowód, że Jezus prawdziwie zwyciężył śmierć i powrócił do życia.

Jezus jest Kimś więcej, niż tylko bezcielesną zjawą. Zmartwychwstały mówi o tym, że mogą Go dotknąć, aby przekonać się, że nie jest duchem, ale posiada ciało i kości. Uczniowie nie tylko mogą dotknąć zmartwychwstałego Pana, ale również widzą, jak w ich obecności spożywa rybę.

Czym jest ciało ludzkie? Możemy na nie spojrzeć z czysto biologicznego punktu widzenia i wyznaczyć jego materialne składniki i będzie się ono składało z różnych komórek i substancji, które jasno określają zarówno nauki przyrodnicze jak i medycyna. Ciało to rośnie i odnawia się, ale także starzeje się i ostatecznie rozkłada się w grobie.

Ciało zmartwychwstałego Chrystusa jest wyrazem istoty człowieka w jego najczystszej postaci, niezależnej od wszelkich ograniczeń i ułomności cielesności. W Nim zachowały się wszystkie dobre cechy, które ukształtowały życie człowieka. Bóg dopełni w swojej dobroci, to wszystko co dokonywało się z miłości w życiu człowieka. Jednakże ze wszystkiego, co nie działo się w życiu człowieka zgodnie ze sprawiedliwą miłością Bożą, oczyści go Bóg, kiedy ten będzie gotowy na to pojednanie z Bogiem.

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus pokazuje się uczniom w przemienionej formie. Wiele czysto ziemskich cech nie jest już w Nim rozpoznawalnych. Wszystko lśni od Jego Boskiej czystości. A jednak zachowuje w sobie stygmaty, ponieważ te rany są wyrazem Jego najgłębszej natury, są znakami miłości, która pozostaje wierna aż do śmierci i przez to pokonuje śmierć.

Zmartwychwstanie nie jest czysto duchowym wydarzeniem. To wyraźnie pokazuje pusty grób Jezusa. Nie mógł On ukazać się uczniom jako Zmartwychwstały w nowym ciele, jeśli w tym samym czasie jego stare ciało wciąż było w grobie. Wszystko, co pozostało z ziemskiego ciała, zostanie przemienione w ciało niebieskie.

Dostrzeżmy jeszcze ukryte przesłanie dla wierzących. Każdy chrześcijanin ma stać się świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, który przynosi światu zbawienie. Może Go jednak głosić tylko ten, kto Jezusa prawdziwie spotkał, bo inaczej będzie to czysto teoretyczny wywód bez żadnej siły przekonywania.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: zmartwychwstanie   komentarz do ewangelii   kościół katolicki   ks. sławomir korona

Zobacz także

Dzień wspólnoty (FOTO)

Dodane: 2019-03-19 13:44 - Komentarze  (0)  czytane (263)

TAGI: ruch światło zycie, rejonowy dzień wspólnoty, oaza, biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.87.18.165

do tadam (2018-04-15 19:17:29)

Tak,ja i moi znajomi oraz wszyscy katolicy. Dla nas to nie są bajeczki tylko istota naszej wiary.

tadam (2018-04-15 09:19:56)

ktoś jeszcze wierzy w te bajeczki?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Bieg "Tropem Wilczym"

Powiatowa Gala Mistrzów Sportu

Studniówka RCEZ

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzieci z Łukowej zebrały najwięcej makulatury

Uczniowie klasy IIb i samorząd Gminy Łukowa zebrał ponad 3,5 tony makulatury w ramach prowadzonej w Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej...