Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zmarł ostatni łukowski dunajnik

Dodał: red Data: 2020-06-05 20:58:25 (czytane: 2108)

Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej. Zmarłą kolejna osoba, będącą niezastąpionym symbolem mijającej epoki i korzeni kultury Gminy Łukowa. W wieku 89 lat odszedł Stanisław Ciepla - niezapomniany łukowski dunajnik, chórzysta, wielki społecznik, podpora straży pożarnej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj-To był człowiek niezwykle uczynny, dobry, sumienny, na pomoc którego zawsze mogliśmy liczyć w naszej pracy. Zaangażowany życie kulturalne i społecznym naszej Gminy. Kultywował tradycje dunajowania i przekazywał ją młodszemu pokoleniu - podkreśla Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

Czytaj także: Łukowa. I Regionalny Przegląd Najstarszych Kolęd Ludowych i Dunajów (FOTO)

W 1985 roku, podczas festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Stanisław Ciepla zdobył I miejsce, tj. Złota Baszta Kazimierska. Przez całe życie starał się promować i rozgłaszać łukowskie dunajowanie, które jest unikatowe na skalę Polski. Dunajowanie to rodzaj kolędowania z okolic Biłgoraja, który polega na grupowym śpiewaniu tzw. kolęd życzących. Są one adresowane do przyjmującego kolędników gospodarza, ale także jako forma zabiegów o pannę lub kawalera. Nazwa pochodzi od zaśpiewu refrenowego tej formy życzeń: „Na dunaj Nastuś, rano po wodę na Dunaj”.

stanislaw_ciepla.jpg

-Zwyczaj ten wyniósł z domu rodzinnego, pomagali mnie jako dyrektorowi GOK przekazanie tego zwyczaju. Dwa lata temu śp. Stanisław Ciepla uczestniczył jeszcze w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach wniosku Mistrz tradycji", uczył chłopców ze szkoły podstawowej dunajów i historii z nim związanych. Dziś pozostaje nam tylko przekaz tradycji w formie zapisane i nagranej. Zabrakło nam mistrza, to niepowetowana strata - dodaje dyrektor Kubów.

Czytaj także: Ostatni dunajnik łukowski i jego uczniowie

W tej chwili złożona została dokumentacja, by wpisać dunajowanie łukowskie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Śp. panu Ciekli dziękujemy za bardzo aktywną obecność w życiu kulturalnym i społecznym. Za dobre słowo, które niejednokrotnie pomagało, za dowcip i uśmiech. Za to, że dane nam było z nim, człowiekiem niezwykłym współpracować - podkreśla dyrektor GOK-u w Łukowej.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: gmina łukowa   dunajowanie   dunajnki   zmarł stanisław ciepla

Zobacz także

Powiatowy Konkurs na Wolontariusza 2020 roku

Dodane: 2020-08-12 12:47 - Komentarze  (0)  czytane (280)

TAGI: gala wolontariatu, wolontariusz roku, powiat biłgorajski, fundacja fundusz lokalny ziemi biłgorajskiejKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.200.218.187

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

10. Exodus Młodych, tym razem w Górecku Kościelnym

10. Exodusem Młodych to ogólnopolskie spotkaniem młodzieży w Diecezji...

Pierwsze strzeleckie zawody dynamiczne w Biszczy

W miniona niedzielę 9 kwietnia, w Biszczy odbyły się zawody strzeleckie...

Zakończył się "Festiwal Kultur" (FOTO)

W Biłgoraju zakończył się tegoroczna siódma edycja "Festiwalu...

207 tys. zł na nowy samochód dla OSP Aleksandrów II

Ochotnicza Straż Pożarna z Aleksandrowa II otrzyma 207 tys. zł wsparcia...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia