Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zmarł Jan Buczek były żołnierz AK, uczestnik bitwy partyzanckiej pod Osuchami

Dodał: red Data: 2018-02-12 16:05:56 (czytane: 3004)

Jan Buczek ps. "Dąbek", urodził się w Osuchach. Swe powojenne życie związał z Józefowem. Był żołnierzem oddziału AK Edwarda Błaszczaka ps. "Grom". Do ZWZ - AK wstąpił w 1942 roku. Brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych prowadzanych przez oddziały AK Józefów pod dowództwem "Korsarza", Groma" i "Wira". Miał 98 lat.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajReklama.

O osobie i dokonaniach "Dąbka" pisał m. in. Jerzy Markiewicz czy Jerzy Jóźwiakowski. W dniach 18 - 25 czerwca 1944 roku Jan Buczek brał udział w bitwie pod Osuchami, gdzie przebił się z niemieckiego okrązenia. Jednak jego bohaterskie czyny to nie tylko bitwa nad Sopotem. W lutym 1943 roku uczestniczył w zasadzce na kolumnę samochodów na drodze Pardysówka – Hamernia i boju przy przysiółku Buliczówka w rejonie Krzywej Górki k/Osuch. -Uczestniczył w ujęciu w Łukowej groźnego szpiega Jana Stopy, który był winien aresztowania przez gestapo kurierki Zamojskiego Inspektoratu AK Marii Krasulanki oraz ujawnienia punktu poczty zamiejscowej Inspektoratu Zamojskiego AK. Brał udział w odbiciu z aresztu policji ukraińsko - niemieckiej w Łukowej trzech żołnierzy Armii Krajowej. Z jego inicjatywy, w październiku 1943 roku, a następuje rozbicie posterunku policji ukraińsko - niemieckiej w Łukowej. W okolicach świąt Bożego Narodzenia tegoż roku bierze on udział w ujęciu szpicla ukraińskiego sekretarza gminy z miejscowości Osuchy - przypomina Wiesława Kubów dyrektor GOK w Łukowej.

jan_buczek.jpg

Zresztą w archiwach łukowskich są także informacje o przeprowadzonej w 1944 roku akcji aprowizacyjnej w Markowiczach na transport zboża i magazyn we młynie o zasadzce na konwój żołnierzy Wehrmachtu, kiedy to w walce zdobyto broń i amunicję, słynnej akcji na pociąg pancerny w Długim Kącie z końca kwietnia 1944 roku czy też akcji przeciwko Ukraińcom w lasach sieniawskich. -W tych wszystkich działaniach udział bierze Jan Buczek. W 1946 roku został aresztowany i więziony jest przez UB w Biłgoraju. By uniknąć dalszych prześladowań wyjechał na ziemie odzyskane do Szczecina. Wraca jednak w rodzinne strony i podjął pracę w Kasie Spółdzielczej w Józefowie. Szybko jednak odkryto jego przynależność do AK, został pozbawiony pracy. Nie podaje się jednak i pracuje na rzecz społeczności lokalnej osiedlając się na stałe wraz z rodziną w Józefowie - zaznacza porucznik Witold Dembowski ps. "Walet", były członek AK.

Po wojnie nie zaprzestaje kontaktów z towarzyszami broni, w tym ze swym byłym dowódcą porucznikiem Edwardem Błaszczakiem i uczestnikami bitwy w Osuchach. Uczestniczy w kolejnych rocznicach bitwy nad Sopotem, bardzo ściśle współpracował z GOK w Łukowej. -Był współorganizatorem wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w 2006 roku uroczystości związanych z rocznicą rozbicia posterunku ukraińsko - niemieckiego, na którą przybyli z całej Polski uczestnicy tej akcji i rodziny poległych. Pomimo trudności związanych z wiekiem i chorobą przybywał co roku do Osuch, by wziąć udział w obchodach bitwy partyzanckiej i spotkać się z kolegami z AK - wspomina Kubów.

Msza święta pogrzebowa w intencji śp. Jana Buczka odprawiona zostanie w kościele parafialnym w Józefowie 14 lutego br. o godzinie 13.00.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: GOK Łukowa

Tagi: jan buczek   bitwa pod osuchami   zmarł jan buczek ps. dąbek   gmina józefów

Zobacz także

Opłatek pszczelarzy (FOTO)

Dodane: 2019-01-21 15:04 - Komentarze  (0)  czytane (708)

TAGI: opłatek, pszczelarze, biłgoraj, biłgorajskie koło pszczelarzyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.83.93.85

Odchodzą ostatni świadkowie tamtych dni (2018-02-13 07:38:11)

Naszym obywatelskim obowiązkiem jest zachować pamięć o bohaterach, którzy poświęcali własne życie dla Ojczyzny. Pokój ich duszom !

p (2018-02-12 17:15:51)

CZEŚĆ I CHWAŁA BOCHATEROM

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim Biłgoraja na 2018 rok

Od 15 lutego do 15 marca br. można oddawać głosy na projekty zgłoszone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Biłgoraj...