Wiadomości - Aktualności
Zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości
Dodał: red Data: 2022-01-23 10:23:32 (czytane: 1430)
Odśnieżanie chodnika przed posesją, sprzątanie błota pośniegowego, usuwanie lodu z chodników oraz sopli i nawisów śnieżnych z budynków. To zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości. Wynika to z ustawy O utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Odśnieżanie i wszelkie inne obowiązki w okresie zimowym nałożone na właściciela lub zarządcę nieruchomości wynikają także z przepisów ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, takich jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne lub inne zjawiska, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwo mienia lub zagrożenie dla środowiska.
Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy więc:
- niezwłoczne sprzątanie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej, przeznaczonej dla ruchu pieszego - chodnika - położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości, z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych
- niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
- niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu, stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej
- pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.
Reklama.
Niestosowanie się do przepisów prawa i niewywiązywanie się z nałożonych obowiązków pociąga za sobą konsekwencje. Oprócz kary grzywny czy naganny, właściciel lub zarządca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkodę, która powstała w wyniku niedopełnienia obowiązku związanego z utrzymaniem porządku na podlegającym mu terenie. Wiąże się to z wypłaceniem odszkodowania osobie poszkodowanej.
/red./
Tagi: zimowe obowiązki włąściciela nieruchomości zima odnieżanie chodników usuwanie śniegu
Komentarze (5)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159
A słuzby drogowe to nie mają obowiązku" "... niezwłoczne sprzątanie błota, śniegu, lodu z wydzielonej (...)i drogi publicznej, przeznaczonej dla ruchu (...) kołowego". Za co płacę podatki, w ty,m PODATEK DROGOWY wliczony w cenę paliwa? Zamiast śmigać po bezpiecznej szosie (oczywiście z dozwoloną prędkością) to ciągle słychać, że wypadek, czy kolizja, bo "nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych". Ja PŁACĘ za to, żeby te warunki na drodze były odpowiednie a nie "dostosowywać się".
Jarek (2022-01-23 19:23:35)
Chodnik przed moim domem należy do miasta. Skoro : ,, Odśnieżanie chodnika przed posesją, sprzątanie błota pośniegowego, usuwanie lodu z chodników oraz sopli i nawisów śnieżnych z budynków. To zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości.,, to rozumiem że właściciel tego chodnika czyli burmistrz ma obowiązek odśnieżenia go. A w razie gdybym złamał nogę na chodniku burmistrza przed moim domem on poniesie konsekwencje ? Nie jestem żadnym zarządcą chodnika, nie przypominam sobie bym podpisywał taką umowę z burmistrzem że będę mu sprzątał chodnik.
CHODNIK MA ODŚNIEŻAĆ WŁAŚCICIEL I JEGO SŁUŻBY A NIE JA !!!
tak (2022-01-23 15:27:36)
Nie ma sprawy odśnieżę chodnik przed domem.
Pensja minimalna netto 2 363,56
Albo półroczne zwolnienie z podatku od nieruchomości.
służby nie zaspały (2022-01-23 13:49:45)
moja ulica odśnieżona i chodnik też
Tadeusz wajchę przełóż (2022-01-23 13:10:18)
Niestosowanie się do przepisów prawa i niewywiązywanie się z nałożonych obowiązków pociąga za sobą konsekwencje. Oprócz kary grzywny czy naganny, właściciel lub zarządca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkodę, która powstała w wyniku niedopełnienia obowiązku związanego z utrzymaniem porządku na podlegającym mu terenie. Wiąże się to z wypłaceniem odszkodowania osobie poszkodowanej.
Pozdrawiamy włodarzy i przypominamy o obowiązkach bo dziś jak zwykle wszystkie służby zaspały