Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Od 11 maja duża zmiana pogody

Dodał: red Data: 2020-05-11 18:33:09 (czytane: 2015)

Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu. Duża zmiana pogody na początku tygodnia. Zgodnie z prognozami IMGW od poniedziałku 11 maja br. pogoda zacznie się gwałtownie zmieniać.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSprawcą tej zmiany będzie aktywny front chłodny, który już najbliższej nocy 11 maja, od północnego zachodu nasunie się nad Polskę.

W poniedziałek front kontynuować będzie powolną wędrówkę na południowy wschód, dlatego nie wszędzie zdąży nam jeszcze popsuć pogodę. Najbardziej pogodne jutro będą: Podkarpacie, Małopolska, Lubelszczyzna, Kielecczyzna i Górny Śląsk – tutaj do końca dnia słońca nie powinno zabraknąć, a temperatura powietrza wzrośnie nawet do 28°C, co przełoży się na tegoroczny rekord temperatury nad Polską.

pogoda.jpg

Niestety pochmurny i okresami deszczowy będzie północny zachód Polski, tam też temperatura powietrza wyniesie najwyżej od 8°C do 10°C. Na pozostałym obszarze należy spodziewać się stopniowego i postępującego od północnego zachodu wzrostu zachmurzenia, aż do wystąpienia opadów deszczu.

Popołudniu w pasie od północnego wschodu, przez centrum, po południowy zachód, miejscami rozwiną się burze z silnymi opadami deszczu do 25 mm i porywami wiatru, do około 75 km/h. Nie można wykluczyć również lokalnych opadów gradu. Uwaga – silniejsze porywy wiatru wystąpią także w strefie za frontem chłodnym oraz w obszarach podgórskich Karpat, gdzie dodatkowo będziemy mieć do czynienia z efektem fenowym (tzw. „wiatr halny”).

IMGW zwraca uwagę, że różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce osiągnąć jutro może prawie 20°C.

W nocy z poniedziałku na wtorek strefa frontu dalej powoli będzie się przemieszczać przez Polskę, poza intensywnymi opadami deszczu przyniesie także opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu!

Kilkucentymetrowa warstwa mokrego śniegu może utrzymać się nawet przez kilka godzin. Opadów śniegu szczególnie mogą spodziewać się mieszkańcy północno-wschodniej części Polski oraz obszarów podgórskich. Tam we wtorek rano krajobrazy mogą przez krótki czas się zmienić się na zimowe.

Wraz z napływem chłodniejszego powietrza, możliwy będzie spadek temperatury powietrza do około 0°C – tak więc we wtorek rano na zachodzie i północy wystąpią lokalne przymrozki. Dodatkowo nad centralną i wschodnią Polską wiać będzie silny wiatr w porywach do 80 km/h, słabnący stopniowo dopiero we wtorek.

IMGW  wyjaśnia, że tak spory spadek temperatury typowy jest zwłaszcza dla pory letniej, kiedy nad Polską przemieszcza się front rozdzielający znacznie różniące się masy powietrza. Jutro przed frontem napłynie do nas wygrzane powietrze pochodzenia zwrotnikowego, za frontem zacznie napływać powietrze z chłodnej północy, a więc pochodzenia arktycznego – stąd taki duży kontrast termiczny.

Chłodne powietrze zostanie z nami na kilka dni, co może oznaczać zagrożenie niewielkimi przymrozkami.


Niestety jest to dość typowy kierunek napływu powietrza w połowie maja. Właśnie w tym miesiącu powietrze pochodzenia arktycznego statystycznie napływa najczęściej. Ochłodzenie zbiegnie się w czasie z tzw. „Zimnymi Ogrodnikami”.

Zanotowane na początku maja opady deszczu miały charakter krótkotrwały i tylko lokalnie były intensywne. Poza chwilową poprawą sytuacji hydrologicznej w dorzeczu górnej Wisły (wzrosty poziom wody w rzekach w południowych województwach) nie polepszyły ogólnej sytuacji hydrologicznej w Polsce. Stacje wodowskazowe nadal notują niski poziom w rzekach i jeziorach w całym kraju.

Prognozowane w najbliższych dniach opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz epizodycznego śniegu mogą wynosić sumarycznie do 20-30 mm a punktowo nawet do 50 mm.

Czytaj dalej pod reklamą..

Reklama.

Prognoza pogody IMGW dla Lubelszczyzny

13/14 - 14.05 (środa/czwartek - czwartek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże, w nocy rozpogodzenia. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, przy gruncie spadek temperatury do -2°C. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.

14/15 - 15.05 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a w nocy z rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, przy gruncie spadek temperatury do -1°C. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

15/16 - 16.05 (piątek/sobota - sobota)
Zachmurzenie umiarkowane i duże, w nocy większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni.

16/17 - 17.05 (sobota/niedziela - niedziela)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

17/18 - 18.05 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. 

/red., IMGW/

Tagi: ochłodzenie lubelszczyzna   przymrozki   zimna zośka   ogrodnicy

Zobacz także

Wystawa grzybów w PSSE w Biłgoraju (FOTO)

Dodane: 2021-09-24 13:38 - Komentarze  (1)  czytane (778)

TAGI: grzybobranie, grzyby, psse biłgoraj, powiat biłgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.177.171

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Psycholog radzi: Praca zdalna nie musi być koszmarem

Walka z koronawirusem spowodowała głębokie zmiany w wielu sferach naszego życia, również w sferze pracy. Dla niektórych z nas konieczność...