Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ziarno słowa

Dodał: red Data: 2020-07-12 08:45:10 (czytane: 705)

Poszukiwanie świętość w życiu codziennym przynosi owoce w Królestwie Bożym. Sam Jezus Chrystus mówi, że ten owoc może być trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny albo też stokrotny, w zależności od zdolności jednostki.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 13, 1 - 23):
Tego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami:
„Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny.
Kto ma uszy, niechaj słucha”.
Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: „Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich?”
On im odpowiedział: „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza:
«Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie zrozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił».
Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę powiadani wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło zobaczyć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.
Wy zatem posłuchajcie przypowieści o siewcy. Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze.
Posiane na miejsca skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje.
Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne.
Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny”.

pismo_swiete.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jak pokazuje nasz Pan Jezus Chrystus w przypowieści o ziarnach, które spadają na dobrą ziemię i przynoszą obfity plon, ale które mogą również spaść na gorszą ziemię i przynieść niewiele owoców lub wcale, Słowo Boże jest zasiane wśród ludzi, ale znajduje bardzo różne odpowiedzi. Ujawnia to wartość stałości i lojalności, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś początkowo jest pełen gorliwości i świętego entuzjazmu, ale potem powoli to zanika i lekceważy on otrzymane niegdyś słowo wiary.

Wiara w Jezusa Chrystusa po raz pierwszy i sposób zdecydowany jest przekazywana w rodzinie. To wierzący rodzice starają się dawać przykład swoim dzieciom i uczyć je modlić się. Uczą ich podstawowych prawd wiary w sposób dziecinny i instruują, aby regularnie chodzili z nimi do kościoła od pewnego wieku i uczestniczyli w niedzielnej Mszy Świętej. Taki przykład i takie zaangażowanie rodziców są całkowicie niezastąpione. Żaden kapłan i nauczyciel religii nie mogą później, chyba że dobry fundament zostanie ustanowiony przez słowo i przykład rodziców.
Bóg jest obecny w naszej historii ze swoją kochającą wszechmocą i zesłał nam swego Syna, Odwieczne Słowo, Które z czasem głosi zbawcze słowa Boga. Z tego słowa, które Kościół przekazuje i głosi, prawdą jest, że nie jest ono nieskuteczne, ale przynosi owoce we właściwym czasie w sercach ludzi otwartych i gotowych na nie.

Dlatego zależy to od każdego, kto słucha Słowa Bożego. Nie ma znaczenia, jak ktoś zareaguje: czy ignoruje przesłanie Boga, czy marginalizuje je, czy dusi pod wpływem trosk i komfortów życia, czy bierze je sobie do serca i rozważa, a następnie wprowadza w życie. To zależy od każdego. Przed Bogiem nie ma znaczenia, jak żyjemy. Poddanie się wierze jest kluczowe i może zrobić więcej ogólnie niż cokolwiek innego, co ma znaczenie w życiu publicznym.

Poszukiwanie świętość w życiu codziennym przynosi owoce w Królestwie Bożym. Sam Jezus Chrystus mówi, że ten owoc może być trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny albo też stokrotny, w zależności od zdolności jednostki.

Możliwości odrzucenia wymienione przez Jezusa, ale także przyjęcie Słowa Bożego nie są w żadnym wypadku ustalonymi zadaniami, ale ostatecznie to zależy od nas, gdzie należymy. A jeśli rozpoznamy pewne słabości i pokusy, musimy to przyznać z pokorą i poprosić Boga o pomoc.

Może nam pomóc na przykład, że pomimo naszej naturalnej niestałości kładziemy dobry fundament w życiu lub że nie zatracamy się w pewnych zmartwieniach dnia codziennego i pilnujemy tego, co najważniejsze, i tego, co trwa w związku z zagrożeniami związanymi z bogactwem i dobrobytem na ziemi.

Chcemy wezwać Maryję, Matkę Boga, na Jej szczególne wstawiennictwo. Niech Bóg obdarzy nas łaską bycia uważnym na słowo zbawienia, które Kościół głosi nam w imię Boga. Chcemy go trzymać z całego serca, aby Słowo Boże przyniosło owoce nam i wielu innym ludziom!

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: ziarno słowa   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   religia

Zobacz także

Siła odwagi

Dodane: 2020-08-09 07:50 - Komentarze  (0)  czytane (227)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, rozważanie ewangeliiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.233.215

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

657 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa w Polsce. W naszym województwie aż 20

Szanowni Państwo, na bieżąco publikujemy najnowsze, aktualne i sprawdzone informacje na temat sytuacji wywołanej przez koronawirusa...