Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ziarna Wolontariatu, znamy wolontariusza 2021 roku (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-09-28 16:52:32 (czytane: 1336)

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, wspólnie z samorządem powiatu biłgorajskiego i gminą Zwierzyniec, przygotowała konkurs na Wolontariusza Roku. Tegoroczna odsłona była już drugą. Wiemy do kogo trafiły "Ziarna Wolontariatu".

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajJuż po raz drugi ogłaszany został i przeprowadzony "Konkurs na Wolontariusza", w ramach którego organizatorzy nagrodzili i wyróżnili osoby angażujące się w akcje woluntarystyczne organizowane na terenie powiatu biłgorajskiego i gminy Zwierzyniec. Projekt "Powiatowy Konkurs na Wolontariusza" dofinansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz dotacji Burmistrza Zwierzyńca.

wolontariusz_roku_2021__1_.JPG

Celami Konkursu była popularyzowanie wolontariatu w powiecie biłgorajskim, nagrodzenie i wyróżnienie osób, które w 2021 roku podejmowały i prowadziły skuteczne akcje woluntarystyczne, propagowanie inicjatyw mających na celu podniesienie prestiżu wolontariatu, poszerzenie wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresie pracy wolontariuszy, zachęcanie do podejmowania aktywności  woluntarystycznej, włączania się w inicjatywy łączące bezinteresowne działanie z kształtowaniem  więzi społecznych opartych na zaufaniu i solidarności społecznej. Do konkursu można było zgłosić siebie lub nominować inne osoby działające woluntarystycznie na terenie naszego powiatu i gminy  Zwierzyniec w roku 2021. Powołana komisja, w której zasiadał m. in. przedstawiciele Redakcji Portalu bilgoraj.com.pl przy ocenie kandydatur brała pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność czy partnerstwo w działaniach podejmowanych przez wolontariuszy.

wolontariusz_roku_2021__3_.JPG

Decyzja kapituły konkursowej zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali:
- Jadwiga Zaręba, założycielka nieformalnej grupy seniorów w Zwierzyńcu, zrzeszającej około 50 osób. Inicjatorka wielu przedsięwzięć adresowanych do seniorów: organizuje wycieczki krajoznawcze krajowe i zagraniczne; spotkania integracyjne i grupy koleżeńskie. Zachęca seniorów do aktywności ruchowej - organizuje wyprawy rowerowe, wycieczki piesze po Roztoczu i spacery nordic walking. Współpracuje z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Zwierzyńcu - koordynuje zajęcia ruchowe i wydarzenia kulturalne z udziałem seniorów. Woluntarystycznie opiekuje się kilkoma starszymi, chorymi osobami, wymagającymi pomocy przy codziennym funkcjonowaniu oraz emocjonalnego wsparcia - poprzez rozmowę i spotkanie. Aktywizuje seniorów do wzajemnego wspierania się i utrzymywania więzi społecznych; rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy.
- Elżbieta Łukasik, od lat działająca na rzecz osób potrzebujących. Jest organizatorką wielu akcji mających na celu pomoc zarówno chorym dzieciom, dorosłym jak i seniorom. Wspiera pojedyncze osoby i całe rodziny, a także szpitale i domy pomocy np. zbiórka zabawek dla dzieci w szpitalu onkologicznym w Lublinie czy zbiórka ubrań/koców dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie. Ela wspiera wszystkie akcje pomocy odbywające się w Biłgoraju. To ona zainicjowała powstanie grupy na FB pn. "Razem dla innych", która licytuje fanty/usługi, z których dochód przeznaczony jest na rzecz potrzebujących m.in. zbiórka na respirator dla biłgorajskiego szpitala prowadzona była za pośrednictwem grupy czy też zbiórka na gigantycznej sumy na leczenie chorego Kubusia. Grupa aktualnie liczy 3,5 tys. członków. Ponadto Ela jest promotorką "Szlachetnej paczki", to dzięki niej młodzież przystępuje do akcji i staje się lokalnymi wolontariuszami. Ela jest wzorem godnym naśladowania a jej postawa zyskała wielu naśladowców w loklanym środowisku.
- Wolontariusze RCEZ, którzy pomimo pandemii i nauczania zdalnego podejmowali szereg inicjatyw na rzecz drugiego człowieka. Członkowie Szkolnego Koła Caritas, Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Koła PCK połączyli swe siły przeprowadzając wspólnie kilkanaście akcji.

wolontariusz_roku_2021__2_.JPG

-Były to m. in. zbiórka dla Rafała Sarzyńskiego, nieuleczalnie chorego ucznia naszej szkoły, zbiórka nakrętek dla mieszkanki naszego powiatu Julii Józefara, odwiedzanie seniorów w Domu Kombatanta, zbiórka zabawek dla Oddziału Dziecięcego biłgorajskiego szpitala, udział w akcjach krwiodawstwa czy akcja Tak. Pomagam! W tej akcji zaangażowaliśmy się w zbiórkę żywności dla naszych kolegów i koleżanek ze szkoły. Zebraliśmy prawie 80 kg produktów z długim terminem przydatności do spożycia, które następnie anonimowo, za pośrednictwem nauczycieli trafiły do słabiej sytuowanym materialnie naszych rówieśników - wyjaśnia Zuzanna Marzec, członek wolontariatu w RCEZ w Biłgoraju.

wolontariusz_roku_2021__4_.JPG

-Wolontariat uczy empatii, aktywności, zaangażowania, pracy w grupie, kreatywności, otwiera na drugiego potrzebującego wsparcia człowieka. Pokazuje, że każdy z nas może być nadzieją dla innych. Nie zawsze chodzi o pomoc finansową czy materialną. Niejednokrotnie wystarczy zainteresowanie, rozmowa, bycie z kimś, zorganizowanie czegoś co pomoże. Ja w wolontariacie działam od czwartej kasy szkoły podstawowej - przyznaje Magdalena Kulik. -Młodych ludzi do pomocy innym nie trzeba specjalnie namawiać, są w nich ogromne pokłady dobra, które należy jedynie odkryć i pozwolić rozwijać. Mamy spotkania, podczas których planujemy i omawiamy konkretne działania i akcje, młodzi ludzie wychodzą z własnymi pomysłami, inicjatywami. Do nas dorosłych należy jedynie koordynowanie działań i stymulowaniem uczniów do empatii, bezinteresownego działania i chęci pomocy. To także jest jedna z form wychowywania - przyznaje Łucja Mroczek, nauczyciel języka niemieckiego, pracująca z wolontariuszami.

Łącznie do II edycji konkursu na "Wolontariusza Roku", zgłoszono 11 podmiotów.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Tagi: ziarna woontariatu   wolontariusz roku   wolontariat   fundacja fundusz lokalny ziemi biłgorajskiej

Zobacz także

Spotkanie z historią na zakończenie projektu w MBP w Józefowie

Dodane: 2021-10-19 20:22 - Komentarze  (0)  czytane (408)

TAGI: spotkanie z historią, biblioteka w jóżefowie, btwa pod osuchami, gmina józefówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.229.142.91

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert charytatywny wybudźmy Elżbietę

Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Oszukany podczas sprzedaży silnika

3 tys. zł stracił z konta 31-latek, który za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego zamierzał sprzedać silnik samochodowy....