Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Żeby Polska była Wolna!!! (FOTO)

Dodał: NN Data: 2011-11-11 10:04:03 (czytane: 11506)

11 listopada przypada jedno z najważniejszych Świąt Narodowych, Święto odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli. Tego dnia roku 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajTegoż też dnia 93 lat temu, po pertraktacjach Marszałka z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Odzyskanie Niepodległości było procesem stopniowym a nie jednorazowym wydarzeniem, a data 11 listopada nie oznaczała jeszcze prawnego istnienia Polski.

niepodleglosc.jpg


Cały proces odzyskiwania wymarzonej przez Polaków Niepodległości związany był z wielkimi postaciami tamtych czasów m. in. Piłsudskim, Paderewskim, Daszyńskim, Witosem, Narutowiczem.

Rok 1918: zbliżająca się nieuchronnie klęska Austro-Węgier i Niemiec nasila przygotowania do utworzenia na ziemiach polskich własnej administracji państwowej. I tak w październiku powstaje Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, a na jej czele staje Wincenty Witos, w listopadzie powstaje Naczelna Rada Ludowa, a w nocy z 6 na 7 listopada Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie z Ignacym Daszewskim. Ten ostatni organ dostanie od marszałka Piłsudskiego – który zwolniony z więzienia w Magdeburgu 10 listopada wraca do Warszawy – misję stworzenia pierwszego rządu II RP.

11 listopada oficjalnie kończy się konflikt, któremu historia nadała miano I wojny światowej; tego też dnia Rada Regencyjna przekazuje Marszałkowi naczelne dowództwo na Wojskiem Polskim. Jednak to dopiero początek.

Trzy dni później 14 listopada 1918 roku rozwiązuje się Rada Regencyjna całą władze w przekazuje Piłsudskiemu, który ma już pełnię władzy; 22 listopada mianowany zostaje Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, a także podpisany zostaje dekret o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Jednakże Marszałek wie, że być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Dlatego największą troskę przykłada do armii, przewidując jakby wydarzenia roku 1919...

Dobrze klimat tamtego czasu oddaje Jan Pietrzak pisząc:

… Wtedy, kiedy los nieznany
Rozsypywał nas po kątach,
Kiedy obce wiatry gnały,
Obce orły na proporcach.
Przy ogniskach wybuchała
Niezmożona nuta swojska:

Żeby Polska, żeby Polska,
Żeby Polska, żeby Polska.

Zrzucał uczeń portret cara,
Ksiądz Ściegienny wznosił modły,

Opatrywał wóz Drzymała,
Dumne wiersze pisał Norwid.
I kto szable mógł utrzymać,
Ten formował legion w wojsko:

Żeby Polska, żeby Polska,
Żeby Polska była Polską …

Na dobre 11 listopada został ustanowiony Świętem Narodowym dopiero w kwietniu 1937 roku i do wybuchu II wojny światowej obchodzony był tylko dwa razy w 1937 i 1938 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej obchody tego Święta, jak i inne przejawy polskości były niemożliwe. Po ’45 roku świętowano podpisanie manifestu PKWN i dzień 22 lipca jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski – jak dodają ludzie pamiętający tamte czasy Narodowe Święto Odrodzenia Polski pod Sowiecką Kuratelą, czyli ciąg dalszy niewoli i braku suwerenności, kiedy manifestacje patriotyczne pacyfikowane były przez milicję, a ich uczestnicy aresztowani przez SB. Dopiero w 1989 r. podczas obrad Okrągłego Stołu, Sejm IX kadencji przywrócił 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

Reklama.

Dziś już w wolnej i suwerennej Ojczyźnie możemy oddać cześć pamięci tych wszystkich, którzy za wolność i niepodległość Polski zginęli; tych którzy poświęcili swe życie by Polska była na mapie Europy, bo nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Możemy dać wyraz miłość Ojczyzny poprzez udział w uroczystościach patriotycznych.

Centralne obchody Dnia Odzyskania Niepodległości odbyły się w Biłgoraju. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem i starostą na czele, przedstawiciele Parlamentu RP: Genowefa Tokarska i Piotr Szeliga, organizacji kombatanckich i związków zawodowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy powiatu. O godzina 9.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie uczestnicy 93. rocznicy Odzyskania Niepodległości przeszli z Orkiestrą im. Czesława Nizio pod Pomnik Jubileuszowy, gdzie z okolicznościowym referatem wystąpił dr Adam Balicki.

Następnie delegacje - wśród nich delegacja samorządowa, związków kombatanckich organizacji pozarządowych, służb mundurowych w tym policji i straży pożarnej oraz leśnicy przedstawiciele partii politycznych (PiS i PO) - złożyli wiązanki kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości. Na godzinę 17.00 przewidziano koncert Daniela Gałązki z zespołem w „Piwnicy pod Bazą” (BCK) przy ul. Konopnickiej 7.

Winni jesteśmy naszym przodkom cześć, pamiętajmy że Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium (J. Piłsudski). Niech nasza dzisiejsza postawa będzie przejawem prawdziwego patriotyzmu, nie takiego który miast swojego kochać obcego nienawidzi (E. Iwanicki), ale postawą pamięci i szacunku tak dla swoich jak i dla obcych. Bojownicy wolności wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi. Umiemy hołd oddać wszelkiej wielkiej myśli, w jakimkolwiek języku się zrodziła.


/bilgoraj.com.pl/

Zobacz także

Wóz bojowy dla strażaków z Gminy Turobin za wysoką frekwencję

Dodane: 2020-07-13 22:40 - Komentarze  (1)  czytane (297)

TAGI: wóz bojowy, wybory prezydenckie, bitwa o wozy, gmina turobinKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.21.204

-widzisz Janie niby jesteś stary chłop a pusty jak flaszka po piwie (2011-11-14 20:01:20)

umowę podpisał jak podajesz Pawlak z rosją i dostarczany jest rurociągiem a Kaczyński by ją podpisał z amerykańcami i byłby dostarczany tankowcami lub dostałbyś powołanie do wojska bo pod wodzą Macierewicza ruszyłbyś na podbicie Moskwy wzorem Piłsudskiego

-Jan (2011-11-14 17:50:38)

Ceny gazu negocjował wice-Tusk, znaczy Pawlak z PSL-u /Pomagajmy Swoim Ludziom/ Cyborg z drewnianą twarzą, który powinien paść krowy, a nie podpisywać kontrakty gazowe.

-Kiro zapomnialaś że to Młodzież Wszechpolska (2011-11-14 05:45:49)

zorganizowała manifestację a wiadomo że to niedorosły narybek Pisu czytaj katolików

-kira (2011-11-13 20:27:51)

dla wielu Polaków to najsmutniejszy dzień Odzyskania Niepodległości ; "czterdziestu rozbujników" walczy o zdjęcie Krzyża , narodowa reprezentacja dla kasy pozbyła się orła z koroną , a w stolicy niemieckie bojówki tłuką Polaków i udzielają wywiadów gdzie z podniesioną głową tłumaczą że przyjechali "walczyć z faszyzmem"..... polecam na YOU TUBE zespół SABATON -"WARSZAWO WALCZ"

- (2011-11-13 19:17:46)

Upadek Polskiej ekonomi jest nieunikniony.
Właściwie Polska to już bnkrut tylko wspaniały ŻONT udaje że jest cacy.

Lepiej aby bankructwo nastapiło jak najszybciej ,doporwadzi to do obalenia nieudaczników , dominacji UBeckich dynastii , likwidacji obcych mediów , a w konsekwencji do uzdrowiena sytuacjii a potem to już będemy się odbijać od dna w górę.

- (2011-11-13 19:16:05)

Od następnego roku podwyżki cen
energii sięgną kilkudziesięciu procent ponieważ w większym
zakresie niż do tej pory ruszy konieczność kupowania pozwoleń na
emisję CO2 przez koncerny energetyczne.

Jeżeli dołożymy to tego rosnące wręcz z tygodnia na tydzień ceny
paliw to dopełni to obrazu podwyżek cen nośników energetycznych.
Od 1 stycznia 2012 roku na skutek znacznej podwyżki akcyzy
paliwowej, ceny paliw na stacjach wzrosną o kolejne 20-30 groszy
za litr.

- (2011-11-13 19:14:37)

. Do URE wpłynęły również wnioski koncernów energetycznych o
podwyżki od 1 stycznia 2012 cen energii elektrycznej dla
gospodarstw domowych. Wnioski te zawierają propozycje podwyżek
cen od 8 do blisko 20%.

To są z kolei rezultaty podpisanego przez Tuska w grudniu 2008
roku w Brukseli tzw. pakietu klimatyczno-energetycznego. Ale to
dopiero początek tych podwyżek. Od następnego roku podwyżki cen
energii sięgną kilkudziesięciu procent ponieważ w większym
zakresie niż do tej pory ruszy koni

- (2011-11-13 19:13:24)

3. W ostatnich miesiącach na skutek przyjętej formuły cenowej
ceny kupowanego w Gazpromie gwałtownie rośnie. Jesienią wyniosła
ponad 360 USD za 1000 m3 a od nowego roku może wynieść ponad 550
USD za 1000 m3 czyli ulegnie prawie podwojeniu.

Oczywiście w Polsce nic o tym nie wiemy, relacje handlowe z
Gazpromem są owiane tajemnicą, a jak kształtują się ceny po
jakich kupujemy gaz z Rosji możemy się tylko dowiedzieć z
ukraińskich mediów, które piszą o takich cenach rosyjskiego gazu
dla teg

-Jan (2011-11-13 17:15:49)

Robota rządzących polską Tuskowych złodziei. Napuścić jednych Polaków na drugich. Oni tym czasem zajmą się ,,prywatyzacją" państwowej kasy.

- (2011-11-13 14:04:11)

Wygnal bym ich wszystkich z Europy niech jada do siebie i tam robia co chca,Oni jeszcze pokaza durnej europie co z nia zrobia to jest pewne jak w banku.Daza za wszelka cene wyeliminowac chrzescijanstwo w europie co widac po niemcach .francji i innych krajach europejskich.Islam jest religia nienawisci i nikt mnie nie przekona ze jest inaczej bop gdyby tak nie bylo nie umieszczali by w koranie zapisow o zabijaniu niewiernych.

- (2011-11-13 14:03:27)

To ze radykalni islamisci morduja chrzescijan na bliskim wschodzie i afryce to dla mnie zadna nowosc.Dzieje sie tak dlategoi ze zasrana poprawnosc polityczna tzw.przywodcow europejskich i swiata to toleruje ustepujac tym radykalom we wszystkim.A juz nie daj Boze obrazic byle czym oszoloma radykalnego islamiste w europie.to zaraz podnosi sie larum jak sa dyskryminowani.

- (2011-11-13 13:56:43)


Podczas gdy w większości krajów arabskich nie ma już Żydów, podobna sytuacja powoli zaczyna dotyczyć chrześcijan. Zmiana władz w Egipcie pokazuje, że skala ataków na świątynie chrześcijańskie nie tylko nie zmniejszyła się w porównaniu z rządami Hosniego Mubaraka, ale wręcz przeciwnie - dzisiaj w Egipcie płonie więcej Kościołów, ginie więcej chrześcijan a coraz więcej dziewcząt z chrześcijańskich rodzin pada ofiarami porwań i jest zmuszanych do zamążpójścia za muzułmanów, z czym wiąże się przym

- (2011-11-13 13:54:55)

Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors”. Ocenia się, że z powodu wiary w Chrystusa cierpi na całym świecie ok. 100 mln ludzi.

Czy świat arabski będzie wolny od chrześcijan? Dyskryminacja, będąca dziełem radykalnych muzułmanów, sprawia, że coraz więcej członków mniejszości chrześcijańskich opuszcza Bliski i Środkowy Wschód – stwierdza najnowszy raport nt. prześladowań chrześcijan „Męczennicy 2011”. Publikacja, wydawana przez ewangelicką agencję informacyj

- (2011-11-13 13:53:14)

Podczas gdy w każdym prawdziwie katolickim i demokratycznym kraju, afera stoczniowa, hazardowa, marszałkowa, wyborcza , autostradowa, czy dziesiątki innych pogrążyłyby rządzących w czeluściach politycznego niebytu, w Polsce sprawcy niejasnych i wątpliwych zabaw gospodarką i finansami publicznymi mają się fantastycznie.
Więcej. Mają wsparcie i poparcie społeczne.

- (2011-11-13 13:51:04)

POZIOM ZMATOLENIA I ZDEMONIZOWANIA POLSKIEGO
SPOŁECZEŃSTWA SIĘGNĄŁ TOTALNEJ OTCHŁANI !
Jak to możliwe, że niby mądre, katolickie, zdające wszelkie egzaminy społeczeństwo, w większości - NIE idzie na wybory - a ci co idą wybierają: PO-tusków, Palikotów i inną liberalno-bezbożną swołocz? A za grunt swojej świadomości przyjmuje każdą, nawet najbardziej ordynarną papkę medialną serwowaną codziennie przez antypolskie, bezbożne i liberalno-masońskie media!

- (2011-11-13 13:48:56)

ogladajac filmiki na internecie z Marszu Niepodleglosci

zobaczylem ze nie byla to dla jego uczestnikow "bulka z maslem" tylko naprawde odwazne dzialanie (Niemcy, lewicowe bojowki, "dziwne" zachowanie polskiej Policji), dlatego tym bardziej w swoim imieniu dziekuje wszystkim uczestnikom za ten czyn patriotyczny

-nawet Palikot mówi że rozruby na Święto Niepodleglości (2011-11-13 13:27:53)

to robota katolika Kaczyńskiego i jego prywatnych bojówek , nawet broń znaleziona w Józefowie to robota katolików i wyznawców Kaczyńskiego

-Czytam i oczom nie wierzą (2011-11-13 11:17:36)

Miałem na myśli niemieckie robactwo, Antifę i wszelkiej maści ż ydowskich podjudzaczy!

- (2011-11-13 11:17:04)

Dzięki „Wyborczej” udało się przed 11 listopada wytworzyć chorą atmosferę i poszczuć na siebie ludzi, którzy w innych okolicznościach mogliby zapewne iść razem w jednym pochodzie. A przynajmniej nie patrzeć na siebie wilkiem. Bo nie uważam bynajmniej, że wszyscy, którzy wybrali Kolorową Niepodległą, to fanatyczni lewacy. Wielu uległo po prostu manipulacji i propagandzie – pisze Łukasz Warzecha na salonie 24 w tekście „Na jakim marszu byłem”.

- (2011-11-13 10:31:19)

Do , jak myślę, pisowców, narzekających na Póżniaka. Wyrzućcie go z PIS-u, zerwijcie koalicję z PSL a większość ludzi w powiecie odetchnie z ulgą. Schodzińskiego zrobić kościelnym lub kapelanem Jagusiewicza to będzie Wasze największe osiągnięcie dla dobra ogółu.

- (2011-11-13 10:23:35)

Zastanawiam się, czy Pan Prezydent odznaczając Romaszewskiego Orderem Orła Białego nie miał w tym czasie pomroczności"wałęsowskiej".Osoba, która wstawia się za siedzącym w kryminale pospolitym bandytą a teraz usprawiedliwia innych bandziorów zasługuje na taki order?

-od kiedy Młodzież Wszechpolska to lewacy !! (2011-11-13 09:03:07)

przecież to katolicy których to reprezentantem jest krzyż w sejmie

-Czytam i oczom nie wierzę (2011-11-12 23:22:39)

Wyobraźcie sobie np "Dzień Pobiedy" w Rosji i polskich lewaków próbujących zakłócić obchody! Nazbierali by tak po ryjach , że by się im odechciało żyć! Ale jak widać życie pokazało Polacy sa goścmi w Polsce!

- (2011-11-12 21:37:58)

W Indiach dochodzi do profanacji świątyni katolickiej. Czy to incydenty, które wydarzyły się w ciągu ubiegłych lat? Nie. To przykłady sprzed paru dni, spośród setek innych, które miały miejsce w kilkudziesięciu krajach, gdzie codziennie są łamane prawa chrześcijan do wolności religijnej. Świat milczy, obojętnością zezwalając na eskalację prześladowań wyznawców Chrystusa.

- (2011-11-12 21:37:06)

Świat przyzwala na linczowanie chrześcijan

W Wietnamie oddział milicji przeprowadza szturm na budynki zakonu redemptorystów. Uzbrojeni urzędnicy państwowi biją zakonników i świeckich, którzy ośmielili się bronić własności Kościoła. W Nigerii islamscy terroryści mordują w kilka godzin 100 chrześcijan. W Kenii wybucha bomba i zabija dwóch chrześcijan, kilku rani. W Egipcie muzułmański nauczyciel wraz z uczniami podczas lekcji dokonują linczu na chrześcijańskim Kopcie. W Indiach dochodzi do prof

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...