Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Śródmieście w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2020-03-09 19:30:48 (czytane: 1695)

W sali narad Urzędu Miasta Biłgoraj, odbyło się dziś zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Śródmieście. Uczestniczyło w niej kilkanaście osób, w tym Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Łęcki oraz radny Jan Skrok.Zebranie prowadził Przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście Mirosław Tujak. Jak poinformował Rada Osiedla spotykała się na zebraniach w sprawach ważnych z punktu widzenia mieszkańców Śródmieścia. -Głównym tematem spotkań była trwająca rewitalizacja Placu Wolności. Otrzymaliśmy informację o harmonogramie prac, użytych materiałach oraz wnoszonych na bieżąco uwagach - poinformował Przewodniczący Tujak.

-Nasza rada złożyła wnioski do budżetu Miasta Biłgoraj, na rok 2020, były to wykonanie przebudowy „Parku Saskiego” wraz z placem zabaw dla dzieci, przebudowa parku u zbiegu ulic Kościuszki - Ogrodowa, wykonanie kanalizacji burzowej i nawierzchni w ulicy Szewskiej oraz wykonanie ogólnomiejskiego monitoringu. Żadne z tych zadań nie zostało ujęte do obecnego budżetu jednak będziemy powtarzać te wnioski z uwagi na ich znaczenie dla mieszkańców Miasta - dodał Mirosław Tujak.

Z początkiem roku Rada Osiedla otrzymała informację o zagrożeniu dla realizacji zadania polegającego na przebudowie skweru u zbiegu ulicy Kościuszki - 3 Maja. Upoważniony przez radnych Przewodniczący zwrócił się w tym temacie do Burmistrza Biłgoraja.

rada_osiedla_srodmiescie.JPG

W lutym, Rada Śródmieście otrzymała informację o planowanej przez Nadleśnictwo Biłgoraj wycince lasu znajdującego się w pobliżu Miasta. Z uwagi na fakt, że jest to miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców Miasta, Rada Śródmieście wraz z Radami Osiedla Rapy, Piaski i Sitarska - Kępy, postanowiła przyłączyć się do protestu przeciwko wycince za pośrednictwem Burmistrza Miasta. Do kwestii zieleni i bezpieczeństwa odnieśli się także obecni na zebraniu mieszkańcy. Sprzeciwili się wycince drzew i brukowaniu placów, jako przykład podano Skwer/ Park „Solidarności”. Poruszano nagminne picie alkoholu i zakłócanie ciszy nocnej. Jest to ulica Kopernika, teren samego Parku „Solidarności” oraz parkingów znajdujących się nieopodal marketów. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że w zaparkowanych tam samochodach „wystawiany jest bufet”. O problemie nagminnego spożywania alkoholu w miejscach publicznych pisaliśmy już w lecie 2015 roku, w artykule Nagminne picie alkoholu w miejscach publicznych.

O planie wydatków majątkowych inwestycyjnych w Biłgoraju mówił Janusz Rosłan. Na inwestycje miasto chce wydać w tym roku ponad 34,3 mln zł. Włodarz wymienił także najważniejsze inwestycje drogowe, które mają być zrealizowane. Przypomniał, że na oczyszczanie Miasta i dbanie o czystość, miasto wydaje 1,4 mln zł rocznie. Nasadzenia kwiatów kosztują ponad 30 tys. zł. Jak wyliczał Burmistrz, koszt monitoringu, w podstawowym wymiarze kosztować ma około 800 tys. zł. W budżecie Miasta na ten rok monitoring był wpisany ale decyzją radnych został zdjęty i przesunięty na rok 2021.

rada_osiedla_srodmiescie_1.JPG

O planowanej wycince części lasu położonego w obrębie Miasta Biłgoraj (chodzi o las w kierunku Woli Dużej) poinformował Wojciech Smyk z Nadleśnictwa Biłgoraj. -Jesteśmy w takim okresie użytkowania lasu, że spora jego część weszła już w wiek dorosły. Nasza gospodarka leśna jest prowadzona w sposób zrównoważony. W 1945 roku mieliśmy zasobów 906 mln m3, w 2017 roku mamy 2,5 mld m3. W 1945 lesistość w skali Polski wynosiła 20%, a obecnie jest to blisko 30%. Drzewostan w stronę Woli Dużej obecnie jest przeznaczony do wycinki, bo osiągnął wiek rębności. Drzewa te mają już około 100 lat i to ostatni dzwonek, by je wyciąć. W to miejsca zostanie posadzony nowy drzewostan - zapewniał. Podkreślał, że to naturalna wymiana pokoleń lasu, bo tak jak my wszyscy drzewa też się starzeją. Mieszkańcy sugerowali, by nie wycinać całego 4 hektarowego obszaru, ale robić to etapami. Zwracali uwagę, że miejsce te jest wykorzystywane na spacery, i że w tej okolicy wycięte są już spore obszary leśne wokół Miasta.

Mieszkańcy podnosili także, że ten teren jest nieustannie wykorzystywany do celów rekreacyjnych, coraz więcej ludzi tam biega czy jeździ rowerem. -To tereny bezpośrednio przyległe do Miasta. Biorąc się za takie wycinki, należałoby to skonsultować z mieszkańcami i władzami samorządowymi. Znikają nam tereny rekreacyjne, to działania z którymi się nie zgadzamy - mówili mieszkańcy. Przedstawiciel Nadleśnictwa zaznaczał, że działania prowadzone są w ramach Planów Urządzania Lasu, i że zrąb będzie, bo na tym skorzysta społeczeństwo. -Wychodząc na przeciw prośbom społecznym  pozostawimy 5% drzewostanu obecnego i dorodne drzewa nasienne - dodał Smyk.Zobacz także:

Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Nadstawna

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: rada osiedla śródmieście   zebranie rady osiedla śródmieście   zebrania rad osiedli   biłgoraj

Zobacz także

Konferencja z prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2021-01-25 22:05 - Komentarze  (0)  czytane (269)

TAGI: krus, kasa rolniczego ubezpieczenia społecznego, prezes krus, poseł beata strzałkaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.70.175

do Darek (2020-03-11 00:28:27)

A Ty dlaczego nie ruszyłeś dupska i nie przyszedłeś?

Darek (2020-03-09 22:32:36)

Super - tylko Lewica jest nadzieją dla Śródmieścia.
Dziękujemy Panie Łęcki

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zestawy ratownicze - specjalne torby z gotowym wyposażeniem trafiły do jednostek OSP (FOTO)

Zakupione przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zestawy...

Biłgoraj uczcił 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego (FOTO, AUDIO)

Uroczystości religijno - patriotyczne, 158. rocznicy wybuchu...

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe – dlaczego warto?

W okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się na zimowe...

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Ogłoszenia