Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zatrzymani w Tarnogrodzie, zostali zamordowani w Katyniu (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2018-09-30 14:34:15 (czytane: 2172)

Pod koniec września 1939 roku Odział Zapasowy 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań, na przedmieściach Tarnogrodu, w wyniku żydowskiej denuncjacji został otoczony i rozbrojony przez oddziały Armii Czerwonej. Zatrzymani oficerowie Wojska Polskiego zostali wiosną 1940 roku zamordowani w Katyniu.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajOfiary tych tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat uczcili mieszkańcy Gminy Tarnogród, podczas uroczystości patriotyczno - religijnych. Te rozpoczęły się od przemarszu uczestników z tarnogrodzkiego rynku, do kościoła parafialnego Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Tutaj w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i II wojny światowej sprawowana była Msza święta. Przewodniczący Eucharystii, ks. dziekan Jerzy Tworek, przypomniał wydarzenia z końca lat 30. XX wieku i przestrzegał przed uleganiem złu i pogarda dla człowieka. Posłuchaj:

Po Mszy świętej, uczestnicy przeszli ulicami Tarnogrodu pod pomnik w Bramie Korchowskiej, upamiętniający polskich oficerów - ofiary zbrodni katyńskiej oraz ofiary II wojny światowej. Obok oficerów Oddziału Zapasowego 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań, w Katyniu i innych miejscach zbrodni zamordowani zostali także major Kazimierz Kraczewicz, podporucznik Edmund Seroka, starszy posterunkowy Feliks radomski oraz student Arkadiusz Kuźmiński.

79_rocznica_wydarzen_w_bramie_korchowskiej_2.JPG

W hołdzie pomordowanym złożono kwiaty i zapalono znicze. Ze specjalnym montażem słowno - muzycznym wystąpiła tarnogrodzka młodzież.

Reklama.

-O tym, co wydarzyło się po rozbrojeniu polskich żołnierzy przez czerwonoarmistów, dowiedzieliśmy się z zapisek majora Adama Solskiego, który został odnaleziony w "katyńskim dole". W pamiętniku oficer zapisał, że zatrzymanie jego żołnierzy nastąpiło około południa 28 września 1939 roku. Zatrzymani przez Różaniec trafili do Dzikowa, a stamtąd do Lwowa i Tarnopola. Finałem było ich zamordowanie wiosną 1940 roku w Katyniu - dodaje Piotr Kupczak, członek Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego.

79_rocznica_wydarzen_w_bramie_korchowskiej__1.JPG

Obecny na uroczystościach radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa podkreślał, że pomnik w Bramie Korchowskiej, jest namacalnym symbolem polskiej walki o niepodległość. -To wkład naszych przodków w wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. To przypomnienie ile należało poświecić by Polska była wolna, by wróciła na mapę Europy i byśmy mogli o sobie stanowić. dzięki takim uroczystościom ja ta dzisiejsza, pamięć o naszych bohaterach nigdy nie zagnie i pamięcią odpłacimy im za poświęcenie - mówił.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 108

Tagi: gmina tarnogród   katyń   brama korchowska   pojmanie polskich oficerów w tarnogrodzie

Zobacz także

„Aktywny senior”

Dodane: 2019-12-09 14:58 - Komentarze  (0)  czytane (230)

TAGI: aktywny senior, fundacja bliżej pasji, wiek nie odbiera odpowiedzialności, gmina aleksandrówKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.238.169

s (2018-10-01 11:46:07)

Po korekcie granicy przyszli Niemcy i można się domyślać co zrobili z denuncjatorami własnych obrońców. No chyba że uciekli z Armią Czerwoną, wtedy mogli wrócić w 44 jako "wybawiciele" i budowniczowie komunizmu.Polecam "Poza granicą solidarności" Ewy Kurek.

Stefan (2018-09-30 19:56:10)

A co wiadomo o tych co ich wydali? Jakies fakty? Nazwiska? Czyzby niepopranie politycznie w dzisiejszych czasach bylo o to zapytac?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

Rób święta, czyli warsztaty rękodzieła z niezwykłym przesłaniem (FOTO)

W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu odbyła się dziś...

Święty Mikołaj odwiedził przedszkolaki (FOTO)

Dziś dzieci uczęszczające do Samorządowego Przedszkola nr 3 w Biłgoraju...

Nie będzie wzrostu podatków (AUDIO)

Stawki dotyczące podatków od nieruchomości pozostaną na niezmienionym...

Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Rada Miasta przyjęła podwyżki za gospodarowanie odpadami. Od przyszłego...

Roraty gregoriańskie w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Rozpoczął się Adwent, okres szczególnego przygotowania do Uroczystości...

Piotr Majcher został członkiem "Porozumienia" Jarosława Gowina

Były Przewodniczący Rady Powiatu, obecnie jej wiceprzewodniczący...

Ogłoszenia