Wioska słynie z cudownego dzwonu, unikatowego kościółka i zapobiegliwości mieszkańców,  "/>

Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zapału im nie brakuje

Dodał: AN Data: 2007-11-06 15:47:52 (czytane: 992)

bukowina_1.jpgWioska słynie z cudownego dzwonu, unikatowego kościółka i zapobiegliwości mieszkańców, 

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajCzy mieszkańcy maleńkiej Bukowiny wygrają? Okaże się 11 listopada.

- Byłoby naprawdę miło - mówi 60-letni mieszkaniec wsi. - W nagrodę dają aż 40 tys. zł. A nam ambona się ostatnio sypie.
Bukowina to malownicza wioska pod Tarnogrodem. Jej 1,2 tysiąca mieszkańców połączyła pasja. Chcą przywrócić kościół pod wezwaniem NMP do świetności. Świątynia została wybudowana w 1676 r. i jest najstarszym tego typu obiektem na Zamojszczyźnie.
Kościół słynie z licznych osobliwości. Najważniejszą z nich jest ponad 280-kilogramowy dzwon o imieniu Józef Oblubieniec Maryi. Gdy nadciągają burzowe lub gradowe chmury, Józef donośnym dźwiękiem potrafi je rozgonić.
- Wielokrotnie przepędzałam nawałnice - chwali się Janina Kornak, pełniąca funkcję kościelnego. - Zwykle idą na Luchów Górny i Tarnogród. Nas omijają. Ten kościół i dzwon mają dla nas ogromne znaczenie.
Na remont świątyni wydano już ok. 400 tys. zł. O większość pieniędzy mieszkańcy Bukowiny wystarali się u generalnego i lubelskiego konserwatora zabytków oraz m.in. w Funduszu Kościelnym. Jednak ponad 160 tys. dołożyli z własnej kieszeni. Założyli także stowarzyszenie, które zajmuje się ochroną kościoła i kwestowaniem.
- Odnowiliśmy kilka unikatowych obrazów, dach i elewację, zrobiliśmy kamienną posadzkę i tzw. opaski odwadniające - wylicza Andrzej Fus, prezes Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny. - Odnowiliśmy też ołtarze boczne. Chcemy także przywrócić do świetności XIX-wieczne malowidła wewnątrz kościoła i ambonę. Koszt inwestycji to ok. 350 tys. zł... Ta nominacja jest dla nas bardzo miła, ale zapału na szczęście nam nie brakuje. Cały czas szukamy darczyńców i sponsorów.

Komu nagroda
Konkurs na najlepszą inicjatywę obywatelską organizowany jest przez fundację Pro Publico Bono oraz Centrum Informacji Obywatelskiej. Do tej pory nagrodę otrzymała m.in. Fundacja Kresy 2000 z Nadrzecza (2002 r.) oraz zamojskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” (2004 r). W tym roku konkurs zostanie rozstrzygnięty 11 listopada, podczas uroczystej gali. Odbędzie się ona w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej.

Źródło: Dziennik kwschodni

Zobacz także

268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 8 osób z woj. lubelskiego [Aktualizacja: 5 kwietnia 2020 r., godz. 18:11]

Dodane: 2020-04-05 18:11 - Komentarze  (22)  czytane (14074)

TAGI: koronawirus, epidemia, biłgoraj, stan epidemiiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.239.172.52

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Gorzkie żale - część II

Wojska Obrony Terytorialnej w służbie podczas epidemii koronawirusa

Pomoc dla Ekwadoru. Siostra z Biłgoraja prosi o pomoc

Monika Pawłowska o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta

Przemysław Czarnek o wyborach prezydenckie zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Złóż życzenia świąteczne za pośrednictwem bilgoraj.com.pl

2020-03-31 - 2020-04-13

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY (VIDEO)

Przed nami dwa święta podczas których pochylamy nasze głowy nad grobami naszych bliskich zmarłych....