Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zalew widmo

Dodał: NN Data: 2009-05-13 21:46:18 (czytane: 8500)

W pierwsze dni maja, śliczna wiosenna pogoda, zachęcała do spacerów. Postanowiliśmy sprawdzić jakim zainteresowaniem cieszy się biłgorajski zalew. Wśród nielicznych osób dominującą grupą byli tegoroczni maturzyści, którzy przy alkoholu świętowali egzamin dojrzałości.Obiekt przypominał pobojowisko pełne śmieci i zniszczonego wyposażenia.

Obraz nędzy i rozpaczy
Brak oświetlenia, przepełnione kosze, połamane ławki, zaśmiecone rozbitym szkłem oraz puszkami po piwie plaże – to obraz jaki prezentuje biłgorajski zalew. Od kilku lat przy zalewie nic się nie dzieje – mówi nam Jan Chudy, mieszkaniec Biłgoraja. Kiedyś zalew tętnił życiem i był atrakcja miasta. Korzystało z niego wielu mieszkańców. Teraz przedstawia opłakany widok, brak oświetlenia i zaplecza sanitarnego, sypiące się groble i zarastające trawą plaże, oto gdzie mogą nad wodą odpocząć biłgorajanie. 

zalew_2.jpg


Obraz zalewu i jego okolic nie napełnia optymizmem także Anię, którą spotkaliśmy nad brzegiem zalewu spacerującą z psem. Jeszcze rok temu młodzież grała w siatkówkę plażową na pobliskich boiskach, ale jak otworzyli kompleks przy kolegium UMCS to nawet grać nikt tu nie przychodzi. Ludzi, którzy chcą tu odpoczywać jest garstka. Zresztą odpoczynkowi nic tu nie służy. Wszędzie pełno szkła i śmieci. Fetor odchodów unosi się w około. Ci którzy przyjeżdżają tu na przysłowiowe piwko nie patrzą gdzie załatwiają swoje potrzeby – wyjaśnia.

Obraz sytuacji znany jest zarządcy obiektu. Zbigniew Woźny, dyrektor OSiR w rozmowie z nami przyznaje, że wandalizm jest zmorą zalewu. Młodzież z lamp zrobiła sobie tarcze, niszczenie ławek stało się dla niej codzienną rozrywką, a śmiecenie czymś naturalnym. Poza tym zalew cieszy się słabą popularnością, zastanawiamy się czy jest sens w ogóle coś tam robićprzyznaje Woźny.

Przygotowanie do sezonu jednak trwa
27 czerwca zostanie zainaugurowany sezon nad Zalewem Bojary w Biłgoraju. Z tej racji odnawiane są ławki, a lada chwila zostaną posprzątane plaże i teren przyległy. W okolicy 15 czerwca chcemy zakończyć generalny remont pomostu i podpisać umowy z ratownikami. W tym roku będzie ich czterech. Trzech na molo i jeden przy wypożyczalni sprzętu. Na ukończeniu jest także dokumentacja techniczna oświetlenia obiektu wymienia dyrektor OSiR.

zalew_3.jpg


Bez infrastruktury ani rusz
Brak infrastruktury nie wpływa pozytywnie na atrakcyjność zalewu. Żeby otworzyć jakąkolwiek działalność gospodarczą potrzebna jest elektryczność, kanalizacja i bieżąca woda. Żadnej z tych rzeczy nie ma przy zalewie. Trudno wiec mówić o jakiejkolwiek formie prowadzenia działalności gastronomicznej – przyznają przedsiębiorcy. Nie dziwi to Woźnego, który przyznaje, że przez trzydzieści lat nic nie zrobiono w tym kierunku. Niemal u każdego kandydata na radnego czy burmistrza w programie wyborczym jest mowa o zalewie. Na obietnicach niestety się kończy. Pisaliśmy w tym temacie pisma do ratusza, zawsze ta sama odpowiedz – nie ma pieniędzy – mówi dyrektor Woźny.

O tym, że infrastruktura jest niezbędna przy tego typu kompleksach wiedzą w Biszczy i Janowie Lubelskim. W tej chwili na ukończeniu jest dokumentacja techniczna zagospodarowania gospodarki wodno – ściekowej obiektu i zaopatrzenie go w elektryczność. Gdy uporamy się z tymi rzeczami ogłosimy przetarg na dzierżawę działek przy zalewie w Biszczy informuje Adam Wlaź sekretarz Gminy. Przyznaje także, że jest ogromne zainteresowanie dzierżawą działek, zwłaszcza pod cele gastronomiczne i noclegowe.

zalew_4.jpg


Trzy punkty gastronomiczne i cztery ośrodki wypoczynkowe znajdują się przy zalewie w Janowie Lubelskim, dodatkowo szlaki turystyczne, stadnina koni i wiele innych atrakcji pozwala odpocząć aktywnie każdemu kto tam zawita. Czysta, oligoceńska woda i mnóstwo atrakcji ściąga do nas rzesze turystów. Przyjeżdżają ludzie z Warszawy, Łodzi, Stalowej Woli, Niska, Lublina czy też Biłgoraja i okolic. W sezonie na plażach przebywa blisko pięć tysięcy osób dziennieprzyznaje Krzysztof Deruś dyrektor MOSiR w Janowie Lubelskim.

Nam pozostaje 7 kajaków i 4 rowery wodne
W najbliższym czasie nad zalewem w Biłgoraju nie planujemy żadnych inwestycji, wiec nie mamy o czym rozmawiać – mówi zagadnięty o zalew Janusz Rosłan.
Zdaje się więc, że w najbliższym czasie nie ziszczą się marzenia dyrektora Woźnego, który oczami wyobraźni widzi przy zalewie szalet z prawdziwego zdarzenia, profesjonalne natryski i przebieralnie. Trzydzieści lat temu sam budowałem ten zalew. Chciałbym teraz zobaczyć go tętniącym życiem. Jednak wszystko rozbija się o brak funduszy. Wybudowany w latach siedemdziesiątych zalew miał zaspokoić potrzeby mieszkańców Biłgoraja. I choć władze miasta widzą potrzebę istnienia takiego ośrodka nie mają pieniędzy na jego renowację.

Obiekt jest za mały by mógł ściągnąć turystów. 7 ha nie pozwala ani uprawiać m. in. sportów wodnych co powoduje że zalew staje się mało atrakcyjny. Z tego też powodu nie planujemy żadnych poważnych i kosztownych inwestycjiinformuje Rosłan. Jednak to nie do końca rozmiar zalewu na wpływ na jego popularność. Przykładami są Stawy Echo w Zwierzyńcu i zalew w Krasnobrodzie. Ten drugi, z lustrem wody ok. 7 ha, jest obecnie przebudowywany. Krasnobrodzki magistrat zabrał się za jego pogłębianie i oczyszczanie oraz utwardzenie grobli. Nad zalewem zostanie także wybudowane nowe szerokie na 4 i długie na 120 m molo, przy którym znajdą się latarnie i ławeczki. Wokół zbiornika zostaną wyznaczone trasy rowerowe. Całość inwestycji ma kosztować ok. 500 tys. zł. W planach jest powiększanie lustra wody do 17 ha. Wg. urzędników zalew ma na siebie zarabiać.

zalew_1.jpg


Nocne życie zalewu
Obskurny wygląd zalewu nie odstrasza jednak tych, którzy nad jego brzegami, przy ognisku spożywają alkohol. Jak informują nas mieszkający nieopodal obiektu biłgorajanie, zalew nocami aż huczy od alkoholowych libacji. Pijana młodzież, mimo zakazu pali ogniska nad zalewem i baluje do rana. Po zmroku to strach wyjść poza ogrodzenie własnego domuzwierza nam się mieszkanka ulicy Romanowskiego. Zmorą mieszkających w sąsiedztwie ludzi są także kierowcy, którzy ulice dojazdowe do zalewu wybrali sobie jako miejsce popisów i brawurowej jazdy. Po 21.00 pisk opon i ryk silników jest nie do wytrzymania. Urządzają sobie pod naszymi oknami wyścigiinformuje pani Danuta. W związku z tym coraz częściej zagląda tam policja.

Groble zalewu i ścieżki pobliskiego lasu upodobali sobie także kierowcy quad-ów i terenowych motocykli. Szaleją po terenie zalewu i po lesie rozjeżdżając groble i leśne ścieżki informuje Jan Chudy. Miasto postawiło wzdłuż jednej strony zalewu metalowe słupki uniemożliwiające wjazd na groble. Jednak bez problemu wjechać można od ul. Radzięckiej i od strony lasu.

(bilgoraj.com.pl)

reklama_georg.jpg

 

Zobacz także

Covid-19: Dane z dnia

Dodane: 2020-07-14 15:30 - Komentarze  (3)  czytane (8581)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.81.25.236

- (2009-05-19 08:28:22)

Wożny nadaje się na woźnego ale tylko w szkole.

-zakręcona (2009-05-17 16:25:55)

trzeba zrobić coś z tym zalewem zeby doprowadzić go do lepszego stanu!!! niech wreszcie ktoś się tym zajmie!!! Nawet rowerem nie da sie go okrążyc bo wszędzie tylko piach... żałosne

-ona (2009-05-16 19:53:12)

Szkoda, że takie ładne miejsce marnuje się.Można byłoby naprawdę fajnie spędzić tam czas z rodziną i przyjaciółmi gdyby władze miasta o to zadbały, i zysk dla miasta byłby. Może jakiś radny zainteresuje się naszym zalewem przed wyborami.

-aj (2009-05-15 13:06:28)

Do Wczorajszy.
Czy wielką filozofią jest wybudowanie przed wpływem zbiornika w którym zatrzymywałby się osad z Osy??? A kolor wody to nie ma już znaczenia. Kiedyś nad zalewem było pełno ludzi, teraz wszyscy wolą jeździć do Zwierzyńca czy Krasnobrodu. Gdyby coś robili u nas (powiększyć - nawet koszt

-Wczorajszy (2009-05-15 11:59:30)

Władze miasta są winne,że w Osie nie płynie kryształowa,górska woda.Jak nie mają pieniędzy to niech się zwrócą do Unii,a dadzą na przeniesienia Tatr na skraj Roztocza.Tak mniej więcej można zinterpretować większość komentarzy.

-krap (2009-05-15 11:32:56)

Jaka władze-takie miasto .

-xxx (2009-05-15 11:32:16)

Pan Woźny zastanawia się,czy wogóle jest sens coś robić nad zalewem skoro nie cieszy się on popularnością. Czy ten człowiem syłyszy co mówi?

-tomek (2009-05-15 10:46:14)

Na wszystko inne miasto ma pieniądze, ale na zalew nie, troche dziwne. Jakby sie dobrze postarali to i z unii by dostali pieniadze na renowacje zalewu

-??? (2009-05-15 09:42:40)

a moę trzeba poszukać prywatnego inwestora i wydzierżawić zalew ???
a światła na Zamojskiej to bardzo dobry pomysł !!!!!

- (2009-05-15 08:53:14)

PRZECIEŻ WOŻNY NIC NIE ROBIŁ OD ZAWSZE A ZALEW JEST JEGO PEŁNYM OBRAZEM DZIAŁANIA. PONADTO MA DO POMOCY SUPER SPECJALISTĘ RADNEGO MIAZGĘ I OSTATNIO PANIĄ JOLĘ TEŻ SPECJALISTA OD SPRAW SPORTU. CIEKAWE KIEDY BURMISTRZ PRZEJŻY NA OCZY PEWNIE WTEDY JAK WDUPI W WYBORACH.

-slik (2009-05-15 07:59:40)

Czy to co wypełnia nasz zalew można nazwać wodą?

-Anka (2009-05-14 21:07:28)

Popieram, tym panom juz dziekujemy.

- (2009-05-14 16:23:00)

Lepiej zrobić bezsensowne światła na Zamojskiej. Do nas mieszkańców należy aby zagłosować w przyszłych wyborach na ludzi, którym zależy na rozwoju naszego miasta. Taki Janów może się rozwijać a u nas najlepiej zrobić przed wyborami jedne światła i kawałek chodnika, ograniczając przy tym ruch na kilk

-pietryk (2009-05-14 13:05:28)

faktycznie- nasz zalew to powód do wielkiego wstydu władz miasta

-John (2009-05-14 12:05:13)

jeżdzi po mieście na koszt miasta polonezem i tak dogląda dobytku że widać nad zalewem co znaszy wszędzie woźny

- (2009-05-14 10:55:13)

wylać asfalt i zrobic wielki parking! o tak!

-t (2009-05-14 08:51:28)

dobre, od kilku lat nic sie nie dzieje, tam nic sie nie dzieje od początku istnienia zalewu! ten "zalew" powinno się zlikwidować a teren zalesić

-mark (2009-05-14 04:41:24)

maja zrobic laweczki singera,--- zrobcie nad zalewem raze z tym klozetowym poeta

-andrzej (2009-05-14 02:07:08)

Krasnobrod, Janow Lubelski nawet Frampol potrafi zadbac i przyciagnac turystow do swoich zalewow. U nas jest zgroza a pieniadze wklada sie do kieszeni. A kto tu jest zarzadca??? I tylko wszedzie Wozny, Wozny i nawet w Automobilklubie Wozny. Jak ktos jest do wszystkiego to i do NICZEGO!

-biłgorajanin (2009-05-14 00:47:43)

Syf i zadupie! Tyle na temat Biłgoraja!

-he!! (2009-05-13 22:54:20)

a gdzie ma byc mlodziez ? z tego co wiem obowiazujace przepisy zezwalaja na spozywanie alko na plazy o ile zarzadca terenu nie zabroni oficjalnie tego...

-burmistrz (2009-05-13 22:38:22)

zalew pokazuje jak dba się o miasto - naród wybiera i wybiera....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...