Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zachowujcie czyste sumienie (Mk 1, 21 - 28)

Dodał: red Data: 2018-01-27 23:15:59 (czytane: 1237)

Chrystus jest charyzmatycznym cudotwórcą i egzorcystą, ale zostaje to absolutnie stwierdzone - pisze w swym komentarzu do Ewangelii na IV Niedzielę Zwykłą ks. Sławomir Korona. Zachęcamy do przeczytania tekstu.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 21 - 28):
W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

chrystus_jezus.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Patrząc na tekst z historycznego i formalnego punktu widzenia, perykopa składa się z pewnej mieszanki narracji o cudzie z dobrze znanymi aktualnymi cechami: obrona, zakaz ujawniania tożsamości Jezusa, demonstracyjne odejście demona, reakcja obecnych oraz sprawozdanie z działalności kaznodziejskiej Jezusa. Cud jest znakiem nauczania Jezusa.

Opowiadanie może stanowić ilustrację typowego cudownego uzdrowienia. Pewne elementy potarzają się mniej lub bardziej szczegółowo. Osoby będące w pobliżu Nauczyciela są w potrzebie i konieczna jest interwencja Uzdrowiciela. Została opisana dolegliwość i podkreślony stan chorego, a tym samym zasługi Uzdrowiciela. Działa On przez skuteczne słowo-rozkaz, ale także używa odpowiedniej substancji, jak ślina lub dotknięcie, albo też powiadomienie o wyleczeniu. Pojawiają się pewne oznaki, że wyleczenie oczywiście nastąpiło i następuje zazwyczaj reakcja świadków uzdrowienia i jest to zazwyczaj zdumienie.

Z całą pewnością nikt nie chce wprowadzać w błąd, że Chrystus jest charyzmatycznym cudotwórcą i egzorcystą, ale zostaje to absolutnie stwierdzone. Ten osąd opiera się tylko i wyłącznie na pełnych autorytetu działaniach Jezusa. Jest pewien dystans pomiędzy chwałą Jezusa a pełną „cudowności” chrystologią, stąd pojawiają się w ustach demona słowa – „Święty Boży”. W momencie kuszenia Jezus powie bardzo krótkie stwierdzenie z Jego strony – „idź precz, szatanie” (Mt 4, 10). Pozwala to wierzącym uświadomić sobie, że wszędzie tam, gdzie wiara jest pełna entuzjazmu w miejscu pokuty i kontemplacji, triumf Chrystusa w miejscu krzyża, zagrożona jest prawdziwa wiara.

Chrystus dokonuje egzorcyzmu, gdyż bliskie jest Królestwo Boże. Jego władza polega na tym, że On ma Je reprezentować, ogłosić i przynieść człowiekowi. Cud staje się elementem ewangelizacji. Obraz Jezusa jako cudotwórcy i egzorcysty jest uzupełniony przez obraz Nauczyciela, stąd jest on uchroniony przed magicznymi zniekształceniami. Zbawienie pochodzące od Boga przychodzi w Słowie, nie w słowie jako takim, ale w słowie Jezusa.

Mówienie o Jezusie dzisiaj, jeśli ma się różnić od doktryny uczonych w Piśmie z czasów Jezusa, musi tłumaczyć całą mowę Jezusa. Samo powtarzanie i obracanie słów jest „pustą gadką”. Duch ożywia Kościół zgromadzony w imię Jezusa ma konkretną formę otrzymuje dzięki autorytetowi jaki uzyskał od Chrystusa.

Dziś Kościół spotyka się z kontestacją, której często towarzyszy odkrywanie różnego rodzaju prawd na temat ludzi Kościoła. Pierwsi chrześcijanie mieli na to jedno lekarstwo, ponieważ byli przekonani o wartości tych wszystkich doświadczeń: „A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają. Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle (1P 3, 16  -17)”.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentrz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II (AUDIO)

Dodane: 2018-10-16 08:07 - Komentarze  (0)  czytane (412)

TAGI: pontyfikat, jan paweł ii, biłgoraj, arcybiskup mieczysław mokrzyckiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.130.157

anonim (2018-01-28 22:38:31)

Królestwo Boże jest już bardzo blisko. Chwała tym co się uratują.

upel (2018-01-28 16:25:51)

Błaznujesz to ty wypisując takie głupoty.Jak jesteś nie wierzący to nie wypowiadaj się.

do poniżej (2018-01-28 07:42:55)

Nie błaznuj dupku

Alleluja i do przodu (2018-01-27 23:43:33)

Chwała Panu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej

Koncert patriotyczny w Soli

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Dożynki Powiatu Biłgrajskiego - Księżpol 2018

75. rocznica wysiedlenia Bukowiny

Wspólny koncert pieśni żołnierskich

Konkursy

Voucher do food trucka
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Tabletki, dieta i aktywność - czyli jak skutecznie schudnąć?

Utrata masy ciała to marzenie niejednej osoby. Suplementy, które zostały stworzone po to, by pomóc w osiągnięciu tego celu mają wiele...