Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zachowujcie czyste sumienie (Mk 1, 21 - 28)

Dodał: red Data: 2018-01-27 23:15:59 (czytane: 1409)

Chrystus jest charyzmatycznym cudotwórcą i egzorcystą, ale zostaje to absolutnie stwierdzone - pisze w swym komentarzu do Ewangelii na IV Niedzielę Zwykłą ks. Sławomir Korona. Zachęcamy do przeczytania tekstu.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 21 - 28):
W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

chrystus_jezus.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Patrząc na tekst z historycznego i formalnego punktu widzenia, perykopa składa się z pewnej mieszanki narracji o cudzie z dobrze znanymi aktualnymi cechami: obrona, zakaz ujawniania tożsamości Jezusa, demonstracyjne odejście demona, reakcja obecnych oraz sprawozdanie z działalności kaznodziejskiej Jezusa. Cud jest znakiem nauczania Jezusa.

Opowiadanie może stanowić ilustrację typowego cudownego uzdrowienia. Pewne elementy potarzają się mniej lub bardziej szczegółowo. Osoby będące w pobliżu Nauczyciela są w potrzebie i konieczna jest interwencja Uzdrowiciela. Została opisana dolegliwość i podkreślony stan chorego, a tym samym zasługi Uzdrowiciela. Działa On przez skuteczne słowo-rozkaz, ale także używa odpowiedniej substancji, jak ślina lub dotknięcie, albo też powiadomienie o wyleczeniu. Pojawiają się pewne oznaki, że wyleczenie oczywiście nastąpiło i następuje zazwyczaj reakcja świadków uzdrowienia i jest to zazwyczaj zdumienie.

Z całą pewnością nikt nie chce wprowadzać w błąd, że Chrystus jest charyzmatycznym cudotwórcą i egzorcystą, ale zostaje to absolutnie stwierdzone. Ten osąd opiera się tylko i wyłącznie na pełnych autorytetu działaniach Jezusa. Jest pewien dystans pomiędzy chwałą Jezusa a pełną „cudowności” chrystologią, stąd pojawiają się w ustach demona słowa – „Święty Boży”. W momencie kuszenia Jezus powie bardzo krótkie stwierdzenie z Jego strony – „idź precz, szatanie” (Mt 4, 10). Pozwala to wierzącym uświadomić sobie, że wszędzie tam, gdzie wiara jest pełna entuzjazmu w miejscu pokuty i kontemplacji, triumf Chrystusa w miejscu krzyża, zagrożona jest prawdziwa wiara.

Chrystus dokonuje egzorcyzmu, gdyż bliskie jest Królestwo Boże. Jego władza polega na tym, że On ma Je reprezentować, ogłosić i przynieść człowiekowi. Cud staje się elementem ewangelizacji. Obraz Jezusa jako cudotwórcy i egzorcysty jest uzupełniony przez obraz Nauczyciela, stąd jest on uchroniony przed magicznymi zniekształceniami. Zbawienie pochodzące od Boga przychodzi w Słowie, nie w słowie jako takim, ale w słowie Jezusa.

Mówienie o Jezusie dzisiaj, jeśli ma się różnić od doktryny uczonych w Piśmie z czasów Jezusa, musi tłumaczyć całą mowę Jezusa. Samo powtarzanie i obracanie słów jest „pustą gadką”. Duch ożywia Kościół zgromadzony w imię Jezusa ma konkretną formę otrzymuje dzięki autorytetowi jaki uzyskał od Chrystusa.

Dziś Kościół spotyka się z kontestacją, której często towarzyszy odkrywanie różnego rodzaju prawd na temat ludzi Kościoła. Pierwsi chrześcijanie mieli na to jedno lekarstwo, ponieważ byli przekonani o wartości tych wszystkich doświadczeń: „A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają. Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle (1P 3, 16  -17)”.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentrz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (11)  czytane (1105)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowiczaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.203.213.116

anonim (2018-01-28 22:38:31)

Królestwo Boże jest już bardzo blisko. Chwała tym co się uratują.

upel (2018-01-28 16:25:51)

Błaznujesz to ty wypisując takie głupoty.Jak jesteś nie wierzący to nie wypowiadaj się.

do poniżej (2018-01-28 07:42:55)

Nie błaznuj dupku

Alleluja i do przodu (2018-01-27 23:43:33)

Chwała Panu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Tabletki, dieta i aktywność - czyli jak skutecznie schudnąć?

Utrata masy ciała to marzenie niejednej osoby. Suplementy, które zostały stworzone po to, by pomóc w osiągnięciu tego celu mają wiele...