Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Zabójstwo Wróblów w Bidaczowie Nowym k/Biłgoraja za pomoc Żydom

Dodał: red Data: 2018-03-25 21:29:21 (czytane: 3212)

24 marca br., po raz pierwszy obchodzono w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pomysł ustanowienia tego święta wyszedł od prezydenta Andrzej Dudy. Przy okazji tego święta, publikujemy tekst Stanisława Schodzińskiego, o zamordowaniu rodziny Wróblów w Bidaczowie Nowym k/Biłgoraja.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Relacja Stanisława Schodzińskiego, pochodzącego z Bidaczowa Nowego dotyczącego zabójstwa Marii i Jana Wróblów ukrywających Żydów w czasie II wojny światowej w Bidaczowie Nowym k/Biłgoraja, na podstawie wywiadu z byłymi mieszkańcami Bidaczowa Nowego obecnie zamieszkałymi w Biłgoraju Stanisławem Tworkiem ur. w 1933 roku i Marianem Schodzińskim.

Rodzina Jana i Marii Wróblów mieszkała w końcowej części wsi Bidaczów Nowy, tuż przy lesie. Stodoła Wróblów przylegała prawie do samego lasu. Mieli dwójkę dzieci: Eugeniusza i Antoninę. W okresie II wojny światowej oprócz Polaków, zamieszkiwali we wsi Żydzi. U państwa Welców zamieszkiwał Żyd Mosiek z rodziną, który był krawcem. Wielu też biednych Żydów przybywało w tym czasie do wsi z handlem i za jedzeniem.

Podczas prześladowania Żydów i Polaków przez Niemców i Kałmuków, Żydzi podchodzili do wsi Bidaczów Nowy położonej wśród lasów w celu przenocowania się, pobytu i wyżywienia. Mieszkańcy wsi nie szczędzili im schronienia i pożywienia narażając tym samym własne życie. W 1943 roku przyjechali do wsi furmanką, po cywilnemu Niemcy, do gospodarstwa rodziny Wróblów w celu rewizji gospodarstwa, z zarzutami przechowywania Żydów.

Przeszukując stodołę, opróżniono ją ze słomy i siana, znaleziono przedmioty kultu religijnego Żydów. Właściciela gospodarstwa Jana Wróbla zastrzelono po przeszukaniu i wrzucono do wykopanego dołu w ziemi za stodołą. Żony Jana Wróbla nie było w tym czasie w gospodarstwie, była w sąsiedniej wsi. Gdy powróciła, po jej poszukiwaniach też ją zastrzelono w czasie przechodzenia przez podwórze. Dwójkę ich dzieci Gienia i Antośkę na usilną prośbę na kolanach Józefa Wrońskiego, zam. w Bidaczowie Nowym, właściciela młyna, Niemcy zostawili przy życiu, wysyłając ich na wieś. Ciało zastrzelonej Marii Niemcy zanieśli do domu mieszkalnego a następnie wrzucili do środka granat, który spowodował pożar i spalenie domu z ciałem. Dziećmi Wroblów zaopiekował się Józef Wroński i jego rodzina zapewniając im zamieszkanie
i wyżywienie w swoim gospodarstwie młyńskim.

Sąsiadka Wróblów błagała Niemców aby nie spalili stodoły bo wtedy spłonąć mogą jej zabudowania przylegające do stodoły Wróblów.

polacy_ratujacy_zydow.JPG

Większość mieszkańców wsi Bidaczów Nowy została wkrótce spacyfikowana przez Niemców i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanek k. Lublina, w tym moi rodzice: Zofia i Franciszek Schodzińscy oraz dziadkowie Katarzyna i Franciszek Schodzińscy.

Moja mama Zofia ,jak wynika z zachowanych dokumentów Muzeum na Majdanku, otrzymała numer więźniarki 1419 i literę P. Moja rodzina trafiła do Majdanku 7 lipca 1943 roku poprzez Niemiecki Obóz Przejściowy w Zwierzyńcu. Z Majdanku wywieziono ich na przymusowe roboty do Niemiec. Dzieci zamordowanych Wróblów: Antonina już nie żyje, Eugeniusz Wróbel żyje. Jego żona pochodzi z Biszczy , z domu Bronisława Kukiełki. Po wojnie Eugeniusz, ciało swojego ojca, Jana Wróbla, pochował na cmentarzu katolickim w Soli.

Obecnie na świecie poprzez fałszowanie historii obwinia się Polaków za holokaust Żydów i zbrodnie niemieckie, a nie mówi się o milionowych ofiarach Polaków, ich holokauście i cierpieniach oraz zniszczeniu materialnym Polski.

Ośmiesza się polskość i bohaterstwo Polaków w walce z Niemcami i pomoc Żydom, za którą wielu oddało życie. Ten przykład  świadczy o poświęceniu Polaków i przeciwstawia się twierdzeniem części środowisk żydowskich, że Polak katolik to antysemita i  żądając jeszcze przeprosin od Polaków za zbrodnie niemieckie. Wśród wielu narodów znajdowali się współpracownicy niemieckiego faszyzmu. Podnosi się, że byli też niektórzy Polacy, ale gdy mówi się, że Żydami byli też  niektórzy przywódcy III Rzeszy, jak Himmler, Heydrich, Goebbels, Frank, Eichman, którzy formowali współpracujące z hitlerowcami Rady Żydowskie (Judenraty) to nazywa się antysemityzmem.

Niemcy proponowali aliantom milion Żydów za dostawę ciężarówek, lecz Anglia i USA odrzucili tę propozycję, przeciwna temu była też światowa oligarchia żydowska. Francuzi systemowo kolaborowali z Niemcami. Polska nie mogła sama wstrzymać tej niemieckiej machiny śmierci, w okupowanym przez Niemców, a później przez Bolszewików współpracujących z wieloma Żydami, kraju. Najwyższy już czas odkłamać fałszywa historię i zaprzestać pretensji odszkodowawczych od Polaków za niemiecki holokaust na Polakach i Żydach.

/Stanisław Schodziński/

Tagi: polacy ratujacy żydów   narodowe święto polaków ratujących żydów   stanisław schodziński   biłgoraj

Zobacz także

Opłatkowe spotkanie z kolędą w BCK (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2018-12-16 22:08 - Komentarze  (1)  czytane (99)

TAGI: opłatkowe spotkanie z kolędą, bck, biłgoraj, boże narodzenieKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.201.102

(2018-03-28 15:58:47)

Jaki zyd uratował Polaka?

(2018-03-26 15:59:54)

Wiem, że w Bukowinie k. Tarnogrodu, ukrywano Żydów, w jednej z części na kolonii od strony Tarnogrodu, gdzie znajduje się 9 gospodarstw, wiem, że w trzech ukrywano Żydów z Tarnogrodu. Po wojnie okazało się, że jedna z ukrywanych przeżyła, pisała do wybawców z Austrii. Nie wiadomo, czy przeżyli dwaj mężczyźni, ukrywani w dwu innych gospodarstwach, gdyż zostali w kryjówkach, gdy nagle wysiedlono mieszkańców ( pacyfikacja). W tej miejscowości ukrywali Żydów także inni, lokalizacja gospodarstw na koloniach, oddalonych od siebie i znacznie od ciągłej zabudowy wsi, ułatwiała ukrywanie. Ludzie czynili to "z katolickiego obowiązku " - tak uzasadniali. Czynili to dyskretnie z oczywistych względów, obawiając się hitlerowskich patroli i ew. donosicieli. W ogóle wiele Polaków po wojnie tym się nie chwaliło, że ukrywali , te fakty znają zwykle ich dzieci, wnuki. Na liście Sprawiedliwych jest tylko część nazwisk ludzi, którzy z narażeniem życia, ukrywali Żydów przez zagładą. Smutne i przykre to jest zarazem, że wśród dobrych ludzi byli i źli. Złych wśród dobrych i teraz nie brakuje, moim zdaniem stanowią ułamek całości naszego społeczeństwa. Dobra jest więcej niż zła.

(2018-03-26 15:32:34)

Tu nie chodzi o licytowanie tragedii, ale o to, że de facto dużo więcej Polaków ratowało życie Żydom, niż się powszechnie sądzi. Wiele osób ratowalo, do tej pory tym się nie chwalą.

Do poniżej (2018-03-26 15:28:18)

Te liczby co podajesz są liczone od Bugu do Odry ,a przed wojną były inne granice. Polaków zginęło z 15 mil

Tak było (2018-03-26 11:58:24)

3 mln Polaków Niemcy w pierwszej kolejności mordowali od 1939 potem od 1941 żydów. W sumie wymordowali 6 mln obywateli II RP w tym 2 800 000 - 2 900 000 żydów

(2018-03-25 22:10:50)

zgadzam sie

M (2018-03-25 21:50:53)

Ten artykuł nie jest do konca prawdziwy niemcy owszem poszli do stodoły ale po donosie ze p. Wróble dali schronienie żydom

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Będzie wniosek o zawieszenie radnych PiS w prawach członka partii

Trzech radnych PiS wstrzymało się od głosu podczas obrad Rady...

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FOTO, VIDEO)

Mszą świętą w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, montażem...

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci....

Biłgoraj. Protest pracowników pionu urzędowego (FOTO, AUDIO)

Na 15 minut przestali wykonywać swe czynności. W ten sposób pracownicy...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Czy chcesz być święty? (FOTO)

-Mamy zły obraz świętości. Uważamy, że „być świętym”...

Ogłoszenia