Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Z BIŁGORAJSKĄ POEZJĄ NA 'ŻAŁOSNYM' I W STOLICY ROZTOCZA

Dodał: NN Data: 2010-06-12 10:19:03 (czytane: 3951)

Literaci z Biłgorajskiej Plejady Literackiej BCK wzięli udział w tegorocznym jarmarku podczas imprezy  „Żałosne”. Na stoisku , o staropolskiej nazwie „Piśmidła” oferowali świeżo wydany almanach „Biłgorajskie Widnokręgi” i inne swoje wydawnictwa.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajstartek_olszewska.jpg


Biłgorajskiej poezji  Plejady nie zabrakło też 4 czerwca 2010r., gdy Zwierzyniec świętował Europejski Dzień Parków  Narodowych. Z tej okazji odbywał się tam „Dzień otwarty w Roztoczańskim Parku Narodowym”, z ciekawym programem edukacyjno-rekreacyjnym.

Halina Ewa Olszewska na zaproszenie organizatorów, w ramach spotkania autorskiego przedstawiała nie tylko swoją twórczość literacką i publicystyczną, ale również utwory innych poetów Plejady, głównie z wydanego  niedawno Almanachu „Biłgorajskie Widnokręgi” . Promowała też wiosenny numer Kwartalnika Biłgorajskiego „Tanew”,  w którym znajduje się jej reportaż o Aleksandrze Wachniewskiej, wybitnej malarce Roztocza. Osobie, która przyczyniła się do tego, żeby utworzyć Roztoczański Park Narodowy. 

h_olszewska.jpg


Spotkanie poetyckie, pod hasłem „Przyroda jaką znam”  otworzyła Aneta Ukalska, reprezentująca Ośrodek Edukacyjno-Muzealny  RPN w Zwierzyńcu. Andrzej Blicharz ( z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu) i Przemysław Nieścior z (Gimnazjum w Józefowie) recytowali poezję różnych autorów. Na początek swojego wystąpienia Halina Ewa Olszewska przeczytała swój wiersz  sprzed lat pt.„Roztoczańskie nostalgie”, za który zdobyła główną nagrodę w II Turnieju Poetów „O pazur Kycopirza” - za literacki zapis godny , natury, przyrody Roztocza- jak określiło jury konkursu podczas Świętojańskiej Nocy Poetów w 2002r.


      Roztoczańskie nostalgie


Nad głową mam chaber i złoto,

pod stopami zielone dywany.

W dolinie błyszczą

srebrne oczy strumieni.

Budzi się taniec wiosny

niesionej falami

ze wzgórz pod niebem.

Roztocze stroi się majem

w czerwone maki

i złoty pieniążek słońca.

Zbierają  się muzy w Guciowie,

zapylają  poezją

zaczarowane kamienie.

Kwitną  wierszem:

mężczyzna, kobieta,

kukułka i słowik . . .

i łąki malachitowe.

Na przyzbie pod strzechą

wiosenna miłość się czai.

I wyznać się boi,

że kocha od miesiąca.

Tęsknotę  skrywa

w roztoczańskich pagórkach.

Pod rękę chodzi

z niespełnionym marzeniem,

aż  do następnej wiosny,

do nowej miłości.

I tak bez końca.

Halina Ewa Olszewska, Świętojańska Noc Poetów 2002r.

Poetka następnie prezentowała inne swoje i kolegów utwory, głównie nagrodzone w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W tym sporo poezji o Biłgoraju. W ramach zajęć warsztatowych, m.in. podkreśliła znaczenie umiejętności pisania współczesnych sonetów. „Każdy poeta powinien umieć napisać sonet, nawet jeśli gustuje w  białych wierszach, czy innych form literackich. Ja od czasu do czasu tworzę sonety. Sonety wymagają szczególnej staranności ” – powiedziała. Dla przykładu przeczytała sonet Iwony Danuty Startek pt. „Puszcza Solska” z almanachu „Biłgorajskie Widnokręgi”. Przedstawiła także wiersze z cyklu „Młodzi piszą” biłgorajskich licealistek : Diany Bździuch, Izabeli Jolanty Szwedo i Karoliny Kargol, laureatek Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Przyroda jaką znam”, organizowanego w ostatnich latach przez RPN w Zwierzyńcu.  W trakcie dyskusji poetka mówiła, że „ z wiekiem coraz bardziej „obrastamy w wiedzę”, a erudycja  sprzyja tworzeniu dobrych wierszy, ciekawej literatury, opisującej nie tylko przyrodę, ale wszelkie aspekty ludzkiej wrażliwości”. 

W trakcie spotkania z poezją, okazało się, że  uczestniczyli w nim lokalni  twórcy i sympatycy poezji, literatury, ale też ludzie pióra z odległych stron kraju ( m.in. z Krakowa i Warszawy).

W  galerii Muzeum RPN wyeksponowano „Fotografię dzikiej przyrody”, wybitne dzieła fotograficzne artystów z całego świata, laureatów prestiżowych konkursów . Wnętrza siedziby muzeum zdobiły również najlepsze zdjęcia wyłonione w tegorocznym konkursie „Roztocze w obiektywie”. 4 czerwca ogłoszono wyniki tego konkursu.

Ekspozycje promocyjne wystawiły placówki oświatowe: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju i Zespoł Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. O tajemnicach i ciekawostkach RPN opowiadał pracownik tej instytucji.

Przejazd brekiem, „Konik polski w siodle”, konkurs wiedzy o RPN i innych Parkach Narodowych w Polsce, pokazy przyrodnicze, prezentacje produktów regionalnych, kolorowe kramy z wytworami sztuki rozmaitej, bogate informacje turystyczne  . . . Wszystko to składało się na atrakcyjny program.  

 

BPL

Zobacz także

Koronawirus najnowsze dane

Dodane: 2020-06-02 17:15 - Komentarze  (0)  czytane (1576)

TAGI: koronawirus, epidemia, lubelszczyzna, zdrowie i urodaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

- (2010-06-13 18:34:23)

Gratuluję lirycznych szlaków, piękne są.Pozdrawiam.

-xyz (2010-06-13 08:26:53)

Jestem oczarowany wierszem.Tak właśnie odczuwam swą obecność na szlakach Roztocza.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...