Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Youngtimery - moda na klasykę

Dodał: red Data: 2021-10-01 09:31:35 (czytane: 1062)

Kolekcjonowanie samochodów kojarzy się ze zbieraniem aut z lat 40. i 50. XX wieku. Jednak coraz bardziej modne staje się odrestaurowywanie młodszych aut. Czym są youngtimery i jakie auta zaliczają się do tej grupy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCo to jest youngtimer?
Starsze samochody często są określane mianem oldtimerów. Są to najczęściej auta, które mają ponad 40-50 lat i są zarejestrowane jako zabytki. Można je kojarzyć z różnych imprez oraz zlotów. Jednak coraz częściej mówi się też o youngtimerach. Są to pojęcia umowne i nie ma dokładnych granic, które określają, jakim mianem określać dane auto. Najczęstszym kryterium, branym pod uwagę przy rozróżnianiu takich samochodów jest ich wiek. Jednak również w tym przypadku granica jest umowna i zależy od założeń przyjętym w danym kraju.

We Włoszech za youngtimery uważa się auta, które mają powyżej 20 lat. Zgodnie z tym kryterium, do tej klasy samochodów można zaliczyć samochody wyprodukowane już 2000 roku! Na drugim biegunie są Holendrzy i Brytyjczycy, którzy twierdzą, że youngtimerem jest auto, które ma co najmniej 40 lat. W Polsce jako granicę uznaje się 25 lat, więc samochody wyprodukowane przed 1996 rokiem można określać tym mianem.

 

audi.jpg

Najpopularniejsze youngtimery
Lista samochodów, które spełniają te kryteria jest bardzo długa. To auta, które nadal są w użytku na polskich drogach. Jednym z najbardziej popularnych youngtimerów jest Audi 100. To luksusowy samochód, który jest w miarę łatwo można znaleźć. Jego zaletą jest również, to, że części do niego są ogólnodostępne. W Polsce dużą popularnością cieszy się również BMW E30. To samochód, który był produkowany aż do 1994 roku, jednak kolekcjonerzy najczęściej szukają aut z końcówki lat 80. Jeśli chciałbyś kupić taki pojazd, ale nie masz na to wolnych pieniędzy, to możesz je uzyskać, jeśli skorzystasz ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest pożyczka gotówkowa.

Kolejnym popularnym modelem jest Honda CRV. To mniejszy samochód w porównaniu do dwóch poprzednich. To auto przeżywa swój renesans. W pierwszej dekadzie XXI wieku był to częsty wybór młodych kierowców. Teraz może być trudno, żeby znaleźć model, który ma ponad 80% oryginalnych części, dlatego należy bardzo uważnie szukać. Mówiąć o youngtimerach, nie należy oczywiście zapominać o autach, które podbijały polskie drogi w latach 80. i 90. poprzedniego wieku. Mowa tutaj o fiacie 126p, czyli popularnym maluchu, oraz dużym fiacie, czyli 125p.

Jakie warunki musi spełniać samochód zabytkowy?

Posiadanie auta, które jest uznane za zabytek ma dużo korzyści. Do największych należą na pewno brak konieczności wykonywania badania okresowego oraz możliwość opłacania OC tylko na wybrany okres. Żeby samochód dostał żółte tablice, to musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być starszy niż 25 lat i od zakończenia produkcji musi minąć przynajmniej 15 lat. Ponadto, 75% części musi być oryginalne. Jeśli Twoje auto spełnia te warunki, to nie pozostaje nic, niż tylko go zarejestrować jako zabytek i cieszyć się jazdą.

*Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: youngtimery   klasyki   motoryzacja   auto

Zobacz także

Motomikołaje 2021 (FOTO)

Dodane: 2021-12-05 16:44 - Komentarze  (0)  czytane (620)

TAGI: motomikołaje, wioska dziecięca sos, prezenty mikołajkowe, motocykliści biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ruszyła petycja w sprawie rewitalizacji Autodromu

Ruszyła petycja biłgorajski Automobilklub zorganizował w sprawie rewitalizacji Autodromu. Celem petycji jest pokazanie władzom krajowym, że społeczność rzeczywiście chce nowego toru. Jak podkreślają twórcy petycji, działają oni w imieniu mieszkańców powiatu biłgorajskiego którzy ją podpisali, sympatyków sportów motorowych, członków Automobilklubu Biłgorajskiego oraz wszystkich, którym leży na sercu dobro i promocja regionu oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych. więcej»

Ogłoszenia