Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

XX edycja maryjnego Festiwalu w Górecku. Najprawdopodobniej ostatnia zrealizowana przez ks. Sochana

Dodał: red Data: 2015-08-02 23:48:21 (czytane: 5168)

Setki osób publiczności, 38 podmiotów wykonawczych oraz występ Sławy Przybylskiej - kilka godzin muzyki i wspomnienia poprzednich edycji. Tak przebiegała XX edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolJak co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym. Za sprawą ks. Tadeusza Sochana - pomysłodawcy i głównego organizatora, przy wsparciu duchowym Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej na czele z bp. Diecezji Marianem Rojkiem, władz samorządowych i instytucji z terenu Województwa i Regionu a także niezliczonej rzeszy osób przychylnych i wspierających to wydarzenie, 38 zespołów ludowych zaprezentowało się w „maryjnym repertuarze”.

festiwal_maryjny_gorecko_2015__1_.JPG


-Festiwal realizowany od 20 lat przez ks. Sochana to piękne przeżycie artystyczne i ważne wydarzenie religijne, które stanowi stały element oferty kulturalnej naszego Regionu. Jest wiele festiwali, gdzie zespoły mogę ze sobą rywalizować. Ten Festiwal jest jednak szczególny, z pewnością przez aspekt religijny, który mu przyświeca. Ma on także wymiar kulturotwórczy, pozwala się spotkać zespołom ludowym, wymienić się doświadczeniami, podpatrzeć także utwory i muzykę. Jest to okazja do poszukiwań utworów repertuarowych, daje możliwość przebywania ze sobą i promuje kulturę ludową. Widzimy, że w kolejnych edycjach ilość zespołów nie maleje, to raczej organizatorzy odmawiają gdy liczna zespołów jest zbyt duża. Na uwagę zasługuje także aspekt ludyczny w postaci publiczności, setki osób przybywają by przez śpiew się modlić i ubogacać duchowo - podkreśla Andrzej Sar główny specjalista ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

festiwal_maryjny_gorecko_2015__2_.JPG


Festiwal zaczął się w Łaszczówce k/Tomaszowa Lubelskiego, gdzie ksiądz Sochan był proboszcze. Tam odbyły się pierwsze cztery festiwalowe edycje. -Śpiewanie Maryi przyszło ze mną z Łaszczowa do Górecka Kościelnego i tutaj trafiło na podatny grunt maryjnej pobożności i umiłowania śpiewu. Ja sam zanim wstąpiłem do seminarium duchownego i zostałem księdzem odebrałem wykształcenie muzyczne i pracowałem jako nauczyciel muzyki. Pierwsze edycje Festiwalu - dość skromne - organizowane były przy współpracy i pomocy Sławy Przybylskiej, stąd na jubileuszu 20-lecia nie mogło jej zabraknąć. Przez lata formuła się krystalizowała i poza występami zespołów ludowych zawsze występowała gwiazda polskiej estrady. Przez kolejne lata towarzyszyły nam m. in. Eleni, Krzysztof Krawczyk, bracia Golcowie, Czerwone Gitary czy Tercet Egzotyczny i Trubadurzy - wspomina ks. Tadeusz Sochan. -Każdy zespół dostaje gratyfikację finansową i okolicznościowy dyplom – od nas nikt nie odchodzi z gołą ręką. Chcemy się wspólnie modlić przez śpiew, chcemy także promować kulturę lokalną. Co roku mamy kilkadziesiąt zgłoszeń. Cała realizacja możliwa jest dzięki sponsorom i zaangażowaniu wielu osób - dodaje kapłan.

Reklama.

Jak z kolei podkreśla Ewa Maciocha inspektor ds. kultury Urzędu Gminy w Aleksandrowie sam występ na Festiwalu Góreckim jest wyróżnieniem. -Od lat obserwuję nasz maryjny Festiwal i widzę niesłabnące zainteresowanie ze strony wykonawców. W zespołach tych występują kolejne pokolenia artystów począwszy od dziadków przez rodziców po dzieci i wnuków. To pozwala przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo jakie niosą z sobą zespoły ludowe. Festiwal cieszy się także zainteresowaniem w całej Polsce i poza jej granicami, transmitowany był osiem razy przez Telewizję Polonia - przypomina Maciocha.

festiwal_gorecko_koscielne.JPG


Najprawdopodobniej jubileuszowa - XX edycja Festiwalu - będzie ostatnią jakiej organizacji podjął się ksiądz Tadeusz Sochan. Proboszcz góreckiej parafii przyznaje w rozmowie z bilgoraj.com.pl, że w przyszłym roku, zgodnie z obowiązującymi w Diecezji  Zamojsko – Lubaczowskiej przepisów z racji osiągnięcia 70 lat swe probostwo „u św. Stanisława” odda w ręce biskupa. -Przychodzi taki czas by podsumować okres pracy i posługi i osiągnąwszy wiek przewidziany kanonami prawa oddać się do dyspozycji księdza biskupa i przekazać prowadzenie parafii i posługę młodszym. Już dziś deklaruję dalszą służbę wspólnocie wierzących naszego Zamojsko – Lubaczowskiego Kościoła. Jeśli przyszły proboszcz pozwoli zechcę zamieszkać w Górecku i pomagać z całych sił, także przy organizacji kolejnych edycji Festiwalu, o tym jednak decydować będzie zapewne mój następca - przyznaje ks. Tadeusz.

festiwal_maryjny_gorecko_2015__3_.JPG


-Podziwiam ks. Sochana, że miał ideę i umiał ją zrealizować. Od pierwszych skromnych Festiwali, w których organizacji pomagałam, doszliśmy do XX edycji, gdzie widownia to setki osób, a na scenie występuje kilkadziesiąt zespołów - podkreśla z kolei Sława Przybylska. Artystka zaznacza, że  osoba księdza Tadeusza Sochana i jego umiejętności zjednywania sobie ludzi stoją za sukcesem Festiwalu. W jubileuszowej XX edycji śpiewania w Górecku każdy zespół, który wystąpił zwyciężył. W tym roku nie było przyznawanych miejsc.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 120

Tagi: festiwal maryjny   górecko kościelne   aleksandrów   ksiądz tadeusz sochan

Zobacz także

Kuba Nizio w programie Między Wisłą, a Bugiem

Dodane: 2021-01-23 12:59 - Komentarze  (4)  czytane (608)

TAGI: jakub wiktor nizio, kuba nizio, między wisłą a budgiem, tvp3 lublinKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zestawy ratownicze - specjalne torby z gotowym wyposażeniem trafiły do jednostek OSP (FOTO)

Zakupione przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zestawy...

Biłgoraj uczcił 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego (FOTO, AUDIO)

Uroczystości religijno - patriotyczne, 158. rocznicy wybuchu...

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe – dlaczego warto?

W okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się na zimowe...

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Ogłoszenia