Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-10-05 13:01:11 (czytane: 6189)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej.Uczniowie szkoły, ich rodzice i nauczyciele z ogromnym zaangażowaniem przygotowują kiermasz rozmaitości, na którym znaleźć można domowe ciasta i przetwory, rękodzieło artystyczne; prowadzą sklepik „Pod złotą rybką”, aukcję przedmiotów ofiarowanych na tę okazję oraz organizują występy artystyczne. -Każdy Dzień Jesiennego Liścia to konkretne wsparcie dla ciężko chorych i potrzebujących dzieci. Do tej pory zebraliśmy już na ten cel blisko 590 tys. zł. Pomoc materialna jest bardzo ważna, bo ona wpływa konkretnie na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Ale ważne jest także to, że rodziny czują wsparcie społeczności lokalne oraz to, że przez takie wydarzenia możemy wychowywać młode pokolenie. To także integracja społeczności lokalne i radosna pomoc na różnych płaszczyznach - podkreśla dyrektor "Piątki", Teresa Bogdanowicz - Bordzań.

bogdanowicz_bordzan.JPG

W tym roku akcja ukierunkowana jest na pomoc pomoc dwuletniemu Kubusiowi Pawęzce, który cierpi z powodu wielu schorzeń. -Syn choruje na lekoodporną padaczkę, refluks, wadę serca, uogólnioną wiotkość, wrodzoną skoliozę oraz niedoczynność tarczycy. Jest dzieckiem leżącym. Nie tracimy jednak nadziei i nie szczędzimy sił, by Kubuś mógł normalnie funkcjonować - zapewnia Elwira Pawęzka, matka chłopca. Obecnie Kubuś korzysta ze sprzętu medycznego z Hospicjum Małego Księcia w Lublinie i jest jego podopiecznym. W tej chwili sytuacja finansowa jest bardzo trudna, a jedyną nadzieją na poprawę stanu zdrowia chłopca jest bardzo drogi przeszczep komórek macierzystych. -Koszt to ponad 50 tys. zł, trwają zbiórki środków by to sfinansować. Dziękujemy wszystkim, którzy w tych trudnych chwilach pomagają nam. To dla nas nieocenione wsparcie, dziękujemy także za każdy gest życzliwości, troski, zwykłe rozmowy czy przytulenia naszego syna - dodaje.

kubus_pawezka.JPG

-Dzień Jesiennego Liścia to jest jakiś fenomen. Nie wszystko rozumiem co tutaj się dzieje ale jako matka rozumiem jak ważna jest taka pomoc dla drugiej matki, która ma chore dziecko i potrzepuje wsparcia. Nie mogło więc nas rodziców tutaj zabraknąć - przyznaje Gabriela Figura i dodaje: -Wczoraj wieczorem, gdy wspólnie z córką i mężem przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia, co córka powiedziała że to dla niej najpiękniejszy dzień w szkole. To ja pomyślałam sobie jak wspaniałe jest to przedsięwzięcie. Razem możemy spędzać czas pomagając małemu Kubusiowi, który pomocy naszej potrzebuje i bez tej pomocy będzie bardzo, bardzo trudno.

dzien_jesiennego_liscia.JPG

Leszek Skiba wiceminister finansów przyznaje, że to co zastał na korytarzach Szkoły Podstawowej Nr 5 przeszło jego oczekiwania. -Tutaj są tłumy zaangażowanych w pomoc ludzi, od dzieci przez młodzież po rodziców i dziadków. To jest niesamowite, tutaj czuć ducha pomocy, troski, otwartości na potrzeby innych. Dobro które tworzą ludzie poprzez zaangażowanie społeczne można wyrażać w różny sposób. Z jednej strony jest to namacalne wsparcie finansowe, ale z drugiej to także ogromne zaangażowanie, przygotowanie stoisk i tego wszystkiego, co na nich można zakupić, to przygotowanie części artystycznej oraz zgromadzenie od ofiarodawców przedmiotów na aukcję. Te pieniądz zarabiany przez nas w trudzie przeznaczony może być na szczytny cel, ma więc także wymiar społeczny. To zaangażowanie ludzi, szkoły, uczniów pokazuje ile można osiągnąć działając wspólnie - zaznacza Skiba.

dzien_jesiennego_liscia_1.JPG

O sprawiedliwości społecznej i solidarności w kontekście tego wielkiego biłgorajskiego wydarzenia mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. -Ta dzisiejsza inicjatywa jest przykładem tego jak prawo i ład społeczny może być uzupełniony przez wymiar bardziej ludzki. Chodzi o wsparcie i ludzką solidarność. Mamy tutaj wymiar wspólnotowy, zaangażowania które pozwala nam zaradzić krzywdzie, w tym przypadku małego chłopca, Kubusia. Nie ma nic bardziej ludzkiego niż pomaganie innym. To jest ta druga strona medalu tej naszej wspólnoty jako miasta, województwa czy całego kraju. Patron tej szkoły ks. Jan Twardowski bardzo się cieszy, widząc że placówka która nosi jego imię podejmuje takie inicjatywy. To cementuje nasze Miasto - dodaje Romanowski.

Reklama.

Z postawy mieszkańców dumny jest Burmistrz. -Rośnie serce, że mamy tylu wspaniałych mieszkańców, ludzi o wielkim i otwartym sercu, chętnych do niesienia pomocy, dostrzegający potrzeby bliźnich. Nie tylko czynnie włączają się w przygotowanie takich akcji ale także nie szczędzą grosza, przekazując spore środki pomocowe. To podbudowuje, przywraca wiarę w ludzką życzliwość. Jedyne co może smucić to, to, ze takie akcje muszą być organizowane bo państwo nie do końca radzi sobie ze znalezieniem pieniędzy na leczenie swych obywateli zwłaszcza dzieci - przyznaje Janusz Rosłan.

dzien_jesiennego_liscia_2.JPG

Podczas Dnia Jesiennego Liścia, przygotowano część artystyczną w wykonaniu uczniów, licytacje, sklepik "Pod złotą rybką", kawiarenkę, atrakcje dla najmłodszych oraz 36 stanowisk na których zakupić można było smaczne, zdrowe domowe smakołyki, od ciast przez biłgorajski pieróg, bigos, smaczne pieczone mięso, domowe przetwory, soki oraz rękodzieło. Na licytację przygotowano kilkadziesiąt przedmiotów ofiarowanych przez znane osoby polityków, ludzi kultury, sportowców oraz przedsiębiorców, w tym lokalnych. Całość zebranych środków przekazana zostanie na leczenie Kubusia Pawęzki.

W leczeniu chłopca można pomóc także wpłacając dobrowolną sumę pieniędzy poprzez Portal www.siepomaga.pl/kuba-pawezka

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 267

Tagi: dzień jesiennego liścia   biłgoraj   szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju   kubuś pawęzka

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.239.167.74

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

O służbie zdrowia i przedsiębiorczości

O służbie zdrowia i przedsiębiorczości, z mieszkańcami Biłgoraja rozmawiali kandydatka do Sejmu RP, lekarz Anna Dąbrowska Banaszek...