Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

XVI Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

Dodał: red Data: 2018-11-14 12:17:54 (czytane: 2148)

-Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi (...) - te słowa św. Jana Pawła II to motto Jesiennych Spotkań Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOtwierając uroczystość, która odbyła się w Aleksandrowie już po raz szesnasty przybyłych bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz bibliotek publicznych powitał Wójt Gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały.  Na początku uczestnicy zobaczyli występ wpisujący się w obchody jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką Ewy Jastrzębskiej. Młodzi artyści zaprezentowali piosenki i tańce oparte na fragmentach scenariusza „Pisk Białego Orła” autorstwa Adama Szafrańca. Wystąpienia specjalnych gości rozpoczęły się od spotkania z Krystyną Żmuda, poetką, regionalistką i członkinią Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Poetka w ciekawy sposób opowiedziała uczestnikom jak ważna jest poezja ludowa, prosta w formie ale tworzona sercem. Zachęciła ona także młodych ludzi do ochrony pamiątek rodzinnych, pokazując swoje zbiory. Następnie Joanna Puchacz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie  przedstawiła zgromadzonym interesującą prezentację zatytułowaną „Regionalizm w bibliotece”.  Biblioteka w Tarnogrodzie, to jedna z najlepszych bibliotek.  Posiada ona cenne zbiory regionalne, a niektóre z tych skarbów mogli zobaczyć uczestnicy jesiennego spotkania. Kreatywna biblioteka to na pewno biblioteka szkolna w Zamchu. O tym jak to zrobić aby książnica była ważnym  miejscem w życiu społeczności szkolnej opowiedziała Edyta Jeleń, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu, prezentując różne ciekawe inicjatywy. Uczniowie tejże szkoły przygotowali również  występ artystyczny poświęcony patronowi placówki Papieżowi Polakowi.

spotkanie_bibliotek_aleksandrow.jpg

Podczas spotkania została także podsumowana zabawa „Miejsca Pamięci Narodowej w powiecie biłgorajskim”. Patronat honorowy objęło nad nią Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju a patronat medialny „Nowa Gazeta Biłgorajska”. Ogółem wpłynęło 1 315 kuponów (w tym najwięcej z gmin Tarnogród i Aleksandrów) z całego powiatu. Najwięcej głosów zdobył Kopiec Kościuszki w Tarnogrodzie (498 głosów) - leżący na osiedlu Błonie przy ul. Floriana Słąki, usypany został w 1917 roku dla uczczenia setnej rocznicy zgonu Tadeusza Kościuszki. Na drugim miejscu znalazł się Cmentarz partyzancki w Osuchach (315 głosów)- cmentarz powstał w lipcu 1944 r po największej bitwie partyzanckiej na terytorium dzisiejszej Polski. Na trzecim miejscu znalazł się Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Sigle (280 głosów). Wśród prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowano 44 laureatów z miejscowości:  Tarnogród, Goraj, Różaniec Drugi, Różaniec Pierwszy, Zamch, Wola Różaniecka, Aleksandrów, Biłgoraj, Tereszpol, Długi Kąt, Stara Wieś i Majdan Nepryski.  Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej- Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju i  Urząd Gminy Aleksandrów. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę malarstwa Stefanii Wójcik oraz wystawy fotografii pn. „Ludowe inspiracje”, na której zaprezentowano prace gimnazjalistek z Koła Przyjaciół Biblioteki w Aleksandrowie i młodzieży z zespołu ludowego w Vianie (Hiszpania). Każdy, kto miał ochotę mógł także skorzystać z kiermaszu książki używanej „Książka za  uśmiech”. Wystarczyło podejść i wybrać sobie  jakąś pozycję, skorzystało z takiej oferty wiele osób. Sylwia Ćmiel właścicielka Ciastkarni „Delicja” z Aleksandrowa przygotowała dla wszystkich gości przepyszne kolorowe babeczki i inne wypieki.

Reklama.

Uroczystość zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Biblioteką Szkolną i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Urzędem Gminy w Aleksandrowie.

-(...) bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy - cytując te słowa Zbigniewa Herberta, jednego z najbardziej uznanych polskich poetów, któremu ten rok został poświęcony, prowadząca uroczystość Justyna Bździuch Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie pogratulowała uczestnikom odwagi w promowaniu dobrej literatury, czytania i kultury.

/Justyna Bździuch/

Tagi: jesienne spotkania przyjaciół bibliotek   gmina aleksandrów   biblioteka   powiat biłgorajski

Zobacz także

Bitwa o Biłgoraj - interaktywna gra miejska przypomni nieznaną historię

Dodane: 2020-08-06 13:17 - Komentarze  (4)  czytane (781)

TAGI: gra miejska, bitwa o biłgoraj, harcerze biłgoraj, dotota woźniakKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.160.19.155

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia