Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

XI Spotkania Akademickie w Bukowinie (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-18 14:22:06 (czytane: 1520)

Już od 11 lat w Bukowinie, w Gminie Biszcza organizowane są Spotkania Akademickie. Przedsięwzięcie nawiązuje do czasów Akademii Zamojskiej, kiedy to Bukowina była wsią akademicką, a profesorowie z ufundowanej przez Jana Zamojskiego uczelni - trzeciej w kraju, po Uniwersytecie Krakowski i Lwowski - przybywali do niej na wypoczynek.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajOrganizatorami Spotkań jest Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny, które w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia działalności, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Wójt Gminy Biszcza, parafia rzymsko - katolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biszczy, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia” oraz gospodarstwo agroturystyczne Kary Mustang. Tradycyjnie, spotkania otworzyła Msza święta sprawowa w dawnym kościele rektoralny Akademii Zamojskiej, a obecnie kościele filialnym i wykład akademicki; o PWSZ w Zamościu kontynuatorką idei Akademii Zamojskiej mówił jej rektor, prof. nadzw. dra hab. Andrzej Samborski. -Znalazło to potwierdzenie w przyjęciu za patrona PWSZ w Zamościu pierwszego organizatora Akademii Zamojskiej Szymona Szymonowica. Akademia Zamojska miała cztery wydziały: filozoficzny, teologiczny, medyczny i prawny, PWSZ w Zamościu kształci studentów w pięciu Instytutach: Humanistycznym, Nauk Ekonomicznych, Przyrodniczo-Technicznym, Nauk Społecznych oraz Turystyki i Rekreacji - mówił rektor.

Jak przypomina Jan Gałan, były kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i jeden z inicjatorów powstania Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny i Spotkań Akademickich, wszystko rozpoczęło się od szukania formuły na ratowanie zabytkowego kościoła w Bukowinie. Świątynia pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie to wyjątkowy zabytek. -Zawiązał się dwadzieścia lat temu komitet, który postawił sobie za cel renowację świątyni i przewrócenie jej dawnego blasku. Między innymi dzięki moim podpowiedziom przekształcił się on w Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny i coraz śmielej ściągał środki na renowację kościoła. Z czasem zasugerowałem by wspólnie z zamojską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Szymona Szymonowica zorganizować powrót profesorów do Bukowiny. W 2008 roku wyklarowała się i została zrealizowana idea Spotkań Akademickich. To skupiło uwagę bardzo wielu organizacji czy instytucji, a co za tym idzie wymierne korzyści - przyznaje w rozmowie z bilgoraj.com.pl, Gałan.

spotkania_akademickie_w_bukowinie.JPG

Środki włożone w renowację świątyni to blisko 1,8 mln zł. -Dziś w przedsionku świątyni powiesiliśmy pamiątkowe tablo, na którym wymienione są wszystkie prace wykonane w świątyni przez minione 20 lat wraz z podaniem środków finansowych. Te kwoty robią wrażenie. Łącznie ze funduszy publicznych Ministerstwa Kultury, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego czy Funduszu Kościelnego pozyskano blisko 1,7 mln zł. Za te środki wyremontowano świątynie wewnątrz, zewnątrz oraz plac przykościelny. Wymieniona została posadzka, odwodniono świątynię, renowacji poddano ołtarze i organów oraz odsłonięto zabytkowe polichromie - przyznaje Wojciech Fus, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny.

XI Spotkania Akademickie miały wyjątkowy charakter także ze względu na jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny. -W związku z tym chleliśmy wyróżnić i uhonorować osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia i wspierających nasze poczynania. Specjalne dyplomy wręczyliśmy rektorowi PWSZ w Zamościu Andrzejowi Samborskiemu, prorektor PWSZ w Zamościu Waldemarowi Martynie oraz kanclerz uczelni Jerzemu Kornilukowi. Podziękowaliśmy także m. in. Janowi Gałanowi, ks. Stanisławowi Bełzowi, Stefanowi Szmidtowi i samorządowi Gminy Biszcza - zaznacza prezes Stowarzyszenia, Andrzej Fus.

Reklama.

Dopełnieniem tegorocznych Spotkań Akademickich był piknik rodzinny w gospodarstwie "Kary Mustang". Tutaj na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Tanew” z Biłgoraja, Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”, zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Retrospekcje” z Biłgoraja, zespoły taneczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy, zespół Stowarzyszenia KGW „Marianki” z Kocudzy II, zespół Klubu Seniora „Kocudzanki” z Kocudzy I, zespoły śpiewacze „Jubilatki” i „Rutyna” z Biszczy, zespół śpiewaczy „Krzewina” z Bukowiny”.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: bilgoraj.com.pl i Marek Maciocha

Zdjęć w galerii: 73

Tagi: bukowina   gmina biszcza   spotkania akademickie   stowarzyszenie na rzecz bukowiny

Zobacz także

Pożegnali Jana Różańskiego

Dodane: 2020-02-28 12:03 - Komentarze  (0)  czytane (513)

TAGI: jan różański, zespół śpiewaczy aleksandrowiacy, aleksandrów, muzyka ludowaKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.252.191

(2019-06-18 18:11:06)

Brawo Bukowina z pięknym kościółkiem i fascynującą historią dziejów. Bukowina, to moje miejsce urodzenia i pierwszych 14 lat życia. Kiedyś tam zajrzę.

Miron (2019-06-18 14:52:53)

A my mieszakańcy, to kobyle spod ogona wypadliśmy.

piotr (2019-06-18 14:51:46)

No tak!
Najważnjesi Ci co tylko pogadali.

BRAWO i sukcesów życzę (2019-06-18 14:50:15)

On (2019-06-18 14:49:51)

Bez Wójta Gminy Biszcza- byłoby zero.
A gdzie podziękowanie?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Powiat Biłgorajski. Marszałek wręczył pieniądze (FOTO)

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, odbyło się wręczenie umów na realizację zadań ze środków PROW, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działa "Ziemia Biłgorajska". W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Michał Mulawa, członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Szarlip i Tomasz Rogala, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Ważna oraz Wójtowie Gmin Biłgoraj, Łukowa i Turobin. więcej»

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

Konkursy

Polecamy

Wybierz najważniejsze wydarzenia w dziejach Biłgoraja

Urząd Miasta Biłgoraj zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych...

Szkolenie dla dekarzy w ZSBiO (FOTO)

Szkolenia dla uczniów kształcących się w kierunku dekarz oraz...

Uwaga Wnioskodawcy! Nabór wniosków w ramach pilotażowego program „Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje,...

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19....

Panowie Paniom, czyli Dzień Kobiet na ludowo w Starym Bidaczowie (FOTO)

Już po raz czwarty w Bidaczowie Starym, w Gminie Biłgoraj odbył...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia