Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

XI Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-04-11 17:46:39 (czytane: 2078)

W dniach 11 - 13 kwietnia br. w Biłgoraju i na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj odbywają się XI Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Wydarzenie pod patronatem honorowym Ministerstwa Środowiska oraz Dyrektora generalnego Lasów Państwowych realizuje Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW zmaganiach sprawdzających wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne bierze udział 13 drużyn z techników leśnych z całej Polski, zarówno placówek podległych pod Ministerstwo Środowiska oraz szkół leśnych, dla których organem prowadzącym nie jest Ministerstwo Środowiska - łącznie kilkudziesięciu zawodników. Zawody prowadzone są dwutorowo, jedne drużyny wykonują ścinką drzew na zrębie w lasach Nadleśnictwie Biłgoraj, w tym czasie inni biorą udział w "biegu leśnika", gdzie rywalizacja dobywa się drużynowo. W biegu młodzież w 4-osobowych składach musi przebiec określony dystans wykonując po drodze przygotowane zadania, które sprawdzają wiedzę teoretyczną zawodników z zakresu leśnictwa m. in.: rozpoznać próbki drewna, gatunki roślin i zwierząt, rodzaje uszkodzeń drzew, oszacować wiek, wysokość, miąższość drzew oraz wielkość powierzchni i spadek terenu, a także zasobność drzewostanów i ilość drzew na hektar.

mistrzostwa_umiejetnosci_lesnych_bilgoraj_2.JPG
Reprezentacja Technikum Leśnego w Biłgoraju (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju)

-Zawodników indywidualnie czeka także rywalizacja w konkurencjach wymagających sprawnego posługiwania się pilarką. Uczniowie musieli wykazać się przerzynka kombinacyjna i precyzyjna oraz okrzesywanie. Te umiejętności wykorzystywane są w codziennej pracy terenowej leśników, począwszy od stanowiska podleśniczego, leśniczego jak i nadzoru oraz zastępcy nadleśniczego. Dziś leśnicy bezpośredni nie wykonują prac związanych ze ścinką i okrzesywaniem drzew czy ich przerzynają bo zajmują się tym zakłady usług leśnych, lecz nadzorują te prace z ramienia Lasów Państwowych. By dobrze nadzorować trzeba mieć gruntowną wiedzę i doświadczenie. Nabycie tych umiejętności i praktyczne wykorzystanie wiedzy jest bezcenne w terenie - podkreśla Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, Waldemar Czajka.

mistrzostwa_umiejetnosci_lesnych_bilgoraj_1.JPG

Mistrzostwa to sprawdzanie całokształtu wiedzy, jaką przyszli leśnicy nabywają w toku kształcenia. - To dla młodzieży pole do współzawodnictwa i wykazania się jak najlepszymi umiejętnościami związanymi z całym procesem kształcenia. Są tutaj sprawdzane umiejętności związane z pozyskiwaniem drewna ale również wiedza leśna ze wszystkich możliwych dziedzin, a więc hodowla, ochrona, zagospodarowanie lasów, gospodarka leśna i łowiecka. Sprawdzane są także umiejętności wykorzystania tej wiedzy w konkretnych zadaniach. Uczestnicy wykazują się także wiedzą z zakresu pracy z pilarką na zrębie oraz trenażerach - mówi współorganizator mistrzostw i dyrektor biłgorajskiego "Leśnika", Barbara Serafin. -Do mistrzostw przygotowujemy się od pierwszej klasy, po prostu poprzez naukę w szkole. Ale są też zajęcia dodatkowe. Była praca i zajęcia praktyczne w lesie. Zajęcia dodatkowe w szkole, szlifowanie wiedzy na testach i konkretnych zagadnieniach oraz doszkalanie umiejętności związanych m. in. z obsługą pilarki. Te dodatkowe zajęcia odbywały się w ostatnich miesiącach minimum dwa razy w tygodniu - przyznaje uczestnik mistrzostw reprezentujący Województwo Opolskie, Jakub Jabłoński - Gabrysiak.

Reklama.

Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonała dyrektor Zespołu Szkół Leśnych oraz przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, w tym członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Jan Małysza i Wiceburmistrz Jarosław Bondyra. Kwestię dotycząca wykonania i oceny poszczególnych zadań przedstawił główny sędzia zawodów, Zbigniew Hałaczkiewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy. -Sprawdzana będzie  i oceniana nie tylko wiedza, dokładność ale także zasady zachowania przepisów BHP, kwestie bezpieczeństwa oraz poprawność wykonywania konkretnych czynności i ich kolejność. Pamiętajmy, że wszystkim naszym działaniom towarzyszą emocje i stres. Trzeba umieć to opanować i włączyć myślenie, by przewidzieć wszystko przynajmniej krok na przód - mówił w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Nadleśniczy Hałaczkiewicz.

mistrzostwa_umiejetnosci_lesnych_bilgoraj.JPG

Na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, w obszarach lasu odsuniętych od głównych dróg dla uczestników wyznaczono specjalne strefy na podejmowanie kolejnych zadań. Każdemu zadaniu towarzyszą doświadczeni pracownicy Lasów Państwowych, którzy także oceniają pracę uczestników.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 51

Tagi: zespół szkół leśnych   mistrzostwa polski w umiejętnościach leśnych   nadleśnictwo biłgoraj   leśnik biłgoraj

Zobacz także

Rozwój kariery zawodowej w kierunku baz danych Oracle?

Dodane: 2019-07-23 13:27 - Komentarze  (0)  czytane (137)

TAGI: rozwój kariery, baza danych oracle, specjaliści branży it, bazy danychKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.84.139.101

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia