Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wyzwania branży budowlanej związane z koronawirusem

Dodał: red Data: 2020-05-08 13:44:46 (czytane: 698)

Chociaż najczęściej mówi się o problemach branży turystycznej i hotelarskiej, to także sektor budowlany już w marcu zaczął odczuwać utrudnienia. Gdy wprowadzano pierwsze restrykcje, obawiano się, że również na placach budowy prace zostaną wstrzymane.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajTak się nie stało, jednak branża budowlana zmaga się z innymi przeciwnościami.

Dla przykładu wprowadzone w marcu ograniczenia związane z kryzysem wpłynęły negatywnie na przekazywanie nieruchomości nabywcom, a także sprzedaż zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Firmy deweloperskie i agencje nieruchomości w tym czasie odnotowały spadek transakcji od czterdziestu do nawet siedemdziesięciu procent. Trudno dziś określić jak w przyszłości sytuacja ta wpłynie na popyt na rynku nieruchomości, choćby ze względu np. na utratę pracy lub zmniejszenie zdolności kredytowej potencjalnych kupców.

Ponadto przedsiębiorstwa zmagają się jeszcze z problemami kadrowymi, opóźnieniami, a także brakiem płynności finansowej swoich klientów. Zaniepokojenie wzbudza także widmo zaostrzenia polityki kredytowej przez instytucje finansowe.

construction_site_3432379_1280.jpg

Płynność finansowa

Chociaż jeszcze na początku marca ponad połowa firm budowlanych deklarowała brak problemów z bieżącą płynnością finansową, dziś dziesięć procent przedsiębiorstw, które wzięły udział w ankiecie przeprowadzonej przez Polski Związek Pracodawców Budownictw,  określa swoją sytuację jako złą, a połowa jako zaledwie dostateczną. Taka tendencja związana jest z faktem, że rezerwy finansowe, które firmy budowlane posiadały jeszcze na początku kwietnia, w większości przypadków stanowiły zabezpieczenie tylko na krótki okres. Dodatkowo trudności z określeniem długości kryzysu uniemożliwiły rozsądne dysponowanie środkami.

Na sytuację wpłynęła także kondycja finansowa firm podwykonawczych, którą większość ankietowanych określiła jako złą. Ponadto coraz więcej wykonawców zaczęło odnotowywać opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów, co zmniejszało ich płynność finansową i w sposób lawinowy powodowało kolejne opóźnienia. Co trzecia firma przewiduje zaburzenia finansowe w najbliższych tygodniach. Najtrudniejszą sytuację w tym kontekście deklarują przedsiębiorstwa z segmentu elektroenergetycznego.

Poważnym zagrożeniem jest również przewidywane zaostrzenie polityki kredytowej ze strony banków. Niekorzystne oferty związane ze skutkami epidemii mogą znacznie podnieść koszty inwestycji. Obawy mają również ci, którzy planują zakup polisy. Istnieje ryzyko, że zaostrzenie polityki gwarancyjnej przez towarzystwa ubezpieczeniowe wpłynie na sytuację prawie połowy firm na polskim rynku.

Brak rąk do pracy

Z kwietniowych ankiet wynika, że problemy kadrowe są wciąż największym wyzwaniem dla polskich firm budowlanych. W połowie zeszłego miesiąca na swoich stanowiskach pracy była obecna zaledwie połowa pracowników. Na zwolnieniu chorobowym była co piąta osoba. Na każdą budowę przypadało także dwóch pracowników objętych kwarantanną.

Duży odpływ nastąpił wśród pracowników  z zagranicy. Szef jednej z firm budowlanych przyznał w wywiadzie dla Business Insidera, że po ogłoszeniu ograniczeń z podlegających mu placów budowy zniknęło prawie dwadzieścia procent Ukraińców. Do niedawna problem stanowiło też zakwaterowanie w związku z zamknięciem hoteli i hosteli. Chociaż obostrzenia zostały ostatnio złagodzone, to wciąż występują utrudnienia związane z restrykcyjnymi wymogami sanitarnymi.

Wraz z początkiem maja sytuacja kadrowa uległa poprawie. Do swoich zajęć w ciągu ostatnich trzech tygodni wróciło piętnaście procent nieobecnych wcześniej osób, a na każdą firmę przypada już tylko jedna osoba przebywająca na kwarantannie.

Rosnące koszty


Zakup dużej ilości środków dezynfekujących i materiałów ochronnych dla pracowników spowodował wzrost kosztów dla pracodawców. Utrudnieniem są też dodatkowe procedury na budowach, które należało wprowadzić zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Kwestia ta dotyczy także firm oferujących wywóz odpadów, które szybko dostosowały się do nowych wymogów.

Ważnym aspektem jest również sytuacja na rynku surowców. Co prawda zmniejszył się koszt materiałów związanych z kursem ropy naftowej (np. asfalt lub paliwo), jednak wiele firm zabezpiecza się przed zmianami tych cen, podpisując roczne kontrakty. Z tego powodu część przedsiębiorstw nie może skorzystać z korzystniejszych warunków. Jednocześnie niektóre surowce takie jak elektronika drożeją ze względu na spadek podaży na rynku.

Prognoza dla polskiego budownictwa

Chociaż sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć jak długo potrwa kryzys, istnieją czynniki, które dają nadzieję na przetrwanie polskiego przemysłu budowlanego. Od czasu poprzednich kryzysów w latach 2008-2009 oraz w 2001 roku wprowadzono wiele zabezpieczeń mających chronić ten sektor. W ramach tzw. tarczy antykryzysowej potwierdzone zostały duże rządowe inwestycje, a banki deklarują ochronę deweloperów na wypadek bankructwa. To istotne, ponieważ poszczególne branże są ze sobą ściśle połączone. Dla przykładu utrzymanie ciągłości prac przy rozbiórce budynku ma wpływ na kondycję firmy oferującej wywóz gruzu.

Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z popytem, w nadchodzących miesiącach oczekuje się zwiększonej aktywności zakupowej, ze względu na wprowadzanie kolejnych etapów znoszenia ograniczeń. Deweloperzy będą jednak musieli pamiętać, że standardowe działania marketingowe mogą okazać się dziś niewystarczające, a innowacyjne rozwiązania reklamowe będą koniecznością, żeby utrzymać się na rynku.

Reklama.

Zobacz także

Najnowsze dane dotyczące koronawirusa w województwie lubelskim

Dodane: 2020-08-07 21:00 - Komentarze  (12)  czytane (10123)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, covid-19, epidemiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 75.101.173.236

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ministerstwo Zdrowia: 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące najnowszych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. Dane aktualizowane są codziennie....