Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wystawa na setną rocznicę urodzin Papieża Polaka (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-05-18 20:03:03 (czytane: 1429)

Przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju otwarto dziś wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. W setną rocznicę urodzin Papieża Polaka zaprezentowano jego drogę do świętości. Wystawa zawiera unikalne do tej pory niepublikowane fotografie, cytaty z papieskiego nauczania oraz najważniejsze etapy życia Jana Pawła II.Wystawa jest elementem biłgorajskich uroczystości związanych z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II. -Pierwotnie mieliśmy w planach organizacji w naszej świątyni koncertu, by w ten sposób uczcić 100-lecie urodzin Karola Wojtyły w ten sposób oddać mu cześć i hołd. Jednak obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, pokrzyżowały te plany, wówczas porozumieliśmy się z  Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzięki tej współpracy, dziś w Biłgoraju - w obecności ks. prałata Józefa Flisa, poseł Beaty Strzałki, Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa oraz przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Kurzyny otwarliśmy wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. To kilkanaście plansz opowiadających o życiu Papieża Polaka od narodzin po świętość. Wystawa ma dwa główne cele, pierwszy to edukacja i przypomnienie osoby Jana Pawła II, a drugi to cel ewangelizacyjny. Chcemy przypomnieć w ten sposób o szczególnej relacji papieża z Bogiem i jego nauczanie, któe jest kerygmatem naszej wiary - podkreśla ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii św. Jana Pawła II.

wystawa_jan_pawel_ii.JPG

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera więc zwiedzających w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Czytaj także: Uczniowie w hołdzie Janowi Pawłowi II (VIDEO)

-Papież wypowiedział wiele słów i dał wiele przykładów, któe pociągały i pociągają kolejnych ludzi do godnego życia. Ja chciałbym zwrócić uwagę na jego wezwanie, by od siebie wymagać, także wówczas, gdy inni od nas nie wymagają. Ja te słowa stosuję w swej pracy zawodowej, w służbie społeczności Powiatu Biłgorajskiego i w życiu osobistym. Trzeba mieć przede wszystkim kompas moralny, kierować się w życiu wartościami i mieć przeświadczenie że człowiek jest sobą poprzez wewnętrzną prawdę. Jest to prawda sumienia, odbita w czynach - podkreśla Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

wystawa_jan_pawel_ii_1.JPG

W ocenie poseł Beaty Strzałki, dzisiejszy dzień jest szczególnym w życiu każdego polaka. Jak podkreśla parlamentarzystka, dopina się nie jako dziś wiek polskiej niepodległości. -Karol Wojtyła był człowiekiem nadziei, wolności i solidarności. Wyrażał to co kolejne pokolenia nosiły w sercach, o co walczyły. Pokazał nam jak zło dobrem zwyciężać, co w życiu jest najważniejsze. Jego nauka i posługa oscylowała wokół miłości Boga i bliźniego. Był ambasadorem ducha polskości. Przez swe autentyczne i bogate życie stał się wzorem i autorytetem dla milionów ludzi na całym świecie. Jego nauczanie i przesłanie są stale aktualne i wzywają nas do świadectwa miłości Boga i człowieka - zaznacza Beata Strzałka.

wystawa_jan_pawel_ii_2.JPG

Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza święta sprawowana w kościele św. Jana Pawła, której przewodniczył ks. prałat Józef Flis oraz czuwanie modlitewne przygotowane przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wystawa realizowana jest w ramach programu Samorządu Województwa Lubelskiego #WartoByćPolakiem.

Czytaj także: Gmina Łukowa Ojcu świętemu na setne urodziny

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Zdjęć w galerii: 51

Tagi: 100-lecie urodzin jana pawła II   biłgoraj   setna rocznica urodzin karola wojtyły   parafia św. jana pawła ii

Zobacz także

77. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego (FOTO)

Dodane: 2020-07-05 20:01 - Komentarze  (0)  czytane (225)

TAGI: pacyfikacja majdanu starego, akcja pacyfikacyjno - wysiedleńcza, ii wojna światowa, gmina księżpolKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.26.93

do poniżej (2020-05-19 09:18:39)

Nawołując do tego, aby wszyscy poszli na wystawę, tym samym nawołujesz do łamania obostrzeń związanych z pandemią!!!

Parafianin (2020-05-18 21:00:03)

super Wszyscy idziemy na wystawę. W między czasie Burmistrz nagrał teledysk. Co na to Pisiory

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rekrutacja do szkoły muzycznej w Biłgoraju

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju ogłasza zapisy na rok szkolny 2020/2021 dla kandydatów w wieku 7 - 16 lat. Karta...