Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wystawa dzieł sztuki Stefan Knapp 1921 - 2021 już otwarta

Dodał: red Data: 2021-09-23 13:25:46 (czytane: 1072)

By uczcić 100. rocznicę urodzin artysty Stefana Knappa dział sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przygotowało wystawę czasową „Stefan Knapp 1921 - 2021”, poświęconą osobie i sztuce artysty. Ekspozycja powstała we współpracy z galerią Mid Wales Arts w Walii w oparciu jej o zbiory. Część dzieł została wypożyczona z kolekcji prywatnych.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajwystawa_stefan_knapp_1921_2021__1_.JPG

Wystawie towarzyszy katalog dzieł poprzedzony biografią oraz wstępem napisanym przez syna artysty, dr Ivana Knappa. -Naszą rolą przy okazji 100. rocznicy urodzin artysty jest pokazać jego życie i dokonania. Należy podkreślić, że jest to twórca, który wynalazł nową technikę artystyczną, a jego dzieła prezentowane są na całym świecie. Materiały na wystawę pozyskaliśmy z różnych krajów - od Stanów Zjednoczonych po Australię. Pozyskaliśmy też dzieła ze zbiorów w muzeach narodowych - Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz zbiory Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Część z nich pochodzi także od członków rodziny artysty oraz ze zbiorów prywatnych. Poza tym w ramach wystawy można obejrzeć katalogi, pamiątki, fotografie i materiały filmowe, które zapewniła nam żona artysty prowadząca galerię Mid Wales Arts w Walii - mówi Marek Majewski, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__3_.JPG

Stefan Knapp urodził się 11 lipca 1921 roku. Do 18 roku życia mieszkał w Biłgoraju. Po wybuchu II wojny światowej przeprowadził się do Lwowa, gdzie został schwytany podczas ulicznej łapanki. Trafił do więzienia a następnie został zesłany do obozu pracy na Syberii. Zwolniony został na podstawie porozumienia Sikorski-Majski w 1941 r., stając się obywatelem Rosji. Udał się do Moskwy, gdzie został ponownie schwytany - udało mu się jednak uciec. Wstąpił do Armii Andersa, z którą udał się do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł podstawowe szkolenie i został pilotem RAF-u, gdzie dosłużył się stopnia oficerskiego. Po II wojnie światowej osiedlił się na stałe w Londynie i podjął naukę malarstwa na Royal Academy of Arts.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__2_.JPG

-Od początku swojej drogi artystycznej wychodził z założenia, że sztuka powinna być dostępna dla wszystkich ludzi oraz że powinna być uwolniona z galerii i tworzyć tło naszego życia - mówi Maja Toczona-Wal, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__4_.JPG

Dzieła Stefana Knappa zdobią między innymi londyńskie lotnisko Heathrow (seria 17 emalii o wymiarach 10x10 m), siedzibę ONZ w Genewie, centrum handlowe Aleksanders w Paramus w stanie New Jersey (280 emaliowanych płyt o łącznej wadze 250 ton i wymiarach 15x60 m) oraz dwie stacje warszawskiego metra. Knapp realizował również inne zlecenie dla sieci sklepów Aleksanders. Rywalizację o jego wykonanie Knapp wygrał z Salvadorem Dali i stworzył kompozycję złożoną z półsfer, która została umieszczona na sklepie na Manhattanie. Jedną z takich półsfer można także zobaczyć na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

maja_toczona_wal.JPG

-Jeżeli chodzi o dzieła artysty, są one z pewnością unikatowe, szczególnie ze względu na ich niewielką ilość w Polsce. W zbiorach muzealnych znajdujących się na terenie naszego kraju takich dzieł jest tylko 5 - są to 3 emalie i 2 obrazy akrylowe - dodaje Maja Toczona - Wal.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__5_.JPG

Wystawa w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest otwarta dla zwiedzających od 23 września i pozostanie otwarta do 14 listopada.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__6_.JPG

Zobacz także: Biłgorajskie Kalendarium. 100. rocznica urodzin Stefana Knappa

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__7_.JPG

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__8_.JPG

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: wystawa malarstwa   stefan knapp   muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   100-lecie urodzin stafana knappa

Zobacz także

Decyzja Ministra Kultury wręczona Łukowej

Dodane: 2021-10-22 15:17 - Komentarze  (0)  czytane (509)

TAGI: dunajowanie, gok łukowa, lista unesco, kultura biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.54.67

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Zmarł ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk

Dziś, w wieku 85 lat, ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk. Kapłan zasłużony dla Biłgoraja, wieloletni dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz w parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Urodził się 7 czerwca 1936 roku w Podwysokiem, parafia Lipsko koło Zamościa. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej - 18 kwietnia 1960 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

20-lecie PSD Koło Powiatowe w Biłgoraju (FOTO)

Dziś PSD Koło Powiatowe w Biłgoraju świętowało jubileusz 20-lecia...

Biłgorajskie Kalendarium: 440. rocznica ustanowienia herbu Biłgoraja

Od 440 lat Biłgoraj ma w herbie łabędzia oraz trzy belki u dołu....

Odznaczenia dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz otwarcie wyremontowanej hali przy ZSBiO (FOTO, VIDEO)

Z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wicewojewody...

Ranking samorządów jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało właśnie...

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia