Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Wyklęci', ale nie zapomniani (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-03-01 13:32:19 (czytane: 2562)

Dziś w biłgorajskim kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, kombatanci, poczty sztandarowe i harcerze.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest polskim świętem państwowym obchodzonym 1 marca, a ustanowione na mocy ustawy z 2011 roku. W preambule Ustawy czytamy: -"Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.". W Biłgoraju uroczystości organizuje Koło Rejonowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Biłgoraju i biłgorajski Zespół Szkół Leśnych.

lewandowski_maciej.JPG

Uroczystości odbyły się w godzinach przedpołudniowy w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata i rozpoczęły się od Mszy świętej. -Bóg, Honor, Ojczyzna - w tych słowach skupia się to, co nas tu gromadzi. Chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli i oddali życie za Polskę. Walczyli za wolność i suwerenność nie tylko dla swojego pokolenia, ale dla kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Wpatrujemy się w ich przykład, by czerpać z ich spuścizny i od nich uczyć się umiłowania Boga i Ojczyzny - mówił we wstępie do Mszy świętej ks. Maciej Lewandowski.

zolnierze_wykleci_bilgoraj.JPG

Po Eucharystii nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego "Błudek" w reżyserii biłgorajanina Janusza Hanasa. Film przybliża represyjne działania komunistów, w drugiej połowie 1944 roku, wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, w tym mało znaną historię obozu NKWD dla żołnierzy AK i BCh w Błudku na styku Ziemi Biłgorasjkiej i Tomaszowskiej. -Obóz w Błudku zaczął funkcjonować już jesienią 1944 roku i działał, do marca roku 1945. W tym miejscu NKWD i UB więziło polskich żołnierzy przywiezionych z m. in. z lubelskiego więzienia "na Zamku". Obóz został zlikwidowany 26 marca 1945 roku przez oddziały AK Rejonu Susiec i Józefów Inspektoratu Zamość. Jednak 25 marca 1945 roku, więźniów z obozu wywieziono, najprawdopodobniej do Poniatowej. O akcji partyzantów władze obozu ostrzegł żołnierz Wojska Ludowego - informuje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Janusz Hanas.

janusz_hanas.JPG

Przypomina także, iż na początku lat 50. XX wieku ciała zamordowanych polskich żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione przez komunistów w nieznane miejsce lub miejsca. -Ci, którzy tam zginęli, do tej pory nie mają swoich grobów, nie wiadomo także, gdzie ich prochy złożono - dodaje.

Reklama.

Dopełnieniem uroczystości w kościele parafialnym był montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Przybliżyli oni sylwetki "Wyklętych", ich etos, dokonania i cenę jaką przyszło im zapłacić za służbę Polsce i wierność swym ideałom.

zolnierze_wykleci_bilgoraj_1.JPG

-Cieszy i napawa nas otuchą i nadzieją przywracanie Żołnierzom Niezłomnym zasłużonego honoru i etosu. Niestety, nie wszyscy mogli doczekać dzisiejszych uroczystości, spóźnionej satysfakcji i ludzkiej wdzięczności. Szczególnie dzisiaj w zagubionej Europie - pełniejsze poznanie polskiego umiłowania wolności, polskiego heroizmu walki o suwerenność nabiera szczególnego znaczenia - mówił podczas uroczystości Tomasz Książek prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców w miejscach biłgorajskich kaźni żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

zolnierze_wykleci_bilgoraj_2.JPG

-Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w kopnym śniegu, ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy /Zbigniew Herbert/.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 74

Tagi: narodowy dzień pamięci o zołnierzach wyklętych   wyklęci biłgoraj   uroczystości patriotyczne   kościół chrystusa króla w biłgoraju

Zobacz także

„Błogosławieństwo” - odpowiednie nastrojenie...

Dodane: 2019-02-16 23:30 - Komentarze  (0)  czytane (145)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, błogosławieni, kościół katolickiKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.60.248

do wiecho, ryjek, mietek (2018-03-04 06:57:58)

Towarzysze Bracia Józefa Stalina i Ławrentija Berii

Co parchy ubeckie, emeryturki wypasione zostały pomniejszone do poziomu przeciętnego emeryta?

do poniżej (2018-03-04 06:54:26)

A masz na to dowody???

mietek (2018-03-03 10:14:13)

do czego to doszlo mordercy polakow zostaja bohaterami,Polacy obudzcie sie ,tylu was jeszcze zyje i pamieta tamte czsy.Ksiazek jak byl nauczycielem na choince w kinie z kolego kradli kiebase ktora byla dla dzieci.

CzAd (2018-03-02 14:10:25)

J56, ubecja nie zyczy sobie by sie za nia modlic, no chyba, ze do ubeckiego boga....

Ryjek (2018-03-02 07:28:11)

Zawracanie ,historii nasiłe ,a ludzie i tak swoje więdzą, inaczej zawracanie Wisły kijem.

wiecho (2018-03-01 20:58:03)

Zenek i ty byłeś z wyklętymi którzy /nie wszyscy/ ale też zabijali ?

CzAd (2018-03-01 15:13:34)

CZESC I CHWALA BOHATEROM!

J56 (2018-03-01 15:06:34)

A czy któryś z uczestników wspomniał lub zmówił chociaż jedną zdrowaśkę za zamordowanych przez tych wyklętych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Zawody w układaniu kostki Rubika

Bal gimnazjalny u św. Jadwigi

Studniówka KLO im. Papieża Jana Pawła II

O szpitalu, audycie w Starostwie Powiatowym i tzw. "programie chodnikowym"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Policja poszukuje zaginionego Karola Wygachiewicza

Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadzi poszukiwania za 26-letnim Karolem Wygachiewiczem. Mężczyzna w dniu 24 lutego br.,...