Wiadomości - Aktualności
Wykłady z okazji 100-lecie PCK
Dodał: red Data: 2019-12-18 12:47:03 (czytane: 1414)
W 2019 roku, w siedzibie biłgorajskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża odbywały się wykłady i prelekcje historyczne poświęcone 100-lecie czerwonokrzyskiej organizacji. Prowadził je Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. W tym roku odbyło się 10 spotkań.
Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj
P.H.U. AUTO-HENPOL Henryk Cios, nauka jazdy, kasacja pojazdów, sprzedaż części, Biłgoraj
Korczów 46. 23-400 Biłgoraj, Biłgoraj
Zarząd Okręgowy PCK w Lublinie, przewidywał przez cały rok, spotkania w oddziałach rejonowych PCK na temat historii, idei i osób zasłużonych dla działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Okazją było przypadający w bieżącym roku jubileusz 100-lecia organizacji. W Województwie Lubelskim, takich oddziału rejonowych jest piętnaście, i w piętnastu miejscach wykłady historyczne się odbywały. W Biłgoraju prowadził je regionalista Piotr Flor.
Opierając się na dostępnych na chwilę obecną materiałach i źródłach, nie można jednoznacznie stwierdzić, w którym roku dokładnie powstał biłgorajski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie znane są także sylwetki osób, które tworzyły zręby tej organizacji w Mieście w pierwszych latach jej funkcjonowania. Wiadomo natomiast, że PCK w Biłgoraju rozwijał się bardzo prężnie, a do czasu wybuchu II wojny światowej, był wyróżniającym się ośrodkiem Lubelszczyzny. -Mimo oczywistej biedy jaka wówczas na Ziemi Biłgorajskiej panowała, to właśnie tutaj powstała pierwszy ośrodek zdrowia, Oddział zajął I miejsce za realizację zadań statutowych. Zakupione zostały na wypadek wybuchu wojny sprzęt sanitarny mobilizacyjny, wzrastała liczba członków pod koniec lat 30. XX wieku było ich ponad 400, w tym 100-osobowe koło PCK żydowskie. Budynek gdzie siedzibę miała i ma do dziś czerwonokrzyska instytucja w Biłgoraju, został tak zaplanowany, że w czasie wojny mógł stać się szpitalem z 25 łóżkami na potrzeby wojska. Warto nadmienić, że oddany wówczas szpital dysponował natenczas 30 łóżkami - podkreśla Piotr Flor.
Reklama.
W okresie działań wojennych i niemieckiej okupacji, działalność PCK została przez okupanta zdelegalizowana. Ale już w 1944 roku Polski Czerwony Krzyż w Biłgoraju wznawia swą działalność i bierze czynny udział w poszukiwaniach osób uznanych za zaginione, pomocy sierotom czy inwalidom wojennym. Kolejne lata to zaangażowanie PCK w akcje poboru krwi, promocję zdrowia i higieny oraz działalność pomocową dal ubogich i dzieła charytatywne.
Wykłady o działalności PCK kontynuowane będą w roku 2020 i połączone m. in. z prelekcjami na temat historii Biłgoraja.
/bilgoraj.com.pl/
Tagi: piotr flor biłgorajskie towarzystwo regionalne 100-lecie pck wykłady historyczne
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55