Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wykład Uniwersytetu Powszechnego w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-01-20 16:25:27 (czytane: 2560)

O relatywizowaniu misji kościoła w Polsce rozmawiali uczestnicy spotkania, które odbyło się w Biłgoraju. Gościem Uniwersytetu Powszechnego działającego przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu, był m. in. ks. prof. Tadeusz Guz oraz posłowie Sławomir Zawiślak i Piotr Olszówka.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolBył to już kolejny wykład zamiejscowy Uniwersytetu Powszechnego na Ziemi Biłgorajskiej. -Jako Uniwersytet Powszechny chcemy inspirować do dyskusji i ją prowokować. Tylko w rzeczowej debacie jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania i poszerzać wiedzę. Szukamy tematów trudnych, kontrowersyjnych, budzących emocje i tych, którymi obecnie żyje społeczeństwo. Dziś rozmawialiśmy o roli kościoła w życiu społecznego, w tym także o pojawiających się propozycjach ograniczenia jego wpływu - mówi współorganizator wydarzenia i kanclerz Uniwersytetu, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Sławomir Zawiślak.

tadeusz_guz.JPG

Dziś jednym z prelegentów i gości spotkania, które odbyło się w sali Jana Pawła II, przy ulicy Poniatowskiego w Biłgoraju był ksiądz profesor Tadeusz Guz. Wybitny filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, krytyk modernizmu katolickiego, protestantyzmu i nauki Marcina Lutra. Relatywizowanie roli Kościoła w życiu społecznym naszej ojczyzny, jest niebezpieczne przynajmniej z trzech ważnych powodów. Powodu nadprzyrodzonego, czyli zbawienia każdego człowieka, powodu kulturotwórczego i powodu związanego z prawem naturalnym, miłosierdziem i miłością, które Kościół głosi. Jest więc to zagrożenie dla perspektywy wiecznej Polaków ale i dla teraźniejszości - przekonuje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, ksiądz profesor.

Reklama.

Prelegent zwrócił uwagę na przekazywany od wieków przez Kościół depozyt norm i zasad moralnych, który nie zmienia się wraz z modami czy prądami filozoficznymi. -Te zasady opierają się na dekalogu, prawie naturalnym wpisanym w ludzkie sumienie i przykazaniach miłości Boga i bliźniego. Odrzucenie tych wartości w myśl zasady "róbta co chceta", czy "hulaj duszo piekła nie ma", prowadziło, prowadzi i będzie prowadzić do dramatów poszczególnych jednostek, społeczności i narodów. Czego w historii mamy liczne przykłady - przekonywał.

guz_tadeusz.JPG

Jak zaznaczył Bóg poprzez Kościół uczy czegoś zupełnie innego, pokazuje jak żyć, pokazuje ład i porządek moralny i etyczny. -Prawdziwy człowiek, to człowiek prawy, człowiek sumienia i prawa, człowiek ładu i porządku w rodzinie, odniesieniach społecznych i życiu wspólnotowym. To ma prowadzić do tego by człowiek był dobry - podkreślał.  W jego ocenie relatywizowanie roli Kościoła doprowadzi do nieładu, a w konsekwencji także do chaosu i nieprawości.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 24

Tagi: uniwersytet powszechny   biłgoraj   ks. tadeusz guz   wykład

Zobacz także

Serce w Bogu

Dodane: 2020-02-15 22:47 - Komentarze  (0)  czytane (476)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, biłgorajKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.221.149

komentyujący DESPERACI (2019-01-22 10:05:01)

przegrali wybory i jęczą w kółko to samo - ŁAJZY! A tu jeszcze wyroki na kraku...

Marek (2019-01-21 18:43:19)

PiS niech rozliczy tych co nie byli przeciw podwyżce cen śmieci.

do Michała (2019-01-21 11:46:39)

zalecam wzmożona dawkę leków i stały kontakt z lekarzem

1234 (2019-01-21 08:46:20)

Zakaz handlu w niedzielę a tu proszę, ks profesor sprzedaje książki. A kasa fiskalna to gdzie jest??

franek (2019-01-21 08:40:22)

nizio zrób rachunek sumienia ze szkoły

Kto w końcu był organizatorem tego wykładu? (2019-01-21 07:01:29)

otrzymałem sms z powiadomieniem o tym wydarzeniu z podpisem wiceprzewodniczący Rady Diecezjalnej Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej S.Sch.

Michał (2019-01-20 17:32:35)

Łęcki, Ferens i Skakuj. To oni wstrzymali się przy głosowaniu za podwyżką cen śmieci.

(2019-01-20 17:02:07)

Do kogo ta mowa? Sami księża niech zaczną stosować się do zasad i norm moralnych. ....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

Otwarcie nowej Sali Obsługi Interesanta WGiNG

Studniówka I LO im. ONZ

Studniówka "Budowlanki" 2020

Studniówka "Katolika" 2020

XIX Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sytuacja kryzysowa

Bóg wzywa ludzi do prawdziwej społeczności miłości i życia. Realizuje się to w małżeństwie, w którym mężczyzna i kobieta przysięgają...