Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wykład profesora Mieczysława Ryby

Dodał: red Data: 2021-10-16 18:48:03 (czytane: 1109)

W Biłgoraju odbył się dziś wykład otwarty prof. Mieczysława Ryby. W sali przy kościele św. Jana Pawła II rozmawiano o konserwatywnej myśl narodowej jako wyzwania przed Narodem na przełomie wieków. Wykłady realizowane są w ramach projektu pn. „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu. Wartości ponadczasowe - cykl wykładów prezentujących dorobek polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej”.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOrganizatorem wykładu był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Biłgoraj, Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu, parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Zamojszczyzna". Działania współfinansowane są przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny - Edycja 2021 Wolność po polsku.

tomasz_ksiazek.JPG

-To spotkanie w ramach działalności Uniwersytetu Powszechnego w Bondyrzu. My chcemy mówić o polskiej myśli narodowej. Naszym wykładowca dziś był profesor Mieczysław Ryba, polski historyk nauczyciel akademicki, członek kolegium INP, związany z KUL-em. Dziś rozmawialiśmy o wyzwaniach związanych z kwestiami narodowymi na przełomie wieków. temat aktualny w dzisiejszej Europie i w Polsce. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, byliśmy w Europie zawsze, walczyliśmy o jej wolność, walczyliśmy o nią, broniliśmy jej, budowaliśmy ją, pewnie z większym mozołem niż ci, którzy przypisują sobie dziś patent na europejskość. Dlatego chcemy społeczeństwo uświadamiać, mówić na czym polega wolna Polska, na czym polega myśl konserwatywna i na czym powinna polegać myśl konserwatywna europejska - mówi Tomasz Książek prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, rejon Biłgoraj.

mieczyslaw_ryba.JPG

Profesor Mieczysław Ryba wygłosił w Biłgoraju wykład pt. „Konserwatywna myśl narodowa - wyzwania przed Narodem na przełomie wieków”. -Każdy z nas winien sobie zadać pytanie, jakie wyzwania stoją przed narodem i państwem polskim na przełomie wieków. Pamiętamy, że w perspektywie polskiej mamy do czynienia z taką tradycją polityczną silnie zakorzenioną w tym co zwiemy nauczaniem Prymasa Wyszyńskiego, tym co zwiemy całym nurtem niepodległościowym. Dziś chcemy to skonfrontować ze współczesnymi wyzwaniami, gdzie są zagrożenia dla tożsamości narodowego i państwowej. To jest clou tego o czym dziś toczyła się w Biłgoraju dyskusja - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl

uniwersyet_powszechny.JPG

-Jeśli chodzi o te zagrożenia, to cele są cały czas podobne, chodzi o podporządkowanie jednych narodów przez drugie. W tym względzie się niewiele zmienia. Zmieniają się konteksty ideologiczne, różnymi ideologiami się mocarstwa posługują. Czasy współczesne niosą z sobą szczególne zagrożenie wprost uderzające w tożsamość narodową - dodaje profesor Ryba.

Dziś odbył się jeszcze jeden wykład profesora Mieczysława Ryby. W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu porfesro mówił o wpływie Kościoła na sytuację społeczno - polityczną na przełomie XX i XIX wieku.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: uniwersytet powszechny   profesro mieczysław ryba   wykład   tomasz książek

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.28.52

(2021-10-17 11:46:14)

I co pan powie panie profesorze Ewa Stankiewicz oświadczyła, że „chyba trzeba” pożegnać się z Telewizją Republika. To pokłosie – najpierw wstrzymania – a potem zdjęcia z anteny jej programu „Otwartym tekstem”. Dziennikarka zadała w nim trudne pytania ministrowi Piotrowi Naimskiemu.
„Program Otwartym Tekstem znika z anteny. Z ciężkim sercem chyba trzeba powiedzieć „Do widzenia” Republiko” – napisała Stankiewicz.

„Myślę, że mój wywiad z ministrem Naimskim zdjęty z anteny na krótko przed emisją – nigdy nie będzie wyemitowany w Telewizji Republika. I to nie ze względu na energetykę, ale inny, równie bulwersujący wątek, który Łukasz Jankowski poruszył w dzisiejszym wywiadzie Radia WNET w ostatnich 2 minutach załączonej poniżej jego rozmowy z ministrem. Dziękuję Łukaszu!” – napisała.


Chodzi o wątek związany z Oliegiem Deripaską. Według Jankowskiego, prawdopodobnie mógł on „maczać palce” przy katastrofie smoleńskiej. Teraz buduje on Baltic Pipe.

„Moim zdaniem wielomiliardowe kontrakty dla Strabagu-Rasperii-Deripaski w Polsce są możliwe dzięki wieloletniemu zaniechaniu odpowiednich organów, w tym przede wszystkim obowiązku wpisania Deripaski na listę podmiotów wysokiego ryzyka w rekomendacjach Raportu podkomisji z badania katastrofy, który powinien być opublikowany przez Macierewicza co najmniej 4 lata temu. Blisko już 6-letnim medialnym opowieściom o Smoleńsku towarzyszą w badaniu tej zbrodni podstawowe zaniechania działań o wadze prawnej” – oceniła Stankiewicz.Przypomnijmy, że pod koniec września w Telewizji Republika miał zostać wyemitowany program Ewy Stankiewicz „Otwartym Tekstem” z udziałem sekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. W ostatniej chwili został jednak zdjęty z anteny.

Szef Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz twierdził, że program nie ukazał się, bo „nie został oddany do kolaudacji”. – A to jest warunek emisji programów nagrywanych w każdej stacji – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Miasto Biłgoraj chce podnieść podatki

Władze miasta Biłgoraj chcą by od 1 stycznia 2022 roku, podatki...

Wybory władz KSM Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej (WYNIKI)

Podczas zjazdu diecezjalnego KSM, który w listopadzie br. odbył...

Seniorzy chcą powołać swoją Radę

25 listopada br., na „obiedzie czwartkowym” spotkali...

Biblioteka w Tarnogrodzie po remoncie. Doskonałe połączenie tradycji budynku z trendami XXI wieku (FOTO)

Całość kosztowała około 6 mln zł, w tym 5 mln zł to środki zewnętrzne....

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia