Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-01 19:36:26 (czytane: 2150)

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się dziś premiera filmu „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film został wyprodukowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i TVP3 Lublin.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajPomysłodawcą i głównym inicjatorem filmu jest poseł Sławomir Zawiślak prezes ŚZŻAK Okręg Zamość. W wyniku podjętych przez ŚZŻAK Okręg Zamość starań, produkcję dofinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz sponsorzy i darczyńcy. -Przypominamy historię, która na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze w pełni odkryta i udokumentowana. Ten film jest o historii żołnierzy ruchu niepodległościowego po tzw. wyzwoleniu czyli zakończeniu II wojny światowej i przyjściu nowego okupanta ze wschodu. Gdzie żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych podjęli walkę w obronie naszej Ojczyzny, w obronie ciemiężonej przez komunistów ludności cywilnej. jest przypomnieniem jak duży wkład w druga konspirację mieli mieszkańcy Zamojszczyzny - mówi poseł Sławomir Zawiślak prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe Okręg Zamość.

-Takie przedsięwzięcia to nadrabianie zaległości jakie względem Żołnierzy Wyklętych ma Polska - mówi historyk, dr Andrzej Harkot. Jak dodaje, dzisiaj żyjemy w takim momencie historii naszej Ojczyzny kiedy możemy przywracać pamięć o Żołnierzach Wyklętych o osobach zaangażowanych w działalność niepodległościową. Ta pamięć buduje świadomość społeczną i historyczną, buduje poczucie patriotyzmu wśród Polaków. -Od zajęcia Ziem Polskich przez Armię Czerwoną do czasu transformacji ustrojowej nie było mowy o Żołnierzach Wyklętych, o drugiej konspiracji o ludziach którzy angażowali się w walkę z Armią Czerwoną i aparatem bezpieczeństwa. Byli oni prześladowani, zepchnięci na margines społeczeństwa, mieli być wymazani z kart historii i ludzkiej pamięci. Dziś za ich poświęcenie i wierność ideałom pamięcią spłacamy swój dług - zauważa.

wszytsko_dla_polski.JPG

Zdaniem duszpasterza środowisk patriotycznych, ks. Rudolfa Karasia, historia Polski, coraz mocniej zaznacza się w życiu społecznym. Z historią, patriotyzmem wiążą się pewne wartości. Oglądając film o żołnierzach walczących z okupantem niemieckim i sowieckim widzimy ludzi, którzy kierowali się miłością do Ojczyzny i drugiego człowieka. -Oni zapłacili za swą wierność ideałom Bóg - Honor - Ojczyzna oni zapłacili podwójna cenę. Byli prześladowani i mordowani po roku 1944, a później byli zepchnięci w niebyt i zapomnienie. Dopiero w ostatnich latach pojawiają się książki, filmy i takie wydarzenia jak to dzisiejsze w Biłgoraju, które mają przybliżyć ich losy i ich upamiętnić - dodaje ks. Karaś.

-Historia z którą zmierzyliśmy się w naszym obrazie, to historia niezwykle trudna, bolesna i żywa. To była walka ludzi, którzy przeżywi wojnę, zapłacili ofiarę krwi, a po zakończeniu działań wojennych musieli znów stanąć do walki. Tylko w przypadku drugiej konspiracji wrogiem był narzucony system polityczny, do którego przekonała się także część Polaków tworzących struktury Polski Ludowej. Tak naprawdę wszyscy czekali na III wojnę światową. Stąd działalność II Zamojskiego Inspektoratu AK skupiała się przede wszystkim na budowaniu kadr, które będą mogły przejąć władzę po pokonaniu komunistów i tworzyć suwerenne, mocne Państwo Polskie - mówi reżyser filmy, Rafał Kołodziejczyk.

Reklama.

Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK w Biłgoraju podkreśla, że historie tworzą i piszą zwykli ludzie, którzy porywają się na rzeczy nieosiągalne. Film "Wszystko dla Polski", to historia o nas i dla nas. -To historia o naszych rodzinach, bliskich, o naszych dziadkach, ojcach, sąsiadach, którzy wierzyli w wolną Polskę i za nią przelewali krew. To historia naszych Małych Ojczyzn Biłgoraja, Hrubieszowa, Tomaszowa, Zamościa, Szczebrzeszyna, Radecznicy, Józefowa czy Frampola. To przypomnienie tego co rozgrywało się wokół naszych domów i na naszych ulicach - przekonuje Książek.

W projekcji filmu uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych i państwowych, w tym posłowie Zawiślak i Olszówka, przedstawiciele Wojewody Lubelskiego oraz młodzież. Liczną reprezentacje stanowili młodzi harcerze. -Historia Polski, historia naszego kraju to jest najważniejszy element wychowywania młodego pokolenia. Szczególne miejsce w tym procesie stanowi historia lokalna, historia ludzi którzy są naszymi sąsiadami nasza najbliższą rodziną. My chcemy by nasi harcerze znali tę historię, byli świadomi tej spuścizny. By z tego korzystali - zauważa harcmistrz Dorota Woźniak z 13. Starszoharcerskiej Drużyny "Pochodni".

Podczas premiery zostały również wręczone odznaczenia m.in. Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości mieszkańcom Ziemi Zamojskiej nadane przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz medale "Zasłużony dla ŚZŻAK" dla osób współpracujących ze związkiem na rzecz krzewienia historii i etosu o Armii Krajowej, w służbie państwu i społeczeństwu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 49

Tagi: wszytsko dla polski   dzieje ii zamojskigo inspektoratu armii krajowej   bck biłgoraj   premiera filmoa

Zobacz także

Dni Biłgoraja odwołane. Powodem stan epidemii w Polsce

Dodane: 2020-05-22 12:14 - Komentarze  (5)  czytane (776)

TAGI: dni biłgoraja odwołane, biłgoraj kultura, koronawirus, koncerty biłgorajKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.208.132.33

(2019-05-02 10:34:53)

Ksiazek super Olszówka jeszcze lepszy - dziękujemy

(2019-05-02 09:49:11)

Chwała takim ludziom jak śp. Mazur, takich, którzy rzeczywiście byli czynni w AK.

(2019-05-02 09:34:20)

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ktoś tu sobie buduje płytę - pomnik za życia ?!

(2019-05-02 08:14:37)

Pamiętam jak atakował byłego Prezesa bohatera tamtych dni za co?
Za współpracę z "lewicowym Burmistrzem" !
Dzisiaj podkreśla jak "pięknie" układa się współpraca z Burmistrzem?

Grzegorz z Chetyna (2019-05-02 07:13:04)

do "56pl8[ (2019-05-01 22:09:32)"
Ten wyraz pisze się przez "ch" :)

Gieroj (2019-05-01 22:10:01)

Rosłan był. Zobacz zdjęcia na drugim portalu. Rano pod pomnikiem komucha Dechnika składał Rosłan kwiaty a później przylazł na film o żołnierzach AK. O AK prześladowanej przez komuchów.

56pl8[ (2019-05-01 22:09:32)

Płyta to obrotny gość , kiedyś ganiał z czerwoną szturmówką a teraz prawicowiec.Medale to się należą wołom roboczym co harują w fabrykach na nierobów za damski h...

(2019-05-01 21:15:30)

Medal dla Książka hahahaha

Dziedzic (2019-05-01 20:01:53)

Dlaczego nie ma naszego Burmistrza Rosłana? Burmistrz jest nasz i jego bck. Tak nie można

Jagus (2019-05-01 19:59:30)

Jest Olszówka i Książek jest dobrze ... jeden i drugi są siebie warci , Niech żyje AK i socjaliści Niech ŻYJE

M. (2019-05-01 19:51:14)

Olszówka dalej z Zawiślakiem paradują.
Kiedy sprawa Olszówki w sądzie ?
Zawiślak niech powie jak brał na listę Olszówke - po co ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Biłgorajanin, Łukasz Łobejko dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dziś Łukasza Łobejko na stanowisko...

Konsultacje dla uczniów klas VIII oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów klas I - III

Od dziś uruchomiane zostały stacjonarne zajęcia opiekuńczo - wychowawcze...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia