Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wszystko, co należy wiedzieć o rekuperacji – kompleksowy poradnik

Dodał: red Data: 2019-02-26 14:27:49 (czytane: 2645)

Popularność rekuperacji rośnie z roku na rok. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ponieważ mowa tu nie tylko o oszczędnościach finansowych, ale przede wszystkim aspekcie zdrowotnym. Rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, dzięki którym do wnętrza domu trafia czyste, przefiltrowane powietrze.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne ze względu na wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, które są uciążliwe, przede wszystkim, w sezonie jesienno - zimowym.

W niektórych regionach naszego kraju powietrze jest zanieczyszczone przez niemal cały rok. Smog powstały w okresie jesienno - zimowym na skutek spalania w przestarzałych piecach niskiej jakości węgla oraz śmieci, latem zastępowany jest przez zanieczyszczenia powodowane głównie przez spaliny. I tak przez cały rok narażeni jesteśmy na wdychanie niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji.

cena_rekuperacji.jpg

Wielu ludzi zimą decyduje się na używanie masek antysmogowych w drodze do i z pracy. To bardzo dobry pomysł, szczególnie w dni, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest znacznie przekroczone. Jedynym minusem tego rozwiązania pozostaje nieświadomość społeczeństwa. Aby maski antysmogowe naprawdę działały, powinny być noszone również wewnątrz budynków, o ile nie znajdują się w nich oczyszczacze powietrza lub rekuperacja. W przeciwnym razie po zdjęciu maseczki zaczynamy oddychać smogiem, co mija się z celem.

Więcej na temat rekuperacji przeczytasz tutaj.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna bywa nieskuteczna, szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Przeciągi są niebezpieczne dla naszego zdrowia, podobnie jak całkowite unikanie wietrzenia. Złotym środkiem w takiej sytuacji okazuje się rekuperacja.

Wentylacja mechaniczna jest doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa, gdzie szczelność budynków odgrywa bardzo ważną rolę. Wielu inwestorów po skończonej budowie zamieszka nieświadomie w swego rodzaju termosie, ponieważ wentylacja grawitacyjna w tak szczelnym budynku okazuje się niewystarczająca.

Rekuperacja to nie tylko wentylacja mechaniczna to przede wszystkim odzysk energii z zużytego, wywiewanego powietrza. Takie rozwiązanie umożliwia nawiewanie do wnętrza domu czystego, podgrzanego już powietrza, co w praktyce skutkuje zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie w okresie grzewczym.

Świeże powietrze, zanim trafi do wnętrza budynku, zostaje podgrzane oraz przefiltrowane. Zanieczyszczenia ani owady nie przedostają się do środka. Rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza w budynku bez konieczności otwierania okien, a tym samym bez strat ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania.

Wentylacja mechaniczna sama w sobie jest dodatkowym kosztem w trakcie budowy domu, jednak im wcześniej inwestor się na nią zdecyduje, tym więcej zaoszczędzi. W projekcie domu nie zostaną wówczas uwzględnione kanały wentylacji grawitacyjnej, ani kominy wentylacyjne, co zmniejszy końcowe koszty. Zaoszczędzone pieniądze częściowo pokryją wydatki związane z zakupem i montażem rekuperacji, dzięki czemu system finalnie okaże się tańszy.

 

rekuperacja.jpg

Jak działa rekuperacja?

Świeże powietrze z zewnątrz jest zasysane przez otwór w ścianie, nazywany czerpnią, a następnie transportowany kanałami wentylacyjnymi wprost do rekuperatora, w którym znajduje się wymiennik ciepła. Powietrze przepływa przez niego, odbierając energię ze strumienia wywiewanego z pomieszczeń. Tak podgrzane świeże powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku, gwarantując wysoki komfort wentylacyjny mieszkańcom.

Strumienie powietrza w wymienniku ciepła mijają się, ale nie mieszają. Dzięki takiemu rozwiązaniu świeże powietrze zostaje nagrzane, a przy tym nie jest narażone na działanie nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń, wywiewanych wraz ze strumieniem zużytego powietrza.

Proces wymiany powietrza odbywa się bezgłośnie, przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

Największą zaletą systemu jest jego niezawodne działanie w strategicznych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Są to tak zwane wilgotne miejsca, które wymagają szczególnego rodzaju wentylacji.

Czyste powietrze jest rozprowadzane po budynku za pomocą kanałów wentylacyjnych, które bardzo często nazywane są również przewodami wentylacyjnymi. Nawiewane jest ono zazwyczaj do pomieszczeń takich jak gabinet, salon czy sypialnia. Zawsze w takich samych proporcjach powietrza nawiewanego do wywiewanego.

Pomimo oszczędności jakie generuje rekuperacja pod względem ogrzewania, nie jest ona w stanie całkowicie zastąpić systemu grzewczego. W praktyce oznacza to, że każdy budynek wymaga zastosowania jakiegoś sposobu ogrzewania. Inwestorom ceniącym sobie ochronę środowiska zalecane jest połączenie rekuperacji z pompą ciepła. Zastosowanie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii jest w pełni ekologiczne i z czasem zagwarantuje ogromne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Największą wadą tego rozwiązania jest jednak cena, która może skutecznie zniechęcić do podjęcia ostatecznej decyzji.

Profesjonalnie zamontowana rekuperacja jest całkowicie niewidoczna - podobnie jak instalacja elektryczna czy wodna. Sam rekuperator umiejscowiony zostaje zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu, tak by nie rzucał się w oczy. A sterownik - w dowolnym miejscu wybranym przez inwestora.

Punkty wywiewne i nawiewne są zazwyczaj mniej widoczne niż kratki wentylacji grawitacyjnej, dzięki czemu rekuperacja wewnątrz budynku pozostaje niezauważalna. Natomiast na zewnątrz zamontowane zostają czerpnia i wyrzutnia, które są już nieco bardziej zauważalnymi elementami. Jeden z nich służy do czerpania świeżego powietrza i transportowania go do rekuperatora, a drugi do usuwania z wnętrza domu zużytego powietrza. Znajdują się one zazwyczaj na bocznych, oddalonych od siebie ścianach zewnętrznych.

System nie musi rzucać się w oczy, by działał prawidłowo. Ponadto rekuperacja, która została wykonana przez fachowców pracuje całkowicie bezgłośnie. Wiele zależy od rodzaju rekuperatora, miejsca jego montażu, a także odpowiedniego zaprojektowania i wykonania pracy oraz wyregulowania urządzenia.

Zastosowanie rekuperacji pozwala uniknąć budowy kominów wentylacyjnych lub ograniczyć tę czynność do jednego, niezbędnego, odpowiadającego za odprowadzanie spalin pochodzących z ogrzewania lub kominka. Jeżeli dom wykorzystuje ekologiczne źródło energii, jak na przykład pompę ciepła, budowa jakiegokolwiek komina jest zbędna. Widok dachu bez żadnego komina jest jeszcze w naszym kraju rzadkością, jednak z roku na rok rozwiązanie to zyskuje na popularności.

Reklama.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna charakteryzuje się znacznie mniejszą efektywnością w porównaniu do rekuperacji. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, które jest bardzo szczelne, tradycyjna wentylacja się nie sprawdza. Opiera się ono bowiem na zminimalizowaniu strat ciepła, a według dostępnych danych, przez kominy wentylacyjne wydostaje się ponad połowa energii.

Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej jest równoznaczne z dyskwalifikacją budynku jako energooszczędnego, dlatego nowoczesne budownictwo uwzględnia zastosowanie rekuperacji, a tym samym rezygnację z tradycyjnej wentylacji.

Największą wadą wentylacji grawitacyjnej jest jej ograniczone działanie. Niczym nie wspomagana osiąga bardzo małą efektywność, natomiast wyposażona w nawiewniki w oknach, rozszczelnienia, kratki wyciągowe i inne rzeczy usprawniające jej pracę, doprowadza do ogromnych strat ciepła w budynku.

Wbrew pozorom tradycyjna wentylacja jest bardzo wymagająca. Działa jedynie w określonych warunkach pogodowych, a w czasie bezwietrznych dni wymaga wspomagania. W przeciwnym razie jest nieskuteczna.

Najczęściej wymieniane wady wentylacji grawitacyjnej:
- wymaga wspomagania, które doprowadza do wychłodzenia budynku,
- brak możliwości kontrolowania intensywności przepływu powietrza,
- ogromnie straty energetyczne - nawet do 50% ciepła,
- występowanie ciągów wstecznych - powietrze, które powinno zostać wywiane z wnętrza domu zostaje do niego nawiane. W takich sytuacjach wielu inwestorów zakleja kratki wentylacyjne, pozbawiając tym samym budynek jakiejkolwiek wentylacji,
- nieprawidłowe działanie wentylacji przy temperaturach powyżej 12 stopni,
- odwrócenie przepływu powietrza, kiedy okna są zbyt szczelne i nie wpuszczają powietrza z zewnątrz, wówczas zimne powietrze nawiewane jest przez kratki wentylacyjne.

rekuperator.jpg

Rekuperacja - czy warto ją montować?

Rekuperacja gwarantuje stałą wymianę powietrza w domu bez konieczności wietrzenia. Zużyte powietrze jest wywiewane na zewnątrz budynku, a na jego miejsce nawiewane zostaje świeże, ogrzane i przefiltrowane powietrze. Odbywa się to na zasadzie równych proporcji.

Zastosowane w rekuperatorze filtry oczyszczają nawiewane powietrze z zanieczyszczeń, kurzu, pyłów oraz owadów, dzięki czemu do wnętrza budynku trafia świeże, oczyszczone powietrze. To korzystne rozwiązanie, szczególnie w obecnych czasach, kiedy poziom szkodliwych substancji we wdychanym powietrzu jest bardzo wysoki. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niweluje późniejszą potrzebę zastosowania oczyszczaczy powietrza w mieszkaniu.

W rekuperatorze, czyli sercu rekuperacji, znajduje się wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskiwanie części energii, pochodzącej z wywiewanego powietrza. Oba strumienie powietrza mijają się w wymienniku, ale nie mieszają. Dzięki takiemu rozwiązaniu zimne powietrze nawiewane zostaje ogrzane przez ciepłe powietrze wywiewane. Generuje to ogromne oszczędności na ogrzewaniu. W nowoczesnym, szczelnym budynku, mogą one wynieść nawet 50%.

Rekuperacja pozwala w zaawansowany sposób oczyścić powietrze z alergenów, a także wirusów i bakterii. Ponadto daje możliwość jonizacji.

O czym warto pamiętać podczas montażu rekuperacji?

Koszty montażu rekuperacji nie należą do najmniejszych, jednak uwzględnienie systemu wentylacji mechanicznej już na etapie projektowania domu pozwala zaoszczędzić na budowie kanałów wentylacji i kominów wentylacji grawitacyjnej. Wówczas cena rekuperacji staje się korzystniejsza.

Nie bez znaczenia jest też wybór profesjonalnej firmy. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko popełnienia znaczących błędów zarówno na etapie projektu, jak i późniejszego montażu rekuperacji. Nieodpowiednio wyregulowane ustawienia systemu mogą powodować u mieszkańców złe samopoczucie przez brak komfortu wentylacyjnego. Dlatego nie warto szukać najtańszej oferty na rynku. Zazwyczaj jakość idzie w parze z ceną, dlatego zarówno tani rekuperator, jak i firma montująca, bardzo szybko mogą okazać się stratą pieniędzy. Istotne jest też doświadczenie - im większe, tym mniejsze ryzyko popełnienia przez monterów rażących, nieodwracalnych błędów.

Rekuperację można zamontować w każdym budynku, zarówno nowo powstającym, jak i starszym. W tym drugim przypadku instalacja systemu będzie wymagała większego nakładu pracy, jednak dla profesjonalnej firmy nie stanowi to najmniejszego problemu. Należy jednak pamiętać, że rekuperacja przed przystąpieniem do montażu, powinna posiadać projekt inżynierski.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawdzi się również w starszych budynkach. Przed montażem inwestor musi zadbać o odpowiednią szczelność domu, która w starym budownictwie nie jest tak oczywista. Najprawdopodobniej okna będą wymagały wymiany, a dach docieplenia. Ta z pozoru duża inwestycja, zwróci się inwestorowi pod postacią znacznie mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Podobnie jak w przypadku wyboru firmy montującej, nie warto decydować się na najtańszy rekuperator. Uwagę należy zwrócić na parametry związanie z odzyskiem ciepła. Im większy odzysk, tym większe oszczędności na ogrzewaniu zimą. Dlatego szczególnie zalecane są rekuperatory osiągające do 95% odzysku ciepła.

co_to_jest_rekuperacja.jpg

Czym kierować się przy wyborze rekuperatora?

Największe znaczenie przy wyborze rekuperatora powinna mieć nie jego cena a poziom odzysku energii. Dlatego też zalecany jest zakup urządzeń z wymiennikami przeciwprądowymi lub obrotowymi o sprawności nie mniejszej niż 80%, ponieważ znajduje to bezpośrednie odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie.

Rodzaj rekuperatora jest określany na podstawie wymiennika ciepła, od którego zależy efektywność odzysku ciepła. Są one stworzone zazwyczaj z aluminium lub tworzywa sztucznego.

W przypadku wymienników obrotowych dochodzi do akumulacji energii – w czasie wolnego obracania się wymiennika powietrze wywiewane oddaje swoją energię świeżemu, nawiewanemu strumieniowi.

Natomiast w wymiennikach płytowych - przeciwprądowym lub krzyżowym, ciepłe powietrze mija się z zimnym w wąskich, przylegających do siebie kanalikach. W czasie tego ruchu dochodzi do przekazania energii cieplnej pomiędzy strumieniami.

Podczas zakupu rekuperatora należy zwrócić uwagę, czy posiada on:
- izolację,
- system antyzamrożeniowy,
- zabezpieczenie kominowe,
- atest higieniczny,
- sterownik,
- automatyczny by-pass,
- dostęp do filtrów,
- opcję podłączenia gruntownego wymiennika ciepła,
- nagrzewnicę wstępną,
- silniki na prąd stały EC,
- serwis na terenie całej Polski.

Najpopularniejsze rodzaje wymienników ciepła:
- wymienniki krzyżowe - kanaliki zostały umieszczone prostopadle, w układzie krzyżowym, ich sprawność oscyluje w granicach 50 - 60%,
- wymienniki przeciwprądowe - kanaliki ułożone równolegle, strumienie powietrza poruszają się w przeciwnych kierunkach, generując korzystniejszy rozkład temperatur na powierzchni wymiennika. Jego sprawność to 80 - 95%,
- wymienniki entalpiczne - ich zadaniem jest odzyskiwanie nie tylko ciepła, ale także wilgoci, dostępne są w formie przeciwprądowej oraz krzyżowej,
- wymienniki obrotowe - bęben, który się obraca pobiera ciepło z zużytego powietrza, nagrzewając swoją powierzchnię. Następnie wykonuje obrót i oddaje nagromadzoną energię świeżemu, chłodnemu strumieniowi powietrza. Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że ze względu na konstrukcję wymiennika, niewielka część zużytego powietrza miesza się z powietrzem nawiewanym do wnętrza budynku. W tym rodzaju wymiennika oprócz energii, przekazywana jest również wilgoć. Sprawność wymiennika obrotowego oscyluje w granicach 80 - 88%.

W wyborze rekuperatora bardzo ważna jest również jego zgodność z unijnymi normami energetycznymi oraz klasa energetyczna.

Czy rekuperacja generuje hałasy?

Działanie rekuperacji i poziom hałasu jaki generuje w dużej mierze zależy od miejsca montażu rekuperatora oraz sposobu wykonania systemu. Odpowiednio zainstalowana wentylacja jest praktycznie niesłyszalna.

Przemieszczanie się strumieni powietrza może wytworzyć delikatny szum, zaliczany do tak zwanego białego hałasu, czyli wyciszającego i uspokajającego, a nie irytującego. Bardzo często porównywalny jest on do przepływu wody w kaloryferach.

Oczywiście rekuperator z włączonym intensywnym trybem wietrzenia pomieszczeń, będzie pracował nieco głośniej. Nie jest to jednak opcja przeznaczona do stałego użytkowania, a jedynie w określonych sytuacjach - po kąpieli lub gotowaniu uciążliwych zapachowo potraw.

montaz_rekuperacji.jpg

Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna?

Większą część naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Wielu ludzi czuje różnicę pomiędzy powietrzem znajdującym się wewnątrz budynku, a tym na zewnątrz. Nie wiedząc skąd ona się bierze, coraz więcej osób zaczyna twierdzić, że to w środku jest zdrowsze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy poziom zanieczyszczeń powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. Jest to oczywiście błędne myślenie.

Jeżeli powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone, to znajdujące się wewnątrz budynku również. Ponadto są w nim duże ilości dwutlenku węgla, alergenów, wilgoci oraz kurzu, których nie czujemy. Dają one o sobie znać dopiero wraz z naszym pogarszającym się samopoczuciem.

Wewnątrz budynku znajdują się zanieczyszczenia powietrza, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Roztocza, wirusy, bakterie, grzyby, pleśń i toksyny, przedostają się do naszego organizmu w czasie oddychania i mogą doprowadzać do rozwoju poważnych chorób ze strony układu oddechowego, w tym alergii.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem doprowadza również do złego samopoczucia, a przede wszystkim do wzmożonej senności, drażliwości, bólu głowy, permanentnego zmęczenia, przeziębień czy bezsenności.

Według dostępnych badań, powietrze znajdujące się w źle wentylowanym pomieszczeniu jest nawet dziesięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Jedynym rozwiązaniem staje się regularne otwieranie okna.

Niestety, w okresie jesienno-zimowym unikamy wietrzenia pomieszczeń ze względu na straty ciepła oraz w obawie przed przeziębieniami. Natomiast latem ze względu na działającą klimatyzację, która przetwarza ciągle to samo powietrze, bez jego wymiany.

Wśród znajdujących się w pomieszczeniu zanieczyszczeń za najbardziej podstępny uważany jest dwutlenek węgla, ponieważ jest on bezwonny i bezbarwny. Jego podwyższone stężenie jest postrzegane jako uczucie zaduchu. Powstaje jako efekt uboczny spalania i oddychania ludzi.

Dwutlenek węgla wywołuje uczucie zmęczenia, senności, nudności oraz ogólnego złego samopoczucia. Maksymalne stężenie CO2 doprowadza do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu i śmierci.

Jak poznać, że wentylacja nie działa prawidłowo? Po skraplaniu się pary wodnej na wewnętrznej szybie w oknie. Brak regularnej wymiany powietrza doprowadza do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a pozbyć się ich można jedynie po przeprowadzeniu generalnego remontu.

Jakie elementy wpływają na działanie rekuperacji?

Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, która działa bez potrzeby interwencji mieszkańców, ponieważ sterownik jest zazwyczaj programowany na dłuższy czas. Jednak w każdej chwili mieszkańcy mogą zwiększyć lub zmniejszyć intensywność pracy urządzenia, zależnie od potrzeb.

Jedynym elementem rekuperacji, wymagającym regularnych interwencji są filtry, które należy systematycznie wymieniać. Trzeba pamiętać również o corocznych przeglądach serwisowych.

O czym warto pamiętać przed montażem rekuperacji?

- pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony rekuperator musi być zaizolowane, a temperatura nie może w nim spaść poniżej 8 stopni,
- okna muszą być szczelne - mogą być nieotwieralne, nie powinny posiadać nawiewników,
- wentylację grawitacyjną należy zaślepić - jeżeli została już zbudowana, należy zaślepić kanały, w budynku nie mogą działać dwie wentylacje jednocześnie,
- drzwi wewnętrzne muszą posiadać otwory lub podcięcia, by ułatwić przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.

Jak rekuperacja wpływa na poprawę samopoczucia?

Za automatyczne działanie rekuperacji odpowiada sterownik, który po wcześniejszym zaprogramowaniu, dostosowuje działanie systemu do pory dnia oraz ilości przebywających w domu mieszkańców.

W budynkach, w których zamontowano rekuperację można, ale nie trzeba otwierać okien. Wielu inwestorów decyduje się, w zaistniałej sytuacji, na wersję nieotwieralną, ponieważ są one znacznie tańsze niż tradycyjne okna.

Do niewielu obowiązków związanych z obsługą systemu należy regularne sprawdzanie czystości filtrów oraz ich wymiana. Do prawidłowego funkcjonowania rekuperacji niezbędne jest również serwisowanie urządzenia i sprawdzanie poprawności jego działania, wystarczy wykonać tę czynność raz w roku.

Najczęściej popełnianym błędem użytkowników wentylacji mechanicznej jest wyłączanie jej na czas dłuższej nieobecności. Wystarczy ustawić w panelu sterowania tryb nieobecności. Pozwala on zachować minimalny przepływ powietrza, który jest niezbędny, nawet gdy w domu nikogo nie ma.

Budynek, który nie ma dobrej wentylacji, narażony jest na powstawanie pleśni i grzybów. Mogą być one przez długi czas niewidoczne, jednak na doprowadzenie ścian do stanu sprzed zagrzybienia jest już zazwyczaj za późno. Interwencja wymaga dużych nakładów finansowych oraz czasowych.

Pojawienie się pleśni i grzybów może wywołać w mieszkańcach silne reakcje alergiczne oraz poważne choroby ze strony układu oddechowego.

Niewielu ludzi wie, że istnieje coś takiego jak Syndrom Chorego Budynku, który wywołuje u mieszkańców takie objawy jak:
- nudności,
- zawroty głowy,
- problemy z koncentracją,
- podrażnienia nosa, gardła i krtani,
- permanentne zmęczenie,
- nawracające, częste bóle głowy,
- zaburzenia pamięci,
- problemy z oddychaniem,
- omdlenia.

Zdarza się, że wewnątrz źle wentylowanego budynku mieszkańcy mają ciągły katar lub występują u nich objawy podobne do przeziębienia lub astmy, które ustępują niemal od razu po opuszczeniu wnętrza budynku.

Podsumowanie

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która powoli wypiera tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jej wysoka skuteczność oraz odzysk ciepła z wywiewanego powietrza, generujący spore oszczędności na ogrzewaniu, sprawiają, że staje się coraz chętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą EcoComfort

ecologo1.jpg

Tagi: rekuperacja   wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła   czyste powietrze   biłgoraj

Zobacz także

Udana akcja poboru krwi w Majdanie Starym

Dodane: 2021-01-24 16:52 - Komentarze  (0)  czytane (266)

TAGI: akcja poboru krwi, majdan stary, pck biłgoraj, honorowi dawcy krwiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.42.98

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Tarcza antykryzysowa 6.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

„Krajowy Fundusz Szkoleniowy - inwestycja w rozwój kadr”. Konferencja w Starostwie Powiatowym

Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju z dniem 26 stycznia 2019 roku ogłosił nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego...