Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wspomnienia ze stażu w Grecji

Dodał: red Data: 2021-09-24 12:21:17 (czytane: 1021)

Od 30 sierpnia do 14 września br. grupa 45 uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbywała staż w greckiej miejscowości Leptokaria realizując projekt „Z Eurostażem w przyszłość” w ramach programu Erasmus+. Uczniowie odbywali staże w czterech zawodach technik informatyk, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych i technik elektryk.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj-Erasmus to program Unii Europejskiej na rzecz edukacji - mówi Anna Olszowy, wicedyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju i jednocześnie koordynator projektu „Z Eurostażem w przyszłość”. -Jego motto przewodnie „otwiera umysły, zmienia życie" wskazuje na cel działań w ramach tego programu. Nasz projekt ma na celu m.in. zdobycie doświadczenia zawodowego i naukę języków obcych. Równie ważne jest nabywanie przy tej okazji tzw. kompetencji miękkich takich jak umiejętność pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, zdolność szybkiej aklimatyzacji w nowym środowisku, otwartości i tolerancji w stosunku do innych kultur. Wielu uczestników było po raz pierwszy za granicą i udział w stażu był dla nich ważnym i przydatnym doświadczeniem - dodaje.

rcez_grecja_erazmus__1_.jpg

Przyszli informatycy pracowali nad różnymi projektami wymagającymi między innymi tworzenia stron internetowych, pisania skryptów w systemie Linux Ubuntu, edytowania zdjęć, tworzenia logo w programie graficznym, obsługi programu WireShark oraz wypalania wzoru na drewnie. Uczestnicy kształcący się w branży mechatronicznej programowali mikrokontroler do współpracy z czujnikami, serwomotorami, wyświetlaczami ledowymi i innymi podzespołami. Uczniowie konfigurowali drukarki 3D oraz grawer laserowy. Byli w Centrum Robotyki STEM w miejscowości Larisa, gdzie konstruowali autonomiczne roboty i tworzyli własne programy nimi sterujące. Roboty miały być zaprogramowane do wykonania konkretnych czynności, które wymagały współpracy czujników i serwomotorów.

rcez_grecja_erazmus__2_.jpg

-Dzięki praktykom zagranicznym wzrosły moje umiejętności komunikacyjne, przełamałam barierę językową dzięki konieczności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Stałam się bardziej pewna siebie. Mogłam też praktycznie zastosować wiedzę zdobytą w szkole z dziedziny informatyki. Nauczyłam się też wielu nowych rzeczy, które wzbogaciły moja wiedzę. Uważam, że nabyta podczas praktyk w ramach projektu Erasmus+ wiedza i umiejętności pomogą mi w przyszłości podczas studiów a następnie w wykonywaniu pracy zawodowej - przyznaje Katarzyna, uczennica techniku Informatycznego.

rcez_grecja_erazmus__4_.jpg

Uczniowie kształcący się w branży mechatronicznej i samochodowej mieli okazję przyjrzeć się procesowi bieżnikowania i naprawy opon samochodów ciężarowych w nowoczesnym zakładzie wulkanizacyjnym. Przyszli technicy pojazdów samochodowych odbywali praktyki w zakładzie serwisującym Peugota. Uczyli się jak diagnozować przekaźniki do sterowania wentylatorami. Dokonywali wymiany uszkodzonych elementów samochodu np. sprzęgła, rozrządu, przewodu zasilającego smarowanie turbiny, różnego rodzaju uszczelek, amortyzatorów np. w kolumnie mcphersona, osi tylnej samochodu. Dokonywali serwisowej wymiany oleju i wymiany różnego rodzaju filtrów. -Na praktykach projektu Erasmus+ doskonaliłem swoje umiejętności praktyczne w warsztacie samochodowym oraz wiele się nauczyłem. Poprawiły się też moje umiejętności językowe. Zwiedziłem też wiele pięknych i ciekawych miejsc między innymi Meteory, wyspę Skhiatos, położoną na wzgórzach Olimpu miejscowość Paleo Panteleimonas. Przeżycia podczas takiego wyjazdu są wspaniałe - dodaje Bartek z Technikum Samochodowego.

rcez_grecja_erazmus__3_.jpg

Uczniowie kształcący się w branży elektrycznej zajmowali się rysowaniem schematów instalacji oświetleniowych i opisywaniem wyłączników na tablicy rozdzielczej, montażem gniazdek i punktów oświetleniowych oraz przewodów elektrycznych. Montowali i programowali domofony. Wykonywali montaż i ustawiali parametry kamer monitorujących teren. W czasie wolnym uczniowie realizowali program kulturowy, który obejmował poznanie Grecji, jej zabytków, piękna przyrody oraz zwyczajów jej mieszkańców.

rcez_grecja_erazmus__5_.jpg

W czasie wolnym uczniowie mieli zajęcia rekreacyjno-sportowe. Odbyło się wiele konkursów i turniejów między innymi turniej tenisa stołowego, koszykówki ulicznej konkurs rzutów do kosza, konkurs przeciągania liny. Uczniowie wzięli też udział w grze terenowej polegającej na wykonaniu 12 zadań między innymi wykonanie rzeźby z piasku i kamieni, nagranie śmiesznego filmiku, filmiku promującego hotel, zrobienie najciekawszego zdjęcia. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju uzyskało akredytację i będzie kontynuować program organizacji staży zagranicznych w kolejnych latach.

/Agnieszka Strzelec/

Tagi: rcez biłgoraj   staże   oświata biłgoraj   erazmus+

Zobacz także

Wizyta studyjna samorządowców z Ukrainy w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Korczowie

Dodane: 2021-10-20 13:35 - Komentarze  (1)  czytane (469)

TAGI: zakłąd zagospodarwoania odpadów, wizyta samorządowców z ukainy, biłgoraj, euroregion roztoczeKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.229.142.91

dddd (2021-09-26 10:11:07)

szkoda że dyrekcja przeprowadziła selekcje (dyskryminacje) uczniów na lepszych i gorszych czytaj szczepionych i nie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert charytatywny wybudźmy Elżbietę

Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Odpust w DPS dla Kombatantów

23 września br., w kalendarzowe wspomnienie św. Ojca Pio, w kaplicy Domu Pomocy dla Kombatantów odbyły się uroczystości odpustowe....