Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wójt Turobina z absolutorium i mniejszym wynagrodzeniem

Dodał: red Data: 2022-06-22 20:36:11 (czytane: 2255)

Dziś w Turobinie odbyła się sesja absolutoryjna. Radni zgodnie z porządkiem obrad głosowali projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2021, wotum zaufania i udzielenia absolutorium wójtowi gminy Turobin z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajNa poczatku sesji, Beata Warda, w imieniu część radnych zgłosiła zmiany do porządku obrad i projekty trzech uchwał. Dotyczyły one zmiany wysokości diet radnych, zmiany wynagrodzenia wójta gminy oraz pomocy finansowej powiatowi biłgorajskiemu na realizację zadania publicznego (chodzi o remont drogi powiatowej w miejscowości Nowa Wieś).

O ile uchwały zmieniające wysokość diet radnych i wynagrodzenia wójta gminy Turobin zostały wprowadzone do porządku obrad bez większej dyskusji, ilością głosów 8 do 7, o tyle dyskutowano nad wprowadzeniem uchwały w sprawie pomocy finansowej powiatowi biłgorajskiemu. Do projektu uchwały, wsparcia ze strony gminy Turobin kwotą blisko 490 tys. zł remontu drogi w Nowej Wsi odniosła się - na prośbę przewodniczącego Rady Gminy, skarbnik samorządu Turobina. Marta Amerla poinformowała, że wkład własny do tej inwestycji pokryty będzie musiał być z kredytu.

-Szanowni Państwo, na zeszłej sesji podjęliśmy uchwałę w przedmiocie pomocy finansowej powiatowi biłgorajskiemu na remont, modernizację drogi w Zabłociu, koszt tej inwestycji po stronie gminy to około 600 tys. zł. Ten wkład własny musimy pokryć kredytem. W tym tygodniu podpisaliśmy umowę na budowę linii wodociągowej Grudki - Huta Turobińska - Tokary. To bardzo kosztowne zadanie, za 8,5 mln zł. Proszę wziąć również pod uwagę, że podpisaliśmy umowę na modernizację oczyszczalni ścieków. Odbiera ona nieczystości od mieszkańców Turobina, Przedmieścia Szczebrzeszyńskiego i jej remont jest konieczny. Mamy także w planach inne inwestycje, jak z pozyskanych środków modernizacja obiektów szkół w Turobinie i modernizacja dróg gminnych w różnych miejscowościach. I do tych inwestycji musimy dołożyć wkład własny z naszego budżetu. Proszę to wziąć pod uwagę, że będziemy musieli wziąć kredyty na ten wkład własny. Mamy także do spłaty kredyty z lat poprzednich
- przestrzegał wójt Andrzej Kozina.

Jak podkreślał wójt, inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby powiat wsparł inwestycję drogową w Nowej Wsi w 75% lub sfinansował ją w całości. -Na przykład gdyby powiat pozyskał środki z programów ogłaszanych przez wojewodę, rządowych programu czy Polskiego Ładu. Jest możliwość, by takie środki zewnętrzne pozyskiwać i nie trzeba prosić gminy Turobin o wkład aż w 50%. Ten wkład gminy jest ogromny - mówił wójt Kozina. Wójt odniósł się także do nakładów, jakie powiat biłgorajski ponosi m. in. w gminie Goraj. Andrzej Kozina wspomniał o chodniku przy drodze wojewódzkiej na odcinku Zastawie - Zagrody - Goraj. Mówił także o konieczności remontu byłej drogi wojewódzkiej nr 848, obecnie drogi powiatowej.

-Pan wójt nam trochę zagmatwał sytuację, o wielu sprawach powiedział. Ja oczywiście chciałbym zdementować te informacje, które sprzed chwilą usłyszeliśmy od Pana wójta. Jako Zarząd Powiatu Biłgorajskiego traktujemy wszystkie gminy jednakowo. Jeśli Pan wójt przywołuje tutaj przykład gminy Goraj, to chcę powiedzieć że w tej kadencji dużo więcej kilometrów dróg powiatowych zostało wyremontowane na terenie gminy Turobin, niż na terenie gminy Goraj. Nie jest więc prawdą, że w tym aspekcie gmina Goraj jest lepiej traktowana. Po drugie, jeśli chodzi o chodnik przy drodze wojewódzkiej, to pomocy nie udzielił starosta tylko Rada Powiatu i nie gminie Goraj, a samorządowi województwa lubelskiego. Po trzecie z tej drogi korzystają nie tylko mieszkańcy gminy Goraj, ale całego województwa - mówił obecny na sesji Rady Gminy, Andrzej Szarlip starosta biłgorajski.

sesja_absolutoryjan_turobin_2.JPG

Starosta Andrzej Szarlip podziękował radnym, którzy podjęli inicjatywę wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego drogi w Nowej Wsi. -Wyremontujemy dzięki temu ciąg Zabłocie - Nowa Wieś. Panu wójtowi zaś proponuję, by bardziej wsłuchiwał się w głos mieszkańców. Ja mam przed sobą pismo mieszkańców Nowej Wsi, podpisane przez około 100 osób, znaczną grupę mieszkańców. Oni zwracają się do mnie z wnioskiem o remont drogi w Nowej Wsi. Myślę Pani skarbnik, że 490 tys. zł to nie jest olbrzymia kwota. Znajdziecie ją Państwo poprzez szukanie np. oszczędności, np. na wynagrodzeniach, bo takie uchwały zostały dziś zgłoszone - dodał starosta Szarlip.

Do dyskusji włączył się obecny na sesji, Marcin Kulig, radny Rady Powiatu. -Pragnę zauważyć, że na terenie naszej gminy, od poczatku tej kadencji wyremontowanych zostało ponad 20 km dróg powiatowych. To jest ewenement w historii naszej gminy. Powinniśmy korzystać jeśli tylko jest okazja do otrzymania wsparcia. Dla mnie jest to szok, że starosta przyjeżdża z wygospodarowanymi środkami na remont dodatkowej drogi, a gmina odmawia 490 tys. zł. Wyremontujmy drogi powiatowe w gminie Turobin, każda gmina ciągnie w swoją stronę i myślę, że wielu wójtów czy burmistrzów ucieszyłoby się, gdyby starosta przywoził im propozycję remontu dróg i pieniądze - dodał Kulig.

W międzyczasie jednego z radnych na dłuższą rozmowę do swego gabinetu poprosił wójt Andrzej Kozina. W związku z tym ogłoszono kilkuminutową przerwę, a nawet zgłoszono wniosek formalny, by przewodniczący Rady Gminy wezwał radnego na sesję. Ostatecznie, gdy doszło do głosowania, radni jednogłośnie byli za wprowadzeniem uchwały o pomocy finansowej powiatowi do porządku obrad.

Realizując kolejne punkty, radni podjęli uchwałę obniżającą swe diety. Z przedstawionych informacji wynika, że obniżka wyniosła około 100 zł (po podjęciu uchwały dieta radnego będzie wynosić 616 zł). Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, trzech było przeciw. Radni podjęli także uchwałę, obniżającą wynagrodzenie wójta gminy Turobin. Andrzej Kozina zarabiał będzie sumę wynagrodzenia zasadniczego - 8 200 zł, dodatku funkcyjnego 2 600 zł i dodatku specjalnego 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Łącznie 14 040 zł. Do tej pory, po zeszłorocznej podwyżce, wójt zarabiał 17 800 zł brutto. Zmniejszenie wynagrodzenia wójta poparło 8 radnych, przeciw było 7. Podjęta uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Radni jednogłośnie podjęli również uchwałę w sprawie pomocy finansowej powiatowi biłgorajskiemu na remont drogi w Nowej Wsi. Radni przeznaczyli na ten cel około 490 tys. zł, a nie więcej niż 50% wartości zadania.

Reklama.

Radni następnie pochylili się nad uchwałami dotyczącymi wykonania zeszłorocznego budżetu, wotum zaufania i absolutorium dla wójta gminy Turobin. Radni zatwierdzili projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2021 oraz podjęli uchwałę w w sprawie wotum zaufania dla Wójta Gminy Turobin za rok 2021.

Przed głosowaniem nad projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi gminy z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok, głos zabrał Andrzej Kozina. Wójt przedstawił m. in. zrealizowane w 2021 roku inwestycje, mówił o koncepcji zrównoważonego rozwoju gminy. Przypomniał także inwestycje zrealizowane w poszczególnych miejscowościach, mówił o inwestycjach w drogi gminne i podkreślał, że każdą miejscowość traktuje na równi z innymi.

sesja_absolutoryjan_turobin_1.JPG

W głosowaniu wójt Andrzej Kozina otrzymał od Rady Gminy absolutorium za ubiegły rok. Za głosowało 12 radnych, przeciw było 3 radnych. -Dziękuję wszystkim radnym, którzy głosowali za udzieleniem mi absolutorium - mówił wójt Kozina. - Jest to niezwykle ważne, budżet nasz jest ciężki ze względu na ilość inwestycji. Chcemy, by był równomiernie rozłożony na wszystkie miejscowości. Dziękuję za uchwalenie budżetu oraz udzielenie absolutorium za jego wykonanie - dodał wójt.

W puncie sprawy różne ponownie wróciła kwestia konieczności remontu przejętej przez powiat biłgorajski drogi wojewódzkiej nr 848. W tej kwestii dyskutowali zarówno wójt gminy jak i radni. Kwestia dotyczyła m. in. wcześniejszych głosowań dotyczących wzięcia kredytu na remont tej drogi i jej realizację wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Dyskusję przeciął starosta biłgorajski. -Ja nie chcę przedłużać, bo każdy już jest zmęczony. Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie, że powiat biłgorajskim po to przejął byłą drogę wojewódzką, by ją wyremontować. I tak jak remontujemy inne drogi na terenie gminy Turobin, tę także wyremontujemy. Wiem, jak ta droga jest ważna dla mieszkańców i obiecuję Państwu, że zrobię wszystko, by ta droga została wyremontowana - zaznaczył Andrzej Szarlip.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: gmina turobin   sesja absolutoryjna   wójt andrzej kozina   wynagrodzenie wójta turobina

Zobacz także

Plac budowy pod halę przy Jedynce i stadionu przy Trójce przekazany

Dodane: 2022-07-05 11:26 - Komentarze  (1)  czytane (959)

TAGI: plac budowy, hala sportowa przy szkole podstawowej nr 1, stadion lekkoateltyczny przy szkole podstawowej nr, biłgoraj inwestycjeKomentarze (23)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.78.122

Volksdeuch****' (2022-06-24 22:37:46)

Prawda to o tym dziadku kulika?

Mieszkaniec (2022-06-24 07:42:47)

Wiadomo dlaczego i kto pisze o Kuligu,wiedzą że będzie startował na Wójta😉

Pracon (2022-06-23 17:52:41)

Zapytajcie Olszówki co wie o Kuligu

Kolega (2022-06-23 14:08:04)

A kulig ile ma zarobkow? Jest w spolce skarbu w zamosciu, radnym jest powiatu to ma 3 000zl i dyrektorem word, to ile ma kulig? 30 000 pln miesiecznie ?

dobra dobra (2022-06-23 14:05:54)

Starosta zarabia nie 20 000 a 18 025 zł brutto. Tu są zarobki wszystkich burmistrzów i wójtów po zeszłorocznej podwyżce:
http://bilgoraj.com.pl/ile-po-podwyzkach-zarabiac-beda-samorzadowcy,,3,11,1,28845,n.html

Trzeba tylko wójta Kozinę poprawić, bo mu obniżyli

Goraj (2022-06-23 14:05:46)

Cos tam dal a ile starosta zarabia? 20 000 zl to jaki to problem 1000 zl dac?

Trzymajmy się faktów (2022-06-23 12:34:10)

by nie być gołosłownym tutaj artykuł: http://bilgoraj.com.pl/starosta-obiecal-ufundowac-stypendia-sprawdzamy-czy-dotrzymal-slowa-audio,,3,11,1,29205,n.html

Trzymajmy się faktów (2022-06-23 12:28:09)

Starosta oddaje na cele społeczne co miesiąc znaczącą część swojego wynagrodzenia, niech wszyscy zdobędą się na taki gest.

Turobin (2022-06-23 11:08:30)

A czego radna Warda obnizyla sobie tylko o 80 zl? Teraz zarabia w KRUs pewnie z 5000 zl jako kierownik i jako radna ma 700 zl?

Tomasz (2022-06-23 11:06:37)

A Szarlip z Kuligiem zarabiaja po 20 000zl? Niech tez oddadza

Stanisław (2022-06-23 09:46:08)

Teraz weźmy sie za wynagrodzenie starosty Szalipa i radnego powiatu Kulika on ma z wielu źródeł dochod i to duuuży....

A życie coraz droższe. (2022-06-23 09:10:42)

3760,00 PLN mniej w portfelu miesięcznym wójta. Wielu ludzi nie ma takiej kwoty na miesiąc.

Do wpisy poniżej (2022-06-23 09:03:21)

ale starosta chyba jest z innej gminy, z Goraja czy Frampola, więc jakby kandydował w Turobinie?

Czy tak ? (2022-06-23 08:58:22)

Starosta chyba chce po wyborach zająć miejsce Koziny.

Turobin (2022-06-23 08:21:04)

Kulik wroci do Biedronki

Romek (2022-06-23 08:19:56)

Gmina Turobin doklada do drogi powiatowej ponad 1mln pln to jaki to starosta robi droge?

Darek (2022-06-23 08:05:18)

Następny pseudo Pis a Turobin się śmieje z discopolowca.

Lucyna (2022-06-23 07:54:38)

wójt nie chciał to starosta ludziom drogę zrobi

No i mieszkańcy będą mieć drogę (2022-06-23 07:49:32)

To najważniejsze, niech pamiętają radni i wójtowie i starosta że mają swe pozycje bo ich wyborcy wybrali

No i mieszkańcy będą mieć drogę (2022-06-23 07:49:26)

To najważniejsze, niech pamiętają radni i wójtowie i starosta że mają swe pozycje bo ich wyborcy wybrali

U (2022-06-23 07:15:42)

Czyli zmasowany atak na wójta c.d.

Przepraszam kto jest wójtem w gminie Turobin Kozina czy Szarlip (2022-06-22 22:53:01)

Wstyd na całą Polskę że starosta ma prywatne pieniądze na drogę ale zaraz to przecież rada DA , A on tylko tak mówi ok Przepraszam. A co inne gminy też tak dostaniemy i też tak nam Pan obieca .A ten Kulig to za robotę niech się weźmie w Zamościu no chyba że za ochroniarza robił w razie Co no to rozumiem To wszystko wyjasnia

(2022-06-22 22:36:55)

Starosta z PiS i tak atakuje wójta z PiS ? Co to się dzieje ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zgubiona paczka - gdzie zgłosić?

Zagubienie przesyłki to zawsze bardzo drażliwa kwestia. Firmy...

Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim

Powiat biłgorajski od roku realizuje już usługę bezpłatnego transportu...

Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO)

Syreny, trąbki, transparenty i mnóstwo emocji. Tak wyglądał protest...

XI Biłgorajska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę (FOTO)

Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju już po raz XI organizuje...

Mord partyzantów na Rapach. 78. rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach (FOTO)

Biłgorajski Katyń, ostatni tragiczny akord Bitwy pod Osuchami,...

Wynajem samochodów dostawczych w firmie - to się opłaca

Na rynku wynajmu samochodów ostatnio dekady przyniosły bardzo...

Ogłoszenia