Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Władze powiatu podpisały umowę na koncepcję rewitalizacji Autodromu

Dodał: red Data: 2021-12-08 18:56:26 (czytane: 3779)

Dobra informacja dla wszystkich miłośników sportów motorowych, dla zawodników i mieszkańców Biłgoraja. Dziś w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, podpisano umowę z wykonawcą koncepcji rewitalizacji toru wyścigowego wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej oraz programu funkcjonalno - użytkowego.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj



autodrom_umowa_koncepcja__7_.JPG

To kolejny krok, by biłgorajskiemu Autodromowi przywrócić dawną świetność. W połowie roku władze powiatu decyzją Sądu zostały jedynym właścicielem wszystkich nieruchomości na jakich ulokowany jest Autodrom, a w połowie października pozyskały na rewitalizację i przebudowę obiektu około 15 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. -Ostateczne uregulowanie kwestii prawnych nieruchomości na których znajduje się Autodrom, jego rewitalizacja i remont od poczatku mojej kadencji jako starosty, był jednym z priorytetów Zarządu Powiatu. Krok po kroku, systematycznie je realizujemy - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

autodrom_umowa_koncepcja__2_.JPG

-Kilka lat temu, co do jednej z nieruchomości zgłoszone zostały roszczenia. Poprzednie władze powiatu nie potrafiły tego uregulować, nam się to udało, dzięki także zaangażowaniu kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Ireneusza Bulicza i naszego mecenasa Piotra Cyrana. Sąd przyznał nam rację i po prawomocnym wyroku, latem tego roku ogłosiliśmy, że jesteśmy jedynym właścicielem gruntów. Od razu także staraliśmy się pozyskać środki zewnętrzne na wsparcie tej inwestycji. W połowie października złożyliśmy wniosek do Rządowego Programu Polski Ład. Z tego Funduszu otrzymaliśmy bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 15 mln złotych z przeznaczeniem na realizację "Rewitalizacja toru wyścigowego w Biłgoraju wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej". Mając środki przystąpiliśmy do kolejnych działań, i tak 19 listopada 2021 roku ogłosiliśmy przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji toru w Biłgoraju wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej oraz programem funkcjonalno - użytkowym. Przetarg wygrała firma HIM Grupa Projektowa, z którą dziś podpisaliśmy umowę - dodaje Andrzej Szarlip.

autodrom_umowa_koncepcja__3_.JPG

Koordynatorem, odpowiedzialnym za realizację rewitalizacji Autodromu został Ireneusz Bulicz. -Przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować władzom powiatu za powierzenie mi funkcji koordynatora do spraw rewitalizacji i modernizacji tego obiektu. Już władze powiatu odbyły spotkania ze środowiskiem zawodników i stowarzyszeń skupiających miłośników sportów motorowych oraz przedstawicielami mieszkańców. Zachęcam wszystkich mieszkańców Biłgoraja do czynnego zaangażowania się w konsultacje społeczne, które będziemy prowadzić. Otwarci jesteśmy na uwagi, podpowiedzi czy konstruktywną krytykę. Chcemy by przywrócenie świetności Autodormu, było kompromisem władz powiatu, miłośników sportów motorowych oraz mieszkańców, zwłaszcza osiedli sąsiadujących z Autodromem. Uwagi zgłaszać można do mnie podczas wizyt bezpośrednich w starostwie czy też telefonicznie oraz poczta elektroniczną. Cieszę się osobiście, że wygrała firma, która w tego typu przedsięwzięciach ma doświadczenie. Projektowała tor w Słomczynie oraz Tor Silesia koło Opola jedne z największych w Polsce. Harmonogram mamy bardzo napięty ale jestem przekonany, że mu podołamy - mówi kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

autodrom_umowa_koncepcja__1_.JPG

Wykonawca na przedstawienie wstępnej koncepcji ma czas do końca roku, ostateczny dokument ma być gotowy w ciągu 120 dni od dziś. -Na powierzchni około 13 ha, którą dysponuje inwestor jesteśmy w stanie zaprojektować nowoczesny obiekt dla sportów motorowych. Zmieści się tam pełnowymiarowy tor kartingowy, który uzyska homologację zarówno krajową jak i międzynarodową. Mówimy tu o zawodach sportowych rangi mistrzowskiej, a nie jedynie obiekcie do treningów. W ramach tego toru zaplanujemy także tor do wyścigów samochodowych i motocyklowych. tak by były dwa tory w jednym. Jest także rezerwa by powstały obiekty na potrzeby egzaminów na prawo jazdy. Do tego będzie zaplecze dla zawodników, trybuny dla kibiców - wstępnie na około tysiąc osób oraz infrastruktura towarzysząca stanowiąca zaplecze gastronomiczne, administracyjne czy hotelowe - informuje architekt Robert Młodziński z firmy HIM Grupa Projektowa.

autodrom_umowa_koncepcja__5_.JPG

-Chcemy także by na Autodromie był Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy wraz z płytami poślizgowymi. Cały obiekt bowiem ma być inwestycją w bezpieczeństwo. Chcemy by kierowcy w bezpiecznym środowisku, mogli wyczuć samochód w sytuacjach ekstremalnych, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć na drodze. Lepiej wyszkoleni kierowcy to większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. To wszystko spowoduje także, iż biłgorajski Autodrom będzie obiektem atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców - zapewnia starosta Szarlip.

autodrom_umowa_koncepcja__4_.JPG

W uroczystym podpisaniu umowy obok starosty biłgorajskiego, uczestniczyli przedstawiciele firmy HIM Grupa Projektowa  Robert Młodziński - mgr inż. arch. Robert Młodziński, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, członkowie Zarządu Powiatu w osobach wicestarosta Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka oraz członek Zarządu Andrzej Łagożny. Obecni byli także kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Jarosław Bury oraz kierownik Biura Organizacji i Administracji Łukasz Pracoń. Obecna była także Jolanta Ziobrowska reprezentująca poseł Beatę Strzałkę.

autodrom_umowa_koncepcja__6_.JPG

-W Zarządzie byliśmy jednogłośni, że Autodrom musi wrócić do życia w formie jaka przystaje na XXI wiek. Przykro jest przejeżdżać koło obiekty, który kiedyś był naszą chlubą i dumą a dziś jest w ruinie i jest pewnym obciążeniem. To jest jak wyrzut sumienia. Dlatego nasze działania w sprawie Autodromu były priorytetem. Dziś mamy własność gruntów, umowę na koncepcję i środki na realizację. Teraz musimy pogodzić interesy wielu grup oraz mieszkańców, tych wszystkich którzy są za i tych którzy zwracali nam uwagę na pewne aspekty oddziaływania tego toru. Będą więc specjalne ekrany, wały ziemne i odpowiedni asfalt, trybuny, parkingi oraz kwestie związane z dojazdem na tor -  zaznacza Andrzej Łagożny, Członek Zarządu Powiatu. Umowa na opracowanie koncepcji opiewa na kwotę 270 tys. zł. Władze powiatu wiosną 2022 roku chcą ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy robót.

Reklama.

Tor kartingowy na obiekcie autodromu w Biłgoraju został wykonany w latach 1978 - 1979. Zarządzającym obiektem jest Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju - oświatowa jednostka organizacyjna Powiatu Biłgorajskiego. Przy torze powstały także warsztaty szkolne o profilu samochodowym i budynek kształcenia zawodowego. Tor uzyskał homologację Polskiego Związku Motorowego na organizację zawodów sportowych.

autodrom_umowa_koncepcja__8_.JPG

Na torze trenował m. in. Robert Kubica. Funkcjonowanie tego obiektu przez długie lata wzbudziło zamiłowanie do sportów motorowych u wielu młodych zawodników z Biłgoraja. Młodzi adepci początkowe umiejętności pobierali w sekcji kartingowej działającej przy szkole. Obecnie tor nie posiada licencji PZM/FIA na organizację zawodów sportowych.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: autodrom biłgoraj   umowa na koncepcję autodromu   powiat biłgorajski   podpisanie umowy

Zobacz także

I miejsce w województwie - Korczów nie zawiódł!

Dodane: 2022-05-23 14:38 - Komentarze  (0)  czytane (1102)

TAGI: zawody wojewódzkie, szkoła w korczowie, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, oświata biłgoraj



Komentarze (28)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159

(2021-12-15 11:08:22)

Dlaczego zlikwidowano tor kartingowy w Lublinie?
Odpowiedź: Bo tam zdecydował zdrowy rozsądek !
Panie Mulawa proszę przenieść autodrom do Tarnogrodu !!!


do autora wpisu Z kolei radca prawny Anna Kubala wprost napisała (2021-12-12 20:27:51)

Z kolei radca prawny Alojzy Grzegrzółka wprost napisał, że obostrzenia są w pełni legalne.

(2021-12-12 15:20:06)

Autodrom chluba za PRL , znowu będzie działał. Niezwykle ekologiczna działalność, heh.

(2021-12-12 10:06:07)

To chyba nie była dobra zmiana w tym mdk. Ta nowa to chyba pomyłka.

Ludzie (2021-12-11 07:32:46)

Cytuję - W Zarządzie byliśmy jednogłośni, że Autodrom musi wrócić do życia w formie jaka przystaje na XXI wiek. Przykro jest przejeżdżać koło obiekty, który kiedyś był naszą chlubą i dumą a dziś jest w ruinie i jest pewnym obciążeniem. To jest jak wyrzut sumienia. Dlatego nasze działania w sprawie Autodromu były priorytetem. Dziś mamy własność gruntów, umowę na koncepcję i środki na realizację. koniec cytatu.

Proszę Pana nie zgadzam się z taką narracją. Obiekt, który powstał w czasach PRL był wizytówką komunistycznej władzy. Grunty zabrane od prywatnych właścicieli dla tzw. celów oświatowych nie wypełniły ostatecznie celu wywłaszczenia. Obecna władza w białych rękawiczkach dopełnia tego co rozpoczęli komuniści. Szkoła dla, której powstał obiekt nic na tym nie zyska, wręcz przeciwnie straci. Jesteśmy zdziweni, że podpisał się Pan pod tą decyzją.

(2021-12-11 07:09:22)

Ze spokojnego miasta zrobią "Sajgon" (2021-12-11 07:05:43)

Ryk silników smród spalin, i oleju poprawią czyste powietrze mieszkańcom Biłgoraja. Zapewnią spokój w soboty i niedziele, żeby mogli wypocząć od stresu po tygodniu pracy w dobie pandemii.
Dla usprawiedliwienia swoich decyzji politycznych wciskają ludziom ciemnotę o rozwoju gospodarczym i wizytówce małego miasteczka. Ale cóż decyzja zapadła i koszt tego szaleństwa poniosą nie tylko mieszkańcy ul. Motorowej, lecz wszyscy mieszkańcy powiatu, bo wątpliwym jest by tak duży obiekt przyniósł dochody pokrywające koszty utrzymania. Przy podejmowaniu decyzji zabrakło wyobraźni i zdrowego rozsądku, wszak większość decydentów nie mieszka w Biłgoraju.
Czy to się Wam towarzysze z PiS-u opłaci politycznie czas pokaże ?

do (2021-12-10 16:56:11) (2021-12-10 23:45:45)

To właśnie covid sieje spustoszenie w twoim mózgu

(2021-12-10 11:31:15)

Pytanie co na to mieszkańcy sąsiadujący z autodromem? Zgodzili się?
W innych miastach autodromy zlikwidowano ze względu na uciążliwość dla mieszkańców, tam liczono się ze społeczeństwem a nie z grupką wielbicieli hałaśliwej i smrodliwej rozrywki.

(2021-12-10 09:03:51)

Obliczcie ile będzie kosztowało was utrzymanie tego toru. Po co komuś tor w takim małym mieście? Zapomniałem podatnicy będą utrzymywać.

(2021-12-10 08:43:48)

Starościnko kiedy w budowlance jakaś impreza. Jest zima a akcja pomóż dzieciom przetrwać zimę MDK Nie organizuje, coś róbcie

(2021-12-09 16:52:42)

Tolerancja nieszczepienia i tym sposobem jeszcze bardziej zapełnią się cmentarze, komu na tym zależy, żeby covidem zlikwidować wielu rodaków ?

(2021-12-09 16:17:08)

Niezaszczepionych nie przyjmować do szpitala, nie są warci leczenia, przez nich umierają inni, z różnymi chorobami, ale miejsca dla nich brak, gdyż nieszczepiona tępota oblega szpitale.

(2021-12-09 15:57:19)

No to hucznie, tj. hałaśliwie będzie wt tamtym rejonie miasta. Współczucie dla mieszkańców tamtej okolicy

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-09 14:11:25)

A. Werner TVN 24 cala prawda cala dobe , - wepchniety do wody , plynal 6 dni, spal na golej ziemi bez ogniska i czasem dzwonil z komorki, Pozdrawiam lemigow

(2021-12-09 13:11:01)

To jest SPORT

(2021-12-09 10:52:11)

Albo o 14 spacerować z psem po zamojskiej?

(2021-12-09 10:50:44)

Panie starosto czy można w godzinach pracy mdk pracować w bck?

taka prawda (2021-12-09 10:37:29)

Robią ŹLE! Nie robią ŹLE! Czyli co lepiej żeby ten obiekt marniał dalej, zarastał krzakami i popadał w ruinę? odpowiedź jest oczywista, ale chyba nie dla wszystkich.

kronikarz (2021-12-09 10:21:58)

oby na podpisaniu umowy się nie skończyło, patrz modernizacja stadionu przy budowlance. Pokonywać trudności, budować z rozmachem, a nie tak, jak droga do Lublina - na wczoraj. Oczywiście z długotrwałym zwężeniem w Goraju. Zdjęcia nie są konieczne.

Ale pisali tu przecież (2021-12-09 09:44:00)

że powiatowe władze pozyskały 19 mln na szpital, problem jest chyba kwestia upadłości spółki tej co zarządza szpitalem i sądy chyba jeszcze nie wydały wyroków w tym temacie? ale kasa jest. Poprawcie mnie jeśli się mylę

Do (2021-12-09 08:57:26)

Tak masz rację starosta poprzednie władze A mianowicie Kto? Onyszkiewicz z PiS , Tokarski z PSL czy Paterak PSL czy jeszcze się cofamy do tyłu kto? , A szpital kto oddał Arionowi i co też poprzednią władza proszę nazwiska konkretnie i partia tylko tego Pan nie pamięta za młody ale my mieszkańcy pamiętamy.

Fortel (2021-12-09 08:45:05)

Na głupoty to umieją wydać kasę, nie dość że na głupotę to wydają,to z dodrukowanych pieniędzy, a tomograf komputerowy starocie, rezonans magnetyczny brak, szpitalny oddział ratunkowy brak ,normalnie działający szpital tylko pomażyć.taka ta władza, doświadczenia serii i same durne pomysły,

do obserwator (2021-12-09 08:32:55)

Nigdy nic nie da się zrobić. Nie dało się odzyskać, nie da się wybudować. A tu proszę i odzyskana działka i wyłoniony projektant i budowa pewnie ruszy, dziś jest taka technika że uda się połączyć różne interesy, na to cały Biłgoraj liczy

Tomek (2021-12-09 07:47:48)

Balon ty się chłopie zdecyduj. Albo nabierzesz ogłady albo nadal zaczepiaj ludzi po pijaku na mieście...Nie da się tego połączyć

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Protest rolników (FOTO)

Kilkanaście ciągników rolniczych i osobowych samochodów bierze udział w proteście. Rolnicy z powiatu biłgorajskiego i regionu biorą udział w strajku, który organizuje w całej Polsce AgroUnia. Pierwotnie rolnicy mieli blokować wjazd do miasta od strony Tarnogrodu i Lublina, ostatecznie zdecydowali się na przejazdy cięgnikami. więcej»

Ogłoszenia