Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Władze powiatu interweniują w sprawie zbiornika retencyjnego w Brodziakach. Jest odpowiedź Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Dodał: red Data: 2021-03-01 11:34:18 (czytane: 1450)

Są konkretne informacje odnośnie etapu na jakim są prace przygotowawcze zmierzające do realizacji inwestycji pn. „Budowa zbiornika retencyjnego Brodziaki na rzece Czarnej Ładzie w gminie Biłgoraj”. W imieniu Zarządu Powiatu, w tej sprawie występował członek Zarządu Powiatu Jan Małysza. Interpelację do władz powiatowych składał także radny Mirosław Tujak.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajherb_powiat_bilgorajski.jpgPodnosił, iż podczas pracy na Komisji Zdrowia, Rolnictwa, Ochrony, Środowiska i Bezpieczeństwa jeden z pracowników Nadzoru Wodnego referujący sprawozdanie poinformował, iż od 2019 roku trwały intensywne prace przygotowawcze do realizacji zbiornika retencyjnego Brodziaki, a następnie zwrócił się do starosty biłgorajskiego o podzielenie się informacji na ten temat lub wystąpienie o taką informację do Wód Polskich. Starosta Andrzej Szarlip poinformował, iż stosowne informacje zostaną przekazane.

O pilotowanie sprawy starosta poprosił członka Zarządu Powiatu, Jana Małyszę. -Jeszcze na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku Zarząd Powiatu w formie tzw. „fiszki” złożył takie plany aby wziąć pod uwagę zbiornik w Brodziakach, mniej więcej kwota proponowana to było około 50 mln zł. Są cztery koncepcje tego zbiornika. Dużą część dokumentacji wykonała gmina Biłgoraj i myśmy z tej dokumentacji skorzystali. Cieszy, że przychodzą dobre informacje w tym temacie - mówi Jan Małysza.

Reklama.

Do władz powiatu wpłynęła odpowiedź  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Stalowej Woli, co do etapu na jakim jest budowa zbiornika w Brodziakach. -Zadanie pn. „Budowa zbiornika retencyjnego Brodziaki na rzece Czarnej Ładzie w gminie Biłgoraj” polegająca na budowie zbiornika o pojemności 2,5 mln m3 i powierzchni około 100 ha, zgłoszone w ramach konsultacji społecznych, zostało ujęte w projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przyjęcia Planu przeciwdziałania skutkom suszy. Wyżej wymienione zadanie zostało umieszczone w załączniku nr 3 do ww. Planu: „Tabela zadań w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych w celu m. in. zwiększenia retencji i wspierania przeciwdziałania skutkom suszy - zadania inwestycyjne zgłoszone w ramach konsultacji społecznych przez podmioty zewnętrzne (spoza PGW WP)” w którym jako podmiot odpowiedzialny za realizację został wskazany Urząd Gminy w Biłgoraju. Obecnie projekt rozporządzenia jest w etapie opiniowania w procesie legislacji - poinformował w piśmie zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Stalowej Woli, Fabian Zięba.

/red./

Tagi: zbiornik brodziaki   wody polskie   powiat biłgorajski   jan małysza

Zobacz także

Powiat biłgorajski: 9 nowych przypadków zakażeń

Dodane: 2021-04-12 16:15 - Komentarze  (52)  czytane (5771)

TAGI: szczepienia przeciw covid-19, dane dotyczące covid-19, epidemia covid-19, koronawirusKomentarze (14)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.41.241

Zenon Leśnictwo (2021-03-03 10:43:02)

musi być ten zbiornik ponieważ czarna łada jest już rowem nie rzeką. potrzeba nam zbiornika podobnego jak w Nieliczu. Przynajmniej połowa tamtego. Będzie bardzo fajnie

997 (2021-03-02 20:15:34)

Władze powiatu tzn. kto chłopczyk? 😆😆😆Nikt poważny się z nim nie licz

Za Nową (2021-03-02 12:50:40)

Budowa zbiornika na tej rzece oznacza przerwanie możliwości migracji ryb, zanik siedlisk dla rzecznych gatunków ryb w ogóle, a także zanik siedlisk ptaków. Dorzecze Tanwi jest bardzo ważnym w skali Polski siedliskiem ryb, prowadzone są rozmowy dot. rozbiórki jazu w Ulanowie w celu przywrócenia możliwości migracji np. świnki, troci i węgorza. W Europie coraz powszechniej rozbiera się zapory, jazy itp. budowle hydrotechniczne, z różnych względów: ich utrzymanie jest nieopłacalne, wpływ na środowisko przyrodnicze bardzo negatywny, a do tego w razie awarii (np. przerwania zapory podczas niespodziewanie dużego wezbrania) obiekty te są zagrożeniem, a nie ochroną przeciwpowodziową.

Za Nową (2021-03-02 12:49:03)

Z perspektywy hydrologa i przyrodnika budowa zbiorników retencyjnych w dolinach rzek to pomysł przestarzały i nieodpowiedzialny, to dewastacja przyrody, a przede wszystkim nie jest to żadna odpowiedź na problem suszy i powodzi, którym zbiornik rzekomo ma zapobiegać. O retencję powinniśmy zadbać w całej zlewni rzeki – nie prostować koryt rzek, nie „udrażniać” ich koparką, pozwolić rozlewać się wodzie w dolinach. Należy likwidować niepotrzebne rowy melioracyjne na mokradłach, w dolinach rzek, w lasach. W taki sposób możemy spowolnić spływ wody ze zlewni, czyli zarówno zretencjonować więcej wody w wodach gruntowych i głębszych wodach podziemnych, jak i zredukować wysokość wezbrań. Czarna Łada to rzeka stosunkowo dobrze zachowana, w górnym biegu wymagająca renaturyzacji, a w okolicy Brodziaków – po prostu zaprzestania prowadzenia „prac utrzymaniowych”, które przyspieszają prędkość wody w korycie.

Piotr (2021-03-02 12:41:18)

Może akurat dobrze że niektóre decyzje podejmowane są tak opieszale.Mam tu na myśli budowę zbiornika na Brodziakach który wałkuje się już od ponad 40 lat .Znam ten teren doskonale i wiem że już teraz jest tam naturalny rezerwat. Miejsce to jest idealne na siedliska dla wszelkiego rodzaju ptactwa. Funkcja rekreacyjna może być również nie trafiona , wystarczy zobaczyć jak ciemna jest woda , stąd nazwa rzeki Czarna Łada. Wyżej zlewni są mniejsze zbiorniki wodne a woda w nich jak kawa. Można dojść do porozumienia z właścicielami tych gruntów i stworzyć w miejsce zbiornika naturalny rezerwat. Moja propozycja na budowę zbiornika wieś Nadrzecze i tak zwane "wysokie brzegi". Zalety to między innymi czysta woda , naturalne piaszczyste brzegi , możliwość większego spiętrzenia i budowę małej hydroelektrowni. Ciekaw jestem opini na ten temat. Pozdrawiam serdecznie umiarkowany ekolog Piotr.

Łąkowy (2021-03-02 12:28:21)

Trzeba być debilem, żeby chcieć zniszczyć dorzecze Czarnej Łady.
Wystarczy pozwolić rosnąć drzewom wzdłuż rzeki. Resztę załatwią bobry.

tak (2021-03-01 13:53:46)

Łada została rowem przez takie właśnie poprawianie natury prostowanie rzek,betonowanie koryt,zasypywanie rowów,,osuszanie bagien i torfowisk.
Wodę zatrzymuje się tam gdzie ona spadnie w ziemi i różnych mniejszych i większych zbiornikach wodnych.
Obecna susza to właśnie wynik decyzji takich czereśniaków z nadania partyjnego co to nie potrzebują fachowców bo fachowcy nie robią po myśli linii partii.
Za kilka lub kilkanascie last okaze sie że ten zbiornik to tez była pomyłka i kto wtedy za to odpowie.

Autodrom (2021-03-01 13:12:20)

musi być zbiornik. Czarna Łada to już nie rzeka tylko rów

Do Wójta i Burmistrza (2021-03-01 12:39:04)

Dość wydawania Warunków Zabudowy na tereny retencyjno - zalewowe bo potem jest płacz i rozpacz jak woda robi swoje. Szczególnie trzeba być czujnym jak za sparawą chodzi Andrzejek ściemniacz .

A dlatego (2021-03-01 12:01:58)

Poszukaj w Google.
Susza - krótkie wyjaśnienie dlaczego zbiorniki retencyjne NIC nie zmienią.
A na YT cykl "Woda w górach" warte obejrzenia.

Logan (2021-03-01 12:01:07)

Kształt zbiornika na mapie przypomina wzwód członka i cenzura nie pozwoli.....

biłgorajak (2021-03-01 12:00:34)

Czyli odpowiedź Wyższych Urzędów brzmi - Siedźcie pokornie na ....... i czekajcie.

do poniżej (2021-03-01 11:48:01)

A dlaczego NIE ?

NIE DLA ZBIORNIKA W BRODZIAKACH! (2021-03-01 11:41:59)

Nie ma zgody na ten zbiornik!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czy blachodachówka może być solidniejsza niż dach ceramiczny lub betonowy?

Dachy ceramiczne i betonowe uważane były do niedawna za najsolidniejsze ze względu na swoją wagę. Ciężkie profile uznawano za wytrzymalsze,...