Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Władze miasta sfinansują remont pomnika przy skrzyżowaniu ulic Gronczewskiego i Zamojskiej

Dodał: red Data: 2017-07-26 14:14:30 (czytane: 1977)

Znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Gronczewskiego i Zamojskiej pomnik, jest jednym z bardziej zapomnianych miejsc Biłgoraja. Został powstaniowy - staraniem społeczności lokalnej - we wrześniu 1963 roku i poświęcony jest tym, którzy zginęli z rąk hitlerowców w latach niemieckiej okupacji.Pomnik znajduje sie kilkadziesiąt metrów od drogi wojewódzkiej Nr 858 (ul. Zamojska) w Osiedlu Rapy, przy skrzyżowaniu z ulicą Gronczewskiego. Postawiony został w drugiej połowie 1963 roku, a napis umieszczony na tablicy głosi: Miejsce uświęcone krwią patriotów narodowości polskiej, rosyjskiej i żydowskiej, którzy w latach okupacji zginęli z rąk zbrodniarzy hitlerowskich. Za naszą i waszą wolność. Cześć ich pamięci.

pomnik_przy_ulicy_gronczewskiego.jpg


Na pomnik składa się postnemu, na którym umieszczono kamiennego siedzącego orła, Order Krzyża Grunwaldu (ustanowiony w listopadzie 1943 roku przez Dowództwo Główne Gwardii Ludowej, a zatwierdzony jako order państwowy 20 lutego 1944 roku uchwałą Krajowej Rady Narodowej, a następnie zatwierdzony dekretem PKWN z 22 grudnia 1944 i ustawą z 17 lutego 1960 - w 1992 roku nadawanie orderu uznano za zakończone i nie przyjęto go do aktualnego systemu polskich odznaczeń) i daty 1939 - 1944 oraz tablicy z napisem. wszystko znajduje się na kilkustopniowym podwyższeniu.

Reklama.

Postępowanie na remont tego pomnika zostało rozstrzygnięte, a umowa opiewa na kwotę ponad 40 tys. zł. Pracy na pewno będzie sporo, bo czas i warunki atmosferyczne na pomniku odcisnęły swe piętno. Warto by było także zagospodarować teren wokół nasadzając kwiaty czy dodając elementy zieleni - pomnik bądź co bądź znajduje się przy jednej z głównych ulic Miasta.

Warto także orłowi - który wieńczy betonowy postument - "dodać" koronę, w chwili wykonywania pomnika (pierwsza połowa lat 60. XX wieku), godłem Polski był orzeł bez korony, po zmianach ustrojowych powrócono do symboliki orła w koronie. O to, czy orzeł będzie miał koronę po remoncie spytaliśmy Burmistrza Miasta Biłgoraj. -Jeśli uda nam się tę koronę dopasować do bryły orła i połączyć architektonicznie tak by nie burzyła koncepcji pomnika, to z pewnością taką koronę wykonamy. Wszystko okaże się, gdy ruszą prace remontowe. Będziemy jednak chcieli by korona spoczęła na głowie orła - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Burmistrz Janusz Rosłan.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: pomink ofiar ii wojny światowej   pomnik przy skrzyżowaniu ulic zamojskiej i groncze   remont pomnik   biłgoraj

Zobacz także

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę (FOTO)

Dodane: 2019-12-08 19:58 - Komentarze  (0)  czytane (438)

TAGI: mdk biłgoraj, osir biłgoraj, pomoż dzieciom przetrwać zimę, akcja pomocowa biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.60.226

Z grgronczewskisgo (2017-07-27 14:53:59)

Przecież miała być dezubekizacja. To komunistyczny pomnik.

tak (2017-07-27 07:49:27)

Co z pomnikami w parku przy Kopernika?

(2017-07-27 06:32:35)

a kto jest renowatorem ?

grzegorz (2017-07-26 18:49:34)

Znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Torowej i Zamojskiej

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

V Festyn Mikołajkowy w

Już po raz piąty, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Biłgoraju zorganizowała...

Święty Mikołaj odwiedził przedszkolaki (FOTO)

Dziś dzieci uczęszczające do Samorządowego Przedszkola nr 3 w Biłgoraju...

Nie będzie wzrostu podatków (AUDIO)

Stawki dotyczące podatków od nieruchomości pozostaną na niezmienionym...

Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Rada Miasta przyjęła podwyżki za gospodarowanie odpadami. Od przyszłego...

Roraty gregoriańskie w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Rozpoczął się Adwent, okres szczególnego przygotowania do Uroczystości...

Piotr Majcher został członkiem "Porozumienia" Jarosława Gowina

Były Przewodniczący Rady Powiatu, obecnie jej wiceprzewodniczący...

Ogłoszenia