Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wierzę w zmartwychwstanie

Dodał: red Data: 2019-11-09 22:38:09 (czytane: 1258)

Kiedy niektórzy ludzie mówią o śmierci i pytają o życie wieczne, nawet jeśli są chrześcijanami, mogą odpowiedzieć poglądem: „Kto wie, czy coś jest potem? W końcu nikt jeszcze nie wrócił”. To stwierdzenie brzmi nieszkodliwie, ale ujawnia skrawek niewiary... - pisze w komentarzu do Ewangelii na XXXII niedzielę zwykłą, ks. Sławomir Korona.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 20, 27 - 38):
Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: ”Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: »Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu«. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę”.
Jezus im odpowiedział: ”Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa »Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba«. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”.

zmartwychwstanie.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Kiedy niektórzy ludzie mówią o śmierci i pytają o życie wieczne, nawet jeśli są chrześcijanami, mogą odpowiedzieć poglądem: „Kto wie, czy coś jest potem? W końcu nikt jeszcze nie wrócił”. To stwierdzenie brzmi nieszkodliwie, ale ujawnia skrawek niewiary. Podobnie musiało być w czasach Jezusa, kiedy grupa religijnych ludzi, saduceuszy, zaprzeczała zmartwychwstaniu. Nie ufali Bogu, że wzbudzi ciała zmarłych. Ich mały umysł nie chciał tego zaakceptować, a Bóg musiał poddać się ich myśleniu.

Wiara nie jest rzeczywistością łatwą. Takie rozumienie nie jest wstydem, dopóki ktoś szuka ze szczerego serca i dąży do podążania za wezwaniem Bożej łaski. Ale może rodzić się postawa, kiedy człowiek zamyka swoje serce i nie chce wierzyć. Stąd Apostoł Paweł podkreśla: „módlcie się za nas, aby słowo Pańskie rozszerzało się i rozsławiało, podobnie jak to jest pośród was, abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych, albowiem nie wszyscy mają wiarę”. Pragnął w ten sposób wskazać na zaprzeczenie wiary ze strony niegodziwego i nieugiętego serca, a nie religijne trudności, które czasami mogą dręczyć nawet pobożnych ludzi.

Nasze spojrzenie jest skierowane na bardzo istotną treść wiary – zmartwychwstanie umarłych. Wierzymy w Boga, Który żyje i ożywia umarłych. Z Nim, Świętym i Nieśmiertelnym, nie ma ciemności i śmierci. Kto jest z Nim związany, dzięki niezachwianej i ufnej wierze, ma nadzieję na życie z Bogiem, dlatego stara się Go kochać całym swoim sercem. Nie musi się wtedy niczego ani nikogo obawiać.

Jezus Chrystus odpowiadając adwersarzom wyjaśnia dwie rzeczy: po pierwsze naprawdę następuje zmartwychwstanie, gdyż tego gwarantem jest sam Bóg. Po drugie w rzeczywistości Boga ludzie nie będą się już żenić, ponieważ jest to dla nas rzeczywistość niewyobrażalna.

Nie znamy żadnych szczegółów na temat życia w niebie. Jedną rzeczą, na którą z pewnością możemy liczyć dzięki wierze: wszystko, co było dobre w ludzkiej miłości i solidarności na ziemi, również znajdzie swoją doskonałość w niebie. Prawdziwa miłość tęskni za wiecznością i nieśmiertelnością. Bóg, Stwórca mężczyzny i kobiety i gwarant ich wzajemnej miłości, dopilnuje wszystkiego, aby ta miłość małżeńska w niebie znalazła swoją doskonałość, nawet jeśli instytucja małżeństwa w naszym ziemskim sensie już tam nie będzie funkcjonowała. Możemy ufać Bogu, że czyni to wszystko dla tych, którzy według słów Ewangelii są przez Niego uważani za „godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych”.

Dzięki zmartwychwstaniu wkraczamy w nowy sposób egzystencji. Przestaną istnieć ograniczenia przestrzeni i czasu. Wyraźnie mówi również, że wtedy ludzie „ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić”. Dalej przypomina, że nawet „umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania”.

Z wiarą realizujemy codziennie wyzwania, w szczególności cierpienia i krzyże, nieporozumienia, przeciwności i inne rzeczy, które czasami wystawiają naszą wiarę na próbę. Jak niezachwiana i niezachwiana była wiara Dziewicy z Nazaretu. Cała Jej nadzieja była w Bogu, Który obiecuje nam wielkie rzeczy i nie zawodzi tych, którzy ufają Jego słowu.

Nasza wyobraźnia nie wystarczy, aby ukazać to wszystko. Ale wiemy, że Bóg w Swojej miłości zrobi wszystko dla naszego dobra, jeśli tylko Mu zaufamy. Z ręki Najświętszej Maryi Panny chcemy krok po kroku doprowadzić nas do wiecznej chwały Boga w niebie.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   religia   kościół katolicki

Zobacz także

Maseczki dla tarnogrodzkiego ZOL-u od dzieci pierwszokomunijnych

Dodane: 2020-06-29 17:07 - Komentarze  (1)  czytane (742)

TAGI: maseczki, dzieci pierwszokomunijne, gmina tereszpol, zol tarnogródKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.109.152

Miłość (2019-11-09 22:47:06)

Bóg jest miłością ... Słowem i daje nam wolną wolę

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

"Ognisko Niepodległościowe" (FOTO)

Dziś w Tarnogrodzie, po Mszy świętej, zapłonęło "Ognisko Niepodległościowe", które przygotowały harcerki 3 Tarnogrodzkiego Szczepu...