Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wielcy budowniczowie sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej - Biłgoraju. Księża Dubiszewski i Bargieł

Dodał: red Data: 2018-07-21 16:45:19 (czytane: 2644)

Poznaliśmy wczoraj ponad stuletnie zmagania oraz pragnienia osób duchownych i świeckich, dążących wytrwale do wybudowania obecnego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Wśród nich znaleźli się także dwaj wybitni budowniczowie tej niepowtarzalnej świątyni. Ich sylwetki przedstawia Państwu w przeddzień odpustu ku czci ku czci świętej znany regionalista biłgorajski - Piotr Flor.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajKs. Henryk Dubiszewski (1869 - 1951)
Urodził się 28 marca 1869 roku w Niewirkowie, (wieś w powiecie zamojskim pomiędzy Zamościem, a Hrubieszowem) w rodzinie wielodzietnej. Po nagłej śmierci rodziców wychowaniem licznego rodzeństwa zajął się wspaniałomyślnie znany medyk hrubieszowski Konstanty Stecki. Dzięki temu jeden z jego braci Henryka – Franciszek Ludomir (ur. 1867) został także cenionym lekarzem miejscowego Towarzystwa Rolniczego oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, natomiast on wraz z najstarszym Adamem (ur. 1866), obrali stan duchowny.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1894 roku. Zanim przybył do Puszczy Solskiej pełnił najpierw urząd wikariusza parafii w Wilkołazie, następnie w Potoku Ordynackim (1896) i odległym Sokołowie Podlaskim (do 1900), który wchodząc w skład tamtejszej diecezji, podlegał wówczas pod jurysdykcję biskupów lubelskich (od 1867 do 1918 roku włącznie). Administratorem został prawdopodobnie w grudniu 1900 roku, obejmując wspólnotę Skibniew, koło Sokołowa, należącą obecnie do diecezji drohiczyńskiej. Potem otrzymał nominację na proboszcza parafii w Goraju, gdzie pracował gorliwie w latach 1908 - 1919. Dopiero stamtąd biskup lubelski, ks. Marian Leon Fulman, przeniósł go do Puszczy Solskiej 15 października 1919 roku, niedługo po rekoncyliacji miejscowych cerkwi prawosławnych i erekcji nowych kościołów parafialnych w Majdanie Starym oraz Soli.

To właśnie on kierował tą parafią za czasów rozpoczęcia budowy kościoła św. Marii Magdaleny pod Biłgorajem. Od początku swego urzędowania gromadził ofiarnie składki pieniężne (dobrowolne i obowiązkowe), a także materiały budowlane, potrzebne do wzniesienia nowego sanktuarium ku jej czci. Dzięki temu już w 1921 roku mógł rozpocząć, wraz z parafianami, budowę obecnej świątyni, według planów inż. Jerzego Siennickiego z Lublina, późniejszego projektanta Biblioteki KUL-u oraz Gimnazjum Biskupiego, a także kościoła w Tomaszowie Lubelskim.

ks_henryk_dubiszewski.jpg
Ks. Henryk Dubiszewski (Foto: Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie, fotografię udostępnił Mieczysław Borsukiewicz)

Niestety mimo jego ogromnych wysiłków stanęła ona na dobre po wylaniu fundamentów, począwszy od 1923 do 1925 roku włącznie. Zastój ten spowodował zarówno powojenny kryzys hiperinflacyjny w Polsce, jak i spadek zaangażowania wiernych w to wielkie dzieło.

Oprócz powyższych prac przy budowie świątyni odnowił także spis tutejszego majątku parafialnego, tzw. Inwentarz fundi instructi (w 1922 roku), a także przyczynił się do wzrostu liczby parafian Puszczy Solskiej, która ok. 1925 roku osiągnęła 5427 osób. Warto przy tej okazji wspomnieć jeszcze o jego wcześniejszej posłudze duszpasterskiej w Goraju, kiedy to carski gubernator siedlecki aż czterokrotnie stawiał mu zarzuty (w latach 1910-1911), przyjmowania na łono Kościoła Katolickiego „niepełnoletnich prawosławnych”, czyli prześladowanych greko-katolików, ale niczego nie wykrywszy, pozostawił go ostatecznie w spokoju. 
Po przeniesieniu z parafii puszczańskiej pełnił jeszcze urząd proboszcza w Markuszowie (do 1928) oraz w Kosobudach (do 1934), po czym przeszedł na emeryturę, osiadając na stałe w Zamościu. Tam w 1944 roku został kanonikiem Kapituły Kolegiaty Zamojskiej.

Przeżył szczęśliwie całą II wojnę światową. Zmarł dnia 30 stycznia 1951 w 82 roku życia w Zamościu, gdzie spoczął na cmentarzu parafialnym (kwatera E), we wspólnym grobowcu duchownych Kolegiaty (obecnie Katedry) Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Jego starszy brat Adam, niegdyś prefekt rządowego gimnazjum w Siedlcach, ponadto wikary parafii w pobliskiej Łukowej, a nawet więzień bolszewików w latach 1918 - 1919, zmarł już we wrześniu 1924 roku, będąc proboszczem w sąsiednim Księżpolu. Z woli ks. Henryka Dubiszewskiego został pochowany na cmentarzu w Puszczy Solskiej.

Reklama.

Ks. Władysław Bargieł (1888 - 1957)
Urodził się 27 listopada 1888 roku w Łagiszy obok Będzina, leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim. (Według kalendarza juliańskiego stało się to 9 grudnia powyższego roku). W przeciwieństwie do swego poprzednika pochodził z rodziny górniczej.

Po święceniach kapłańskich, otrzymanych pod koniec 1913 roku, został skierowany najpierw do Gościeradowa koło Księżomierzy w powiecie kraśnickim, gdzie początkowo pełnił funkcję kapelana szpitalnego. Potem już jako wikariusz pracował w sąsiednim Potoku Wielkim, a następnie w Janowie Lubelskim, aż w grudniu 1918 roku objął samodzielnie swą pierwszą parafię w Branwi.

To stamtąd przybył pod koniec września 1925 roku do Puszczy Solskiej, by zaledwie po czterech latach dokończyć budowę murowanego kościoła św. Marii Magdaleny, rozpoczętą entuzjastycznie przez jego poprzednika.
Właśnie z tego powodu jest on uznawany za faktycznego budowniczego tej świątyni, ale należy tu wyraźnie zaznaczyć, iż jego kilkuletnie wysiłki przypadły na lata ustania kryzysu ekonomicznego w II Rzeczypospolitej i wzrostu zainteresowania tym dziełem przez parafian.

ks_wladyslaw_bargiel.jpg
ks. Władysław Bargieł (Foto: Wiktoria Klechowa)

Począwszy od października 1925 do 1929 roku włącznie, z pomocą oddanych sobie wiernych, przychodzących na każde jego wezwanie prawie całymi wioskami, a także dzięki ich obowiązkowym składkom, nieraz bardzo trudnym do zrealizowania, wzniósł nie tylko mury dzisiejszego sanktuarium, lecz także ukończył jego wnętrze już w pierwszym dziesięcioleciu po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Po zakończeniu wystroju jego uroczystej konsekracji tejże świątyni dokonał osobiście sam ks. biskup Marian Fulman (w maju 1932 roku). Wśród murarzy, zatrudnionych do tego zadania, należy wyróżnić współtwórcę wspaniałych zdobień na sklepieniach i kolumnach nawy głównej - Stanisława Brodowskiego z Biłgoraja oraz obydwu braci Mroczkowskich.

Oprócz powyższego osiągnięcia przystąpił również do walki z alkoholizmem w tutejszej gminie, przyczyniając się osobiście do zamknięcia jednej z pobliskich piwiarni, a ponadto sporządził w trakcie swego urzędowania nowy Inwentarz fundi instructi. Za jego zarządu liczba parafian także nieznacznie się zwiększyła, osiągając stan wynoszący 5468 osób. Jednak mimo tego już w marcu 1934 roku przeniesiono go stąd do Tomaszowa Lubelskiego. Tam rozpoczął wkrótce budowę kolejnego obiektu sakralnego, dzięki czemu niespełna rok później otrzymał zaszczytny tytuł kanonika gremialnego Kolegiaty Zamojskiej, a jeszcze wcześniej nominację na dziekana tomaszowskiego (dokładnie 13 maja 1934 roku).

Niestety kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej został niespodziewanie aresztowany przez hitlerowców oraz uwięziony na Zamku Lubelskim (19 czerwca 1940 roku). Stamtąd trafił wkrótce do obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie w Oranienburgu. Aż do końca wojny przebywał w niemieckiej niewoli, po której zachował na zawsze bolesną pamiątkę, czyli połamane przez esesmanów żebra. Po powrocie do kraju, jeszcze w 1945 roku, został mianowany proboszczem parafii w Bełżycach.

grob_ks_bargiela_belzyce.jpg
Grób ks. Władysława Bargieła w Bełżycach

Zmarł w tym mieście, w trakcie pełnienia swego urzędu, dnia 13 maja 1957 roku. Jego uroczysty pogrzeb zgromadził aż 70 kapłanów, na czele z ówczesnym biskupem lubelskim ks. Piotrem Kałwą.                                         
/Piotr Flor/
Foto: Fotografia ks. Henryka Dubiszewskiego pochodzi ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie. Fotografię udostępnił Mieczysław BorsukiewiczZobacz także:

Budowniczowie sanktuarium św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej - Biłgoraju. Wielcy patrioci

Tagi: sanktuarium św. marii magdaleny   piotr flor   100-lecie niepodlełości   święta maria magdalena biłgoraj

Zobacz także

Dziś Niedziela Słowa Bożego (AUDIO)

Dodane: 2021-01-24 17:28 - Komentarze  (0)  czytane (326)

TAGI: niedziela słowa bożego, ks. sławomir korona, pismo święte, diecezja zamojsko - lubaczowskaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

Anna (2018-07-23 21:18:55)

Brawo Piotr jesteś niezastąpiony czekamy na kolejne publikacje

(2018-07-23 02:09:40)

Świetny jak zwykle tekst Pana Flora, znanego regionalisty, znakomitego badacza przeszłości.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Hamowanie - jedna z ważniejszych umiejętności

Na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju odbyły się kolejne zajęcia w ramach rodzinnych warsztatów rolkowych. Na Skatepark...