Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wieczór z rodzimą kultura ludową (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-02-19 21:23:00 (czytane: 1456)

Zespół Śpiewaczo - Obrzedowy "Jarzębina" z Bukowej i Zespół Folklorystyczny "Pokolenia", w Biłgorajskim Centrum Kultury zaprezentowali się w wieczorze z biłgorajską kulturą. Był spektakl obrzędowy, tance i przyśpiewki. Blisko dwugodzinne wydarzenie zobaczyć można było dziś wieczorem w sali widowiskowej BCK.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej zaprezentował się - działający w Bukowej w Gminie Biłgoraj, Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy "Jarzębina". Artysci amatorzy zaprezentowali spektakl "Kumie zróbcie mi gromnicę". -W naszej Gminie Biłgoraj, mamy to szczęście, że działają aktywnie twórcy ludowi. Jednym z takich twórców jest Tadeusz Małysza, który trudni się wykonywaniem gromnic woskowych, tradycyjna metodą toczenia. Metoda ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Na bazie tego oraz ubogacając to autentycznymi obrazami z życia naszej wsi sprzed kilkudziesięciu lat powstał spektakl obrzędowy. Scenariusz do niego napisała Maria Jargieło, założycielka Zespołu Jarzębina. Spektakl pokazuje nie tylko proces tworzenia gromnicy ale przypomina także zwyczaje i obrzędy z tym związane, czy zapomniane już, archaiczne pieśni ku czci Matki Bożej - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak.

kumie_zrobcie_mi_gromnice.JPG

-Wykonywania świec gromnicznych nauczył mnie dziadek. Nie były to jednak żadne szkolenia, po prostu przyglądałem się tego jak on wykonywał świece. Podstawą jest wosk pszczeli, który kupują u miejscowych pszczelarzy. Wosk należy pozostawić na piecu, by zmiękł, następnie go podzielić na kawałki z których będą wykonywane świece. Kiedyś robiło się świece duże, dziś wykonuje takie zgrabne, wysokości około 50 cm. Następnie na specjalnej desce toczę świecę, gdy ma ona już swój kształt, nacinam ją drewnianym nożem i wkładam knot, wykonany z nici, które przędła moja babcia i które mają około 80 lat. Następnie świeca toczona jest nadal, by się wszystko zasklepiło. Ostatnim efektem jest pozostawienie świec by wystygł, stężał wosk. Końcowym etapem jest polerowanie świecy - wyjaśnia Tadeusz Małysza.

kumie_zrobcie_mi_gromnice_1.JPG

Po spektaklu, regionalne tańce i przyśpiewki zaprezentowała - działająca przy Biłgorajskim Centrum Kultury - Grupa Folklorystyczna "Pokolenia". Grupa, to osoby dorosłe, mieszkańcy Miasta Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół, swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój czas dla siebie realizują poprzez uprawianie tańca. Zajęcia taneczne traktują jako radość życia, miejsce spotkań z przyjaciółmi o takich samych zainteresowaniach, poznawanie tradycji i kultury własnego regionu i innych narodów a także jako świetną przeciwwagę dla stresów wynikających z pracy zawodowej. Grupę tworzą byli tancerze i tancerki Zespołu Tańca Ludowego "Tanew", Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ale także osoby, które uprawiają lub uprawiały inne niż ludowy formy tańca, w tym taniec towarzyski czy jazzowy, amatorzy i pasjonaci folkloru. W zespole także tańczą i śpiewają osoby dorosłe, pracujące zawodowo jako nauczyciele, informatycy, prawnicy, architekci, urzędnicy, osoby prowadzące własne biznesy, policjanci i inni. Taniec ludowy i kultura tradycyjna łączą grupę, pozwalając im rozwijać swoje zainteresowania, oraz interesująco spędzać wolny czas. Grupa swoimi występami uświetnia imprezy miejskie, ale ze względu na wysoką jakość swoich prezentacji równie chętnie koncertuje za granicą. Założycielką i choreografem grupy Anna Iskra, a instruktorką i korepetytorką zespołu jest Iwona Pawlos.

Reklama.

-To co dziś zobaczyliśmy na scenie, to nic innego jak nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe. To doskonale wpisuje się w konwencję UNESCO, która chce zachować od zapomnienia i zatracenia całego bogactwa kulturowego związane z ludzkim duchem, czyli to wszystko czego nie da zamknąć się w skansenie, muzeum, co jednak tworzy podstawy kultury. Winniśmy więc instytucjonalnie ale także i scenicznie i organizacyjnie wspierać działania,które to niematerialne dziedzictwo zachowują i przekazują kolejnym pokoleniom. To nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń - zaznacza głównym instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, Andrzej Sar. Wieczorne spotkania z biłgorajską kulturą przygotowały Biłgorajskie Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 105

Tagi: bck biłgoraj   gok biłgoraj   kumie zróbcie mi gromnicę   grupa folklorystyczna pokolenia

Zobacz także

Magdalena Marzec z Tereszpola Lubelskim Bibliotekarzem Roku 2019

Dodane: 2020-03-20 16:54 - Komentarze  (2)  czytane (899)

TAGI: bibliotekarz roku, magdalena marzec, gmina tereszpol, biblioteka w tereszpoluKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.24.23

(2020-02-21 10:14:40)

Jak widać są tacy, którym beznadziejny serial się podoba. Psychologom raczej nie.

(2020-02-20 18:58:19)

Ten komentarz ponizej to czysty idiotyzm

(2020-02-20 13:16:00)

Impreza ( o której w artykule ) super. A skoro o kulturze, to bardzo dobrze, że już nie będzie produkowany serial "Rodzinka". Serial pełen chamstwa, pyskówek, wulgaryzmów, słowem fatalny przykład zachowań.Podobne w realnym życiu niszczą niejeden związek,niejedną rodzinę.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

Konkursy

Polecamy

Sejm przyjął tarczę antykryzysową. Czym ona jest i jak ma wpłynąć na gospodarkę wyjaśnia wiceminister finansów Leszek Skiba (VIDEO)

Zaproponowane przez rząd i przyjęte przez Sejm rozwiązania dotyczą...

Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w związku ze stanem epidemii (VIDEO)

W Polsce obowiązuje stan epidemii. Jakie ograniczenia on wprowadza,...

Czwarty przypadek koronawirusa w powiecie biłgorajskim

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 nowych przypadkach zarażenia...

Zdalne nauczanie, czyli e-lekcje. Czym są? (VIDEO)

Jutro (tj. 25 marca 2020 roku) rusza zdalne nauczanie. Związane...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia