Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wiara jest wędrówką

Dodał: red Data: 2018-01-05 15:26:51 (czytane: 1375)

Kim byli Mędrcy ze Wschodu - Trzej Królowie, czy byli magami, co przywiodło ich do Betlejem i jaki był cel ich podróży. Między innymi o tym można przeczytać w komentarzu ks. Sławomira korony do Ewangelii na Uroczystość Objawienia Pańskiego.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj



Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”.
Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
albowiem z ciebie wyjdzie władca,
który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”.
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.

trzej_krolowie.JPG

Komentarz do Ewangelii:
W bliżej nieokreślonym miejscu Mędrcy zauważają dziwne zjawisko na niebie i próbują dotrzeć do istoty tego wydarzenia. Wiązało się to z wierzeniem, że kiedy rodzi się człowiek na niebie pojawia się gwiazda. Czytelnikom może to przypominać rozmowę Boga z Abrahamem, kiedy dowiaduje się, że jego potomstwo będzie tak liczne jak gwiazdy na niebie. O jednym wyjątkowym potomku pisano nawet, że Wschodzi Gwiazda z Jakuba.

Mędrcy wyruszają i oddają pokłon Dziecięciu. Składają dziecku akt czci i szacunku. Ale zauważając, że Mędrcy są często nazwani Magami, a to miano ma często konotacje negatywne. W starożytnym Izraelu magia, czarnoksięstwo, były bardzo napiętnowane i traktowane jako odstępstwo od kultu prawdziwego Boga. Dostrzegamy, że wraz z narodzeniem Jezusa nadchodzi kres wszelkim działaniom magicznym. Rozpoczyna się era zbawienia, gdzie głównym działającym jest Bóg.

Nie można nikogo wykluczać z kręgu wybranych przez Boga. Każdy bez wyjątku może odpowiedzieć wiarą Jezusowi, jeśli tylko stworzy się mu taką możliwość. Nie mniej Boże prowadzenie, którego doświadczali poganie wcale nie podważa roli objawienia, jaką mają wierzący. Mędrcy dokładnie nie wiedzą, gdzie jest dziecko, a dopiero spotkanie ze znawcami pism prorockich pozwala im w pełni odkryć miejsce narodzenia Mesjasza. Objawienie, którego doświadczali Mędrcy było cząstkowe i konieczne było odniesienie się do ksiąg świętych powierzonych Izraelowi.

Przywołani przez Heroda eksperci z łatwością wskazują miejsce narodzenia Króla. Nic nie robią jednak, żeby sprawdzić jak spełniają się przypowieści proroków. Nie wyruszają razem z Mędrcami, aby oddać pokłon. Specjaliści od egzegezy nie wykorzystali swojej wiedzy, aby osiągnąć duchową korzyść.

Mędrcy przynoszą ze sobą dary iście królewskie. Były one obiecane wiernemu Izraelowi, który miał stać się prześliczną koroną, królewskim diademem w rękach Boga. Poganie, których reprezentują Mędrcy rozpoznają w Jezusie przedstawiciela prawdziwego Izraela.

Świat pogański został zaproszony, aby poznać prawdziwego Boga. Jednakże sam Bóg musi ponownie bezpośrednio zainterweniowa. Ta niebiańska nauka we śnie wskazuje, że bariera między Izraelem a poganami już upadła przed przyjściem Pana. Bóg łączy się bezpośrednio z poganami. A Mędrcy są posłuszni głosowi Boga, a tego potwierdzeniem jest fakt, że tego samego wieczoru inną drogą udają się do swego domu.

Każdy wierzący przemierza swoją drogę. Bo wiara to jest droga. Szukając Boga w modlitwie, sakramentach i Jego słowie, człowiek w pewnym momencie go odnajdzie. Pamiętajmy o Herodzie, znaczy to, że na naszej drodze nie zabraknie wszelkiego rodzaju przeszkód.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: wiara jest wędrówką   święt trzech króli   uroczystość objawienia pańskiego   ks. sławomir korona

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (0)  czytane (91)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowicza



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.64.30

Do poniżej (2018-01-06 15:12:59)

no właśnie może pozostali królowie to kuzyni Petru

Silk (2018-01-05 19:25:26)

A kto i kiedy nadał imiona tym trzem mędrcom (królom)? Przecież żadna Ewangelia o tym nie pisze! Jak ktoś nie wierzy, to niech sprawdzi. Ale róbta tak dalej... :(I)

84bt (2018-01-05 15:53:44)

Czy ksiądz ma monopol na Boga?Bez pośrednika księdza nie ma zbawienia?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Obsza. Jest umowa na remont oczyszczalni

Remont oczyszczalni ścieków w Zamchu idzie zgodnie z planem. Część robót będzie wykonano w 2017 roku, a wszystkie mają się zakończyć...