Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wiara i Słowo

Dodał: red Data: 2020-04-26 08:04:42 (czytane: 913)

Kiedy mówimy o wierze, niektórzy kojarzą ją z ideą, że jest to „coś” nie do udowodnienia, a nawet nierealne. Mówi się, że jeden wierzy w to, drugi w co innego. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wiara jest czymś innym niż wiedza i raczej oznacza jedynie subiektywne, to znaczy bardzo osobiste przekonanie.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 24, 13 - 35):
Oto dwaj uczniowie Jezusa tego samego dnia, w pierwszy dzień tygodnia, byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali.
On zaś ich zapytał: „Cóż to za rozmowy prowadzicie ze sobą w drodze?”. Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: „Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało”.
Zapytał ich: „Cóż takiego?”.
Odpowiedzieli Mu: „To, co się stało z Jezusem z Nazaretu, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że właśnie On miał wyzwolić Izraela. Teraz zaś po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Co więcej, niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli”.
Na to On rzekł do nich: „O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swojej chwały?”. I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im, Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”.
W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi”. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

pismo_swiete.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Kiedy mówimy o wierze, niektórzy kojarzą ją z ideą, że jest to „coś” nie do udowodnienia, a nawet nierealne. Mówi się, że jeden wierzy w to, drugi w co innego. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wiara jest czymś innym niż wiedza i raczej oznacza jedynie subiektywne, to znaczy bardzo osobiste przekonanie.

Kiedy słyszymy takie opinie i być może podobne idee pojawiły się w naszych umysłach, musimy zadać sobie pytanie: czy jest to przekonanie, które głosi nam Ewangelia? Czy nasza wiara wielkanocna - wiara w zmartwychwstałego Pana - jest taką niepewną wiarą, czy może chodzi o coś więcej?

Powinniśmy mieć świadomość, że nasza chrześcijańska wiara dotyczy przede wszystkim Osoby: ta Osoba jest Odkupicielem świata, Jezusem Chrystusem - Słowem, Które stało się ciałem. Jesteśmy oddani Jezusowi Chrystusowi jako ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu.

Zmartwychwstanie Chrystusa uczy nas, kim jest człowiek i do czego jest powołany. Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Jesteśmy powołani do doskonałości jako istoty o ciele i duszy. W dobie materializmu próbuje się zaprzeczyć, że człowiek ma nieśmiertelną duszę. Jedynie co można uznać to wszystko to, co można zobaczyć. W takim wymiarze sprowadza się wszystko do myślenia, że dusza jest jedynie funkcją lub objawieniem tego, co fizyczne. Oczywiście w takiej perspektywie śmierć oznacza absolutny koniec człowieka.

Ale jest też przeciwna herezja - spirytyzm. Tutaj człowiek zostaje zredukowany do swojej duchowej zasady. Mówi się wtedy, że istotą człowieka jest jego dusza. Ciało jest zwykłym więzieniem dla duszy, z którego człowiek musi się uwolnić na wyższy poziom egzystencji. Nauka ta była reprezentowana przez tysiąclecia przez gnozę wrogo nastawioną do ciała i w żadnym wypadku nie jest chrześcijańska.

Wiara chrześcijańska naucza jednak, że Bóg stworzył człowieka z ciałem i duszą, jako mężczyznę i kobietę, i widział Bóg, że to wszystko było „bardzo dobre”. Ponieważ Bóg Stwórca, w Swoim Synu jako Odkupiciel stał się Człowiekiem, możemy wierzyć, że On pragnie, aby cała osoba – z ciałem i duszą doświadczyła, że nic z tego, co stworzył Bóg, nie jest stracone.

Nasza wiara w zmartwychwstanie Chrystusa nie ignoruje po prostu smutnej rzeczywistości przemocy i śmierci. My, chrześcijanie, nie żyjemy w zbiorowym złudzeniu, a nawet w rodzaju upojenia narkotykowego, które nie pozwalają nam dłużej widzieć rzeczywistości. Ale coś nam zostało ofiarowane: światło Chrystusa, które przyćmiewa ciemność wszelkiej złości i przemocy, nawet ostatnią ciemność grzechu i śmierci. Życie jest w Chrystusie i każdy, kto w Niego wierzy, nawet jeśli umrze będzie żył.

W Niedzielę Biblijną uświadommy sobie dwie sprawy. Z jednej strony jesteśmy zaproszeni, jak w każdą niedzielę jako wspólnota wierzących w Jezusa Chrystusa, aby z radością uczestniczyć w Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, która się uobecnia w każdej ofierze Mszy Świętej. Doświadczamy radości Zmartwychwstania Pana przyjmując Komunię Świętą. A z drugiej strony potrzebujemy Pisma, które nam wyjaśni, ową ogromną miłość Boga, do człowieka, ukazując Wydarzenie Krzyża jako światło na każdy dzień abyśmy mogli wejść do szczęścia wiecznego w komunii z Bogiem w Jego chwale. Niech Matka Syna Bożego - Matka Słowa - pomaga nam w odkrywaniu tej wspaniałej prawdy.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: wiara   niedziela biblijna   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Ziarno słowa

Dodane: 2020-07-12 08:45 - Komentarze  (0)  czytane (216)

TAGI: ziarno słowa, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, religiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.191.145

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej + bonus!

Sprawdź specjalną ofertę Portalu bilgoraj.com.pl na emisję reklamy banerowej. Oferta ważna tylko przez dwa miesiące. Spytaj co możemy...