Wiadomości - Aktualności

Rosłan: Musimy ograniczyć wydatki na oświatę

: red Data: 2011-10-17 21:23:36 (czytane: 4140)

Mieszkańcy Osiedla Różnówka informują, że władze Biłgoraja chcą zamknąć SP Nr 4. Janusz Rosłan uspokaja: -Na chwilę obecną o zamknięciu Szkoły Podstawowej Nr 4 nikt nie mówi ale musimy szukać oszczędności w wydatkach na oświatę.

Jednak jak podkreśla włodarz Biłgoraja konieczne jest ograniczenie wydatków bieżących w tym wydatków na oświatę. -Musimy ograniczyć wydatki bieżące, ponieważ budżetu miasta na nie nie stać. Miasto musi mieć zabezpieczone środki własne m. in. na inwestycje, którą będzie przebudowa dróg wojewódzkich Nr 858 i 853, tj. ul. Zamojska, Kościuszki i Tarnogrodzką. Na chwilę obecną nikt nie rozważa likwidacji szkół, czy redukcji etatów. Na chwilę obecną miasta nie stać na wkład własny – informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Janusz Rosłan.

sp_nr_4_bilgoraj__4_.JPG


-Niektóre dziedziny takie jak: kultura czy edukacja, nie przynoszą bezpośrednich zysków i wymagają finansowania z zewnątrz – jest to przecież kwota ujęta w naszych podatkach. Szukając pieniędzy w oświacie należy poszukać innych rozwiązań niż zamykanie szkół, czy zwalnianie nauczycieli. Myślę, że poszukiwanie to powinno ograniczyć się do powrotu do starych praktyk, związanych z wynajmem pomieszczeń szkolnych: stołówek, jadalni, sklepików szkolnych, sal gimnastycznych, sal lekcyjnych czy boisk, a także lepszego ich zarządzania i rozliczania – uważa Mirosław Lipiński, nauczyciel, radny Rady Miasta.

-Nie dość, ze w naszym osiedlu w ostatnim czasie nie było żadnych znaczących inwestycji, to jeszcze władze planują zamknięcie szkoły - ubolewają mieszkańcy Osiedla Różnówka. Właśnie o inwestycje chodzi. Z kalkulacji przedstawionej nam przez Romana Żuka, skarbnika Miasta Biłgoraj wynika, że wydatki na oświatę – subwencjonowane i niesubwencjonowane kosztują łącznie budżet miasta w 2011 roku 25 308 384 mln zł. Subwencja oświatowa to 15 398 833 zł, to znaczy, że tylko w tym roku miasto dopłaci do całej biłgorajskiej oświaty blisko 10 mln zł. -80% tych wydatków to wynagrodzenia. Przy złożeniu, że w roku obecny wydatki budżetu będą zrealizowane w ok. 60%, to wydatki na oświatę stanowić będą 40% tej kwoty – dodaje skarbnik.

Reklama.

Jeśli chodzi o „Czwórkę”, to Szkoła ta przyszłym roku (2012) obchodzić będzie 40-tą rocznicę swego istnienia. Znajduje się na terenie szkoły leśnej, jednak jak podkreślają mieszkańcy w jej budowie swój udział miało: i miasto – przekazując za darmo działkę i miejscowa ludność – która w związku z planowanym utworzeniem tu szkoły  podstawowej – w ramach tzw. „czynu społecznego” pomagała w pracach budowlanych. Obecnie mówi się, że szkoła ta jest najdroższa w mieście, bo ma najwyższy koszt utrzymania jednego ucznia. -Uważam, że jest to sprawa prowadzonej polityki i zarządzania. Wpływ na wysoki koszt utrzymania szkoły, ma duży odsetek strat dzieci, które z tego obwodu zapisywane są do innych szkół – dysponujących lepszym zapleczem np. sportowym (sale gimnastyczne, boiska). Dobrym krokiem była budowa przy szkole „Orlika” i placu zabaw, które na pewno poprawiają jej atrakcyjność, jednak z drugiej strony powodują zwiększenie kosztów utrzymania. Obie inwestycje są trafione i na pewno przyniosą zamierzony cel, jednak nie można liczyć na to, że tendencja od razu się odwróci – zaznacza Lipiński.

Osiedle Różnówka obejmuje duży obszar i dynamicznie się rozwija. Zdaniem mieszkańców tej części Biłgoraja Szkoła Podstawowa jest potrzebna. Opiekunowie z Wioski Dziecięcej, którzy są zadowoleni z bliskości szkoły i poprawiających się warunków twierdzą, że nie widzą siebie prowadzących blisko 10-cio osobowe gromadki dzieci gdzie indziej.

Na chwilę obecną oficjalnych informacji o likwidacji SP Nr 4 nie mają ani dyrektor placówki, ani władze Wioski Dziecięcej. W tym tygodniu ma dojść do spotkania dyrektorów biłgorajskich szkół z Burmistrzem Miasta. Temat spotkania: możliwość realizowania zadań przy zmniejszonych środkach z budżetu miasta.

/bilgoraj.com.pl/

Zobacz także

Komentarze (54)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.216.254

-Kristy (2011-11-14 10:01:51)

I had no idea how to apprcoah this before-now I'm locked and loaded.

-Wyborca (2011-10-22 19:44:28)

,,Musimy ograniczyć wydatki"-oczywiście.Zwolnić z-cę Deca, nikt tego nie zauważy a oszczędności ogromne.Odszedł Korniak i co, i nic. Tak samo będzie jak odejdzie Dec. Ale żeby szkołę likwidować to jest już przekroczenie pewnej granicy, granicy samorządowego chamstwa.Społeczeństwo powinno zabrać się za likwidację zbędnej biurokracji i to dosłownie.

-mnbhjyy (2011-10-22 07:55:31)

co z tą karą 440 tys ktoś z wlasnej kieszeni zaplacił? kogo za to zwolnili?w brw za byle gówno na ulice ale w magistracie jak w raju za wszystko wyborcy zaplaca

-qwerty (2011-10-20 12:02:52)

Były juz dwa niepotrzebne projekty dla ul.Granicznej// one nie były darmowe//

-Betoniarz (2011-10-19 21:30:52)

A czy wiecie że 4 to jedyna taka szkoła w Polsce 39 lat bez własnego budynku
takich szkół się nie likwiduje

-a na OSiR (2011-10-19 14:58:54)

dodać, bo trawa schnie,

-MAMA (2011-10-19 11:29:24)

A czy ktoś tak naprawdę zainteresował się osobiście jak jest w szkole nr 4. Wszystkie te opowiastki o poziomie nauczania to powtarzane plotki. Zachęcam to skorzystania z informacji ze źródła. Wole aby moje dziecko chodziło do klasy gdzie jest 21 dzieci niż 35, bo tam nauczyciel ma czas dla tych dzieci i wie na co kogo stać. Poza tym dzieci mają do wyboru szereg kółek poza lekcyjnych i świetlica , w której Pani pomaga odrobić lekce i może w niej przebywać od 7.30 do 17.00, czy jest tak w każdej S

-mama (2011-10-19 10:31:47)

szukając oszczędności niech zaczną od siebie. "ktoś" napisał złe projekty, a dzieci mają za to płacić? może zwolnić nieuka, a szkoły, dzieci i n-li zostawić w spokoju i niech robią dobrą robotę jak do tej pory. komu zależy na zlikwidowaniu polskiej oświaty?

-Ania (2011-10-19 07:34:39)

Nie wyobrażam sobie żeby mieli zamknąć szkołę! To na czym Burmistrz ma oszczędzać skoro mówi że nie będzie zamykał ale też że musi oszczędzać na oświacie, to jak to w końcu jest będą zamykać czy nie? Czy jeszcze coś innego?

-SZELIGA NA BURMISTZRZA. BĘDĄ POSŁEM POLECAM CI STARTOWAĆ NA BURMISTRZA. (2011-10-18 23:13:57)

Szeliga w opozycji Sejmu i tu już nic dla Biłgoraja. Tokarska zrobi może robotę. Będzie tylko lepiej. Zbirników Ci będzie dostatek. Ślina cieknie Burmistrzowi i V-ce Staroście bo oni sie nie dostali i tylko wytracili. Teraz szkołę nr 4 zlikwidują. Szeliga będzie to bronił jako POSEŁ. ZOBACZYCIE!!! Jak to się stało, że doświadczeni politycy nie dostali się i nie dostaną do Sejmu a Szeliga jadący po Burmistrzu co sesja rady jest w sejmie!?. ROSŁAN JECHAŁ KIEDYŚ NA OLESZCZAKA I ZOSTAŁ BURMISTRZEM.

- (2011-10-18 22:50:26)

prosze pokazac opini publicznej projekt przebudowy tych ulic - kazdemu zalezy zeby byly zrobione z glowa a nie aby tylko byly zrobione !!!!!!!!! czy beda parkingi np przy poczcie banku sdh lo onz itd?????????

-Klem. (2011-10-18 20:09:00)

Panie Szeliga otwierać biuro poselskie i zbierać podpisy na referendum o odwołanie burmistrza. My, którzy przejrzeliśmy na oczy osobiście się tam stawimy i podpis złożymy. Bo my takiego dziadostwa przez kolejne trzy lata nie zdzierżymy. Do działania obywatele,brońmy tego czego jeszcze nie zniszczono.

-kolo (2011-10-18 18:41:30)

Jeszcze nie tak dawno temu Pan Rosłan publicznie krytykował, że zamykano jego cudowną szkołę nr 2. I co punkt widzenia zmienia się od punktu siedzenia?

-Ola (2011-10-18 17:53:56)

Rozliczcie sklepiki w szkołach - tam są pieniądze i prywata. Jakim prawem szkoła nie zarabia tylko nauczyciele?

-Anna (2011-10-18 15:55:57)

Jak władze miasta mają budować takie drogi jak skrzyżowanie na ul. Zamojskiej( gdzie samochody ciężarowe się nie mieszczą), to może lepiej pieniądze z budowy dróg przeznaczyć na oświatę, żeby wykształcić lepszych inżynierów

-@mack (2011-10-18 11:42:09)

To do roboty, czy już nie staje?

- (2011-10-18 11:08:03)

Na mózgi, jak tam macie, wydatki sobie ograniczcie. A niby nauczyciele u władzy. Więcej monopolowychy, mniej szkół, więcej rakiet z "kolesiami" w kieckach i koniecznie drzwi od stodoły, coby z szabelką polatać.

-pewnie (2011-10-18 10:42:04)

Od dawna wiadomo, że ciemnym narodem łatwiej się kieruje.

-mac (2011-10-18 10:39:49)

czyli wedlug was szkole gdzie niedlugo bedzie wiecej nauczycieli niz uczniow nalezy utrzymywac? A skad pieniadze na wynagrodzenia? Liczba szkol czy nauczycieli MUSI zostac dopasowana do liczby dzieci.
Kto wybral osobe na trzecia kadencje mimo ze dwie byly bardzo slabe? Chcieliscie zacofanie i zastoj to go teraz macie drodzy wyborcy roslana

-janosik (2011-10-18 10:38:40)

Prawdą jest, że nie wszystkie sklepiki szkolne rozliczane są należycie. W niektórych szkolach są czyimś "prywatnym biznesem" i pieniądze z zysków (wcale nie takie małe ok. 10 000 zł rocznie)ulatniają się

-MASZ ZŁOTY RÓG I ZOSTANIE CI ZA 4 LATA INO SZNUR... (2011-10-18 10:34:13)

Szeliga w opozycji Sejmu i tu już nic dla Biłgoraja. Tokarska zrobi może robotę. Będzie tylko lepiej. Zbirników Ci będzie dostatek. Ślina cieknie Burmistrzowi i V-ce Staroście bo oni sie nie dostali i tylko wytracili. Teraz szkołę nr 4 zlikwidują. Szeliga będzie to bronił jako POSEŁ. ZOBACZYCIE!!! Jak to się stało, że doświadczeni politycy nie dostali się i nie dostaną do Sejmu a Szeliga jadący po Burmistrzu co sesja rady jest w sejmie!?. ROSŁAN JECHAŁ KIEDYŚ NA OLESZCZAKA I ZOSTAŁ BURMISTRZEM/

-marcin (2011-10-18 10:32:34)

Panie Burmistrzu UCZCIE się od Józefowa jak gospodarować miastem ....moja prywatna rada niech Pan zobaczy na inwestycje w Józefowie wykonane a na to co zrobiliście z Biłgorajem !!!!

-do kanalowy z janosikiem (2011-10-18 10:30:51)

...o czym wy piszecie?!
proszę czytać tekst ze zrozumieniem!
Pozdrawiam Mirek

-radek (2011-10-18 10:29:57)

a te markety dwa nowe co mają powstać nic do szkoły sie nie dorzucą ???? pasowałoby żeby zrobili gest

-sofian (2011-10-18 10:25:00)

Panie burmistrzu, rozwiązanie szkoły byłoby kardynalnym błędem. Szkoła na tym osiedlu jest bardzo potrzebna(na najbliższy rok szkolny 2012/13 do klasy pierwszej w okręgu jest 69-cioro dzieci - dwie klasy!). Rozwiązanie szkoły nie jest trudnym zabiegiem, dużo trudniej będzie za parę lat otworzyć ją na nowo.Bo sprostanie nowym wymaganiom nie będzie łatwe.