Wiadomości - Kultura, rozrywka

BUKOWINA: III Spotkania Akademickie

: NN Data: 2011-06-20 16:01:05 (czytane: 3987)

W dniu 19 czerwca br. (niedziela) na placu przy kościele p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (dawny kościółek rektorski) w Bukowinie odbyły się III Spotkania Akademickie.

Spotkania zostały zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Urząd Gminy Biszcza, Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia”, Parafię rzymsko-katolicka p.w. Serca Pana Jezusa w Biszczy, Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowinie i Ochotniczą Straż Pożarna w Bukowinie.


spotkania_akademickie_1.jpg

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św., po której wykład pt. „Etos pracy w zwierciadle języka” przedstawił dr Henryk Duda, wykładowca PWSZ w Zamościu. Po części naukowej, rozpoczęły się przedstawienia artystyczne. Jako pierwsze wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Krzewina” w Bukowinie pod kierunkiem Longiny Kożuszek, które przypomniały zgromadzonym pieśni i piosenki ludowe. Niewątpliwie najwięcej uśmiechu na twarzy widzów pojawiło się podczas widowiska „Skubaczki” przygotowanego przez Zespół Wielopokoleniowy „Czerwone korale”, według scenariusza Bożeny Waliłko, z Lipin Dolnych. Na zakończenie wystąpiły studentki PWSZ Julia Stoliar i Anna Kurdybaha, które pięknie wykonały m.in. „Ave Maria”. 

Po części oficjalnej III. Spotkań Akademickich, organizatorzy zaprosili wszystkich na „Biesiadę Bukowińską”, podczas której można było spróbować tradycyjnych potraw przygotowanych przez KGW w Bukowinie.

spotkania_akademickie_2.jpg


„Spotkania Akademickie w Bukowinie są kontynuacją współpracy podjętej pomiędzy Państwową Wyższą Szkoła Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu a organizacjami działającymi w Bukowinie, wsi niegdyś należącej do Akademii Zamojskiej. Uczelnia od czterech lat regularnie jest współorganizatorem wydarzeń w Bukowinie.

W czerwcu 2008 r. we „wsi akademickiej” odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni połączone z seminarium naukowym pn. „Powrót profesorów zamojskich do Bukowiny”.  We wrześniu 2008 r. uczelnia zorganizowała na terenie kościółka rektorskiego w Bukowinie przedsięwzięcie plenerowe pt. „Żeńcy Szymona Szymonowica – wczoraj i dziś”, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Było to widowisko obrzędowe połączone z wykładami kadry naukowej PWSZ w Zamościu na temat Szymonowica i akademickości wsi.

spotkania_akademickie_3.jpg


Rok 2009 to dwudniowe Spotkania Akademickie, których tematem przewodnim była „Turystyka a genius loci pogranicza kultur”. Podczas spotkania zostały zaprezentowane doświadczenia organizacji pozarządowych, władz lokalnych, gminnych, instytucji obywatelskich, instytucji edukacji i przedsiębiorstw na rzecz rozwoju lokalnego rozwijanego w oparciu o kapitał kulturowy, dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Uczestnicy poruszyli temat roli szkoły wyższej w tworzeniu warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego z ukierunkowaniem na turystykę kulturową oraz dziedzictwa jako czynnika rozwoju obszarów wiejskich. Drugi dzień Spotkań Akademickich 2009 rozpoczęto mszą św. w Kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie. Następnie zebrani goście wysłuchali wykładu pt. „Obrzędy i zwyczaje ludowe na Lubelszczyźnie”, który wygłosiła dr Agnieszka Oseła z PWSZ w Zamościu. Po wysłuchaniu wykładu, uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie pt. „Tradycje Sobótkowe”, przygotowane przez Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”.

spotkania_akademickie_4.jpg


Akcentem akademickim podczas spotkania w Bukowinie w 2010 r. był wykład prof. zw. dr hab. Henryka Chałupczaka pt. „Frykaśne wątki z Akademii Zamojskiej łączki”. Wykład prof. Chałupczaka był pełen humorystycznych opowiadań o życiu studenckim z okresu Akademii Zamojskiej, po czym wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że obecne życie studenckie niewiele się różni od tego sprzed wieków. Ponadto na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze i instrumentalne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biszczy oraz Zespół Muzyki Dawnej „Capella all Antico” pod kierownictwem Krzysztofa Obsta (zespół działa przy Zamojskim Domu Kultury). Niewątpliwie największe wrażenie na widzach zrobił spektakl „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta, z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich. W rolach głównych można było zobaczyć aktorów scen warszawskich i lubelskich, m.in. Stefana Szmidta, Ewę Gorzelak, Zbigniewa Dziducha, Tomasza Mędrzaka, Zdzisława Wardejna, Roberta Kurasia, Marka Sochackiego, Jerzego Złotnickiego, Alicję Jachiewicz, Marka Barbasiewicza, Małgorzatę Pritulak, Agnieszkę Sitek, Stanisława Brudnego.

Reklama.

Organizatorzy Spotkań Akademickich w Bukownie zapewniają, że za rok ponownie podejmą wspólne działania, mające na celu przypomnienie mieszkańcom regionu o tradycjach Bukowiny jako „wsi akademickiej”.

/Ewa Koltun/

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.201.14

-R (2011-06-22 05:36:59)

BRAWO :):):)) - właśnie takie: piękne, malownicze i bogate we wspaniałą polską historię miejscowości jak BUKOWINA powinno się promować !!!!!!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...