Wiadomości - Aktualności

Cykl historyczny: Biłgorajskie Ofiary Katynia

: TF Data: 2010-04-12 12:11:04 (czytane: 3718)

Z okazji rocznicy tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat publikujemy listę oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, których życie związane było z Ziemią Biłgorajską.

katyn_pamietamy_1.jpgOficerowie Wojska Polskiego

ppor. DOMAŃSKI Eugeniusz, syn Mieczysława, ur. 12 lipca 1913 roku w Korytkowie Dużym. Oficer Batalionu KOP „Ostróg”. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Kozielska, zamordowany w Katyniu, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.

ks. kpt. DUBIEL Aleksander, syn Franciszka, ur. 7 grudnia 1906 roku we Frampolu. Kapelan Wojska Polskiego. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli i został wywieziony na wschód. Jeniec Ostaszkowa. Zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pogrzebany w Miednoje.

rtm. rez. IWANOWSKI Kazimierz, syn Władysława, ur. w 1900 roku w Białej Cerkwi na Ukrainie. Oficer stanu spoczynku I Pułku Ułanów Krechowieckich. Komendant Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i samoobrony terytorialnej w Biłgoraju. W sierpniu 1939 roku zmobilizowany do wojska. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Starobielska, zamordowany w Charkowie, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.

mjr KRACZKIEWICZ Kazimierz Wincenty, syn Bogusława, ur. 14 października 1894 roku w Tarnogrodzie. Zamieszkały w Legionowie. Oficer zastępca dowódcy 2 batalionu Balonowego. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Kozielska, zamordowany w Katyniu, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Wymieniony na pomniku w Tarnogrodzie.

por. (?) KUŹMIŃSKI Arkadiusz, ur. 29 stycznia 1907 roku, Stary Zamość. Urzędnik, oficer 9 PP Leg. Student z Tarnogrodu. Przed 1939 rokiem zamieszkały w Warszawie. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Kozielska, zamordowany w Katyniu, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Wymieniony na pomniku w Tarnogrodzie.

mjr rez. MALEWICZ Stanisław August, syn Wacława, ur. 23 sierpnia 1889 roku w Biłgoraju. Jego ojciec Wacław Malewicz wraz z żoną Apolonią z d. Książek wyjechała z Biłgoraja do Sierpca ok. 1900 roku. W końcu sierpnia 1939 roku zmobilizowany do czynnej służby, został mianowany komendantem szpitala polowego w Równem na Wołyniu. Po sowieckiej agresji 17 września 1939 roku, zagrożony utrata życia nie skorzystał z możliwości ucieczki. Honor i poczucie odpowiedzialności nie pozwalały mu pozostawić rannych bez opieki medycznej. Po wkroczeniu do Równego Armii Czerwonej – jeniec w Szepietowie i w Starobielsku. Zamordowany w Charkowie wiosną 1940 roku – wymieniony w wykazie NKWD pod numerem 2219.

ppor. (por. ?) rez. Art. SEROKA Edmund, syn Franciszka, ur. 11 października 1905 roku w Tarnogrodzie. Magister, nauczyciel, oficer rezerwy. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Kozielska, zamordowany w Katyniu, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Wymieniony na pomniku w Tarnogrodzie.

plut. pchor. SZOZDA Wacław, syn Władysława i Anieli z d. Brześcińska, ur. 26 listopada 1911 roku w Biłgoraju. Absolwent Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli i został wywieziony na wschód. Prawdopodobnie zamordowany w miejscu sowieckiej kaźni.

Funkcjonariusze Policji Państwowej

BŁACZSZYK Władysław, ur. w 1906 roku w Łodzi, ukończył Śledczą Szkołę Fachową. Śledczy policji kryminalnej. Pracował w Łukowej, Biłgoraju, Zamościu i Sokołowie Podlaskim, skąd trafił na Kresy Wschodnie. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Prawdopodobnie jeniec Ostaszkowa, zamordowany na przełomie kwietnia i maja 1940 roku w miejscu sowieckiej kaźni.

BRYGIEL Józef (DRYGIEL Józef ?), ur. W 1910 roku. Posterunkowy Miejskiego Posterunku Policji Państwowej w Biłgoraju. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Jeniec Starobielska, zamordowany w Charkowie, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany w Miednoje.

PUCH Jan, syn Józefa, ur. 14 września 1905 roku. Starszy posterunkowy Policji Państwowej – powiatowa komenda w Hrubieszowie. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.

ROMAN Julian, syn Jakuba, ur. 23 listopada 1898 roku w Krzeszowie. Starszy posterunkowy Policji Państwowej. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany w Miednoje.

ROZWADOWSKI Roman, syn Piotra, ur. 6 sierpnia 1893 roku w Dołhobyczowie. Starszy posterunkowy Miejskiego Posterunku Policji Państwowej w Biłgoraju. We wrześniu 1939 roku „wcielony do zmilitaryzowanych oddziałów”. Do sowieckiej niewoli dostał się najprawdopodobniej pod Tomaszowem Lubelskim. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany w Miednoje (?). Rodzina mieszka w Biłgoraju.

SOBCZAK Jan, syn Jana, ur. 4 kwietnia 1896 roku Strzeszkowicach lub Józefowie (?). Przodownik PP. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.

WOLANIN Wacław, syn Michała, ur. 26 września 1891 roku w Biłgoraju. Starszy posterunkowy, funkcjonariusz Policji Państwowej w Zamościu. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany w Miednoje.

ZARZYCKI Mieczysław, funkcjonariusz Policji Państwowej z Krzeszowa, zamordowany w Katyniu lub Charkowie, wiosną 1940 roku.

Osoby z poza powiatu, których rodziny osiedliły się powojnie na Ziemi Biłgorajskiej

RADOMSKI Feliks, syn Jana, ur. w 1899 roku w Końskowoli. Od 1918 roku ochotnik w 9 PP Leg. Zamość. Następnie w policji. Od 1939 roku starszy posterunkowy PP w Częstochowie. Zmobilizowany na front. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany w Miednoje. Widnieje na pomniku w Tarnogrodzie. Rodzina mieszka w Tarnogrodzie.

por. SZCZYPA Edward, syn Jana, ur. w 1901 roku. Oficer KOP. W 1939 roku zamieszkały z rodziną w Rokitnie pow. Sarny (10 km od granicy z ZSRR). W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Ostaszkowa, zamordowany w Twerze, prawdopodobnie 16 kwietnia 1940 roku. Rodzina mieszka w Biłgoraju.

mjr. WOLANIN Władysław Ignacy, syn Franciszka, ur. 17 lipca 1897 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Walczył w czasie I wojny światowej, brał udział w działaniach zbrojnych 1920 roku, służąc w Armii Hallera. Od 1920 roku w sądownictwie wojskowym. Zamieszkały w Warszawie. Od 1937 r. wiceprokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Grudziądzu. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Jeniec Starobielska, zamordowany w Charkowie, na przełomie kwietnia – maja 1940 roku. Rodzina mieszka w Biłgoraju.

 

Chwała bohaterom! Cześć Ich pamięci!

 

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.200.236.68

-ireneusz (2010-04-28 09:42:44)

Proszę o sprostowanie. Wacława Szozdy matka była z domu BRZEŚCIŃSKA, a nie Brzezińska....

-[ * ] niech zamilkną awanturnicy (2010-04-12 14:30:09)

To ten wypisuje tu brednie, którego żre RAK ( nienawiści). Zachowując się w ten sposób ten sposób, nie zdaje sobie sprawy, że obrzydza PIS ludziom.

-żal czytać (2010-04-12 13:37:01)

Jak prawda przytoczona wypowiedz posła z pis mającego na celu wywołanie szumu wokół siebie (takie odnoszę wrażenie) wykorzystując tak wielką tragedie. Nie zniżajcie się do tego poziomu.

-żal czytać (2010-04-12 13:35:42)

Jak prawda przytoczona wypowiedz posła z pis mającego na celu siebie szum wokół siebie (takie odnoszę wrażenie) wykorzystując tak wielką tragedie. Nie zniżajcie się do tego poziomu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...