Wiadomości - Aktualności

Społeczne konsultacje zagospodarowania tarnogrodzkiego rynku (AUDIO, FOTO)

: TF Data: 2010-02-16 12:34:45 (czytane: 3933)

15 lutego br. w sali klubowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury odbyło się zebranie mieszkańców Tarnogrodu poświęcone konsultacjom projektu zagospodarowania Rynku w części przed TOK. W spotkaniu wzięła udział Magdalena Pelc, autor projektu. Niestety mieszkańcy Tarnogrodu nie dopisali.

Puste ławki i obecność jedynie ośmiu osób w tym burmistrza to stan na spotkaniu z projektantem zagospodarowania kwartału miejskiego rynku. Zebranym Magdalena Pelc, architekt krajobrazu zaprezentowała, przygotowany na zlecenie UM w Tarnogrodzie, projekt zagospodarowania przestrzeni przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury: 24 ary placu zostanie wybrukowane kostką, by nadać temu miejscu jego pierwotny, historyczny charakter. Z założenia ma być to plac służący do organizacji spotkań i imprez. Przez taki, a nie inny projekt, chcieliśmy podnieść także rangę samego Tarnogrodu, nadając mu miejskiego charakteru.

tarnogrod_rynek.jpg


Według planu zagospodarowania przestrzennego oraz wytycznych konserwatora zabytków, plac przed TOK ma być połączeniem obecnych funkcji tego miejsca z tym, co było tu kiedyś, czyli rynku. Rynek, był to duży miejski plac targowy i nigdy nie był zieleńcem czy parkiem, on spełniał inną funkcję – wyjaśnia Pelc, w odniesieniu do zarzutów, że projekt zakłada za mało zieleni.

W ramach zagospodarowania rynku przewidziane jest wybrukowanie 24 arów placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, postawienie zadaszonej sceny o powierzchni ponad 40 m2, usytuowanie przy szczycie placu 2 metrowego koguta – symbolu Sejmików Teatrów Wiejskich (wykonanego z tzw. płyt bakelitowych), wykonanie 20 miejsc parkingowych, oświetlenia, ławek i posadzenie zieleni. Teren częściowo będzie zniwelowany, tak jednak by zachować istniejące już ciągi komunikacyjne. Całość ma kosztować, wg. wstępnych szacunków, ok. 700 tys. zł.

Do takiej a nie inne koncepcji zagospodarowania tej części rynku przekonany jest burmistrz Tarnogrodu: przedstawiony projekt – z punktu widzenia architektonicznego i sztuki projektowania – wydaje mi się właściwy. Zawiera elementy zieleni, wybrukowany plac i inne niezbędne elementy. Jeśli chodzi o ilość zieleni, to jest ona jeszcze na innych kwartałach rynku. Myślę, że jak na funkcję, którą ma pełnić plac przed TOK, jego zagospodarowanie jest estetyczne i bardzo ładne.

Burmistrzowi znane są także głosy mieszkańców miasta: opublikowaliśmy na stronie internetowej miasta wizualizację, także portal biłgorajski (bilgoraj.com.pl – przyp. red) zamieścił o tym informacje. W większości pojawiały się głosy akceptujące, były także wypowiedzi krytyczne. Wiadomo każdy ma swój punkt widzenia. Stąd to dzisiejsze spotkanie i wcześniejsze konsultacje z radnymi, którzy bez większych zastrzeżeń zaakceptowali projekt. Zawsze będą głosy krytyki, trzeba wybrać optymalne rozwiązanie – mówi w rozmowie z bilgoraj.com.pl Eugeniusz Stróż.

Wg. planów władz Tarnogrodu prace mają ruszyć na jesieni tego roku. Miasto chce także starać się o dofinansowanie m. in. z programu Leader.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Pelc, z autorem projektu:Posłuchaj rozmowy z Eugeniuszem Stróżem, burmistrzem Tarnogrodu:
Wizualizacja placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury


Czytaj także: Wizualizacja placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury


/bilgoraj.com.pl/

reklama
alfamdia_baner_4x1_2m_1.jpg

 

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.179.111

- (2010-02-19 05:10:53)

Bakalland chyba nigdy nie miał zamiaru budować w Tarnogrodzie. Działkę kupili rok temu, a jeszcze w grudniu na konferencji prasowej twardo twierdzili że zakład powstanie pod Przemyślem, w styczniu że w Tarnogrodzie, w lutym pod Lubaczowem, ciekawe gdzie w marcu?. To ile oni tych działek wydarli.

-ttt (2010-02-18 20:58:06)

No to by było ciekawie, 4,5ha poszło za grosze i to jeszcze płatne w ratach...

- (2010-02-18 19:44:13)

MICHAŁ jeśli coś wiesz to napisz więcej, być może ta firma faktycznie kupuje działki za śmieszne pieniądze obiecując że wybuduje przetwórnię. Osobiście wiem że Tarnogród to jest czwarte miejsce.

-michał (2010-02-18 12:24:43)

W Tarnogrodzie wszystko jest fajne,aż do czasu kiedy okaże się to obiecankami cacankami tzw- kiełbasą przedwyborczą . Tak jak szumnie zapowiadana budowa przetwórni ''BAKALAND'' , a teraz okazuje się że być morze ta przetwórnia powstanie w okolicach Lubaczowa .

-tubylec (2010-02-17 22:26:01)

"...nadać temu miejscu PIERWOTNY, HISTORYCZNY CHARAKTER.." Pierwotnie, długo jeszcze po wojnie (lata 70-te) miejsce to było zabudowane ( sklepy,szynk itp) a teraz ma w tym miejscu powstać plac targowy - może to i lepiej bo obecne targowisko jest za ciasne.

-Dziura (2010-02-17 13:09:52)

O matko mam nadzieje że nie każą mi tego placu odśnieżać :)

-luzak (2010-02-17 13:06:31)

Mieszkańcy nie chodzą na spotkania ponieważ jak sądzę nie wierzą w te przedwyborcze obietnice. Poprzednio był wywieszony inny plan teraz kolejny i dalej nic się nie robi. Pytanie kto płaci za te kolejne plany zagospodarowania?
Mi osobiście za bardzo się projekt nie podoba ale i tak by było o niebo

-gortad (2010-02-17 11:14:31)

jakoś w Biłgoraju nawet wieedziano o spotkaniu i z portalu Biłgoraj dotali, a mieszkańcy nie wiedzieli, szkoda tylk oże na stronie urzędu do dziś wisi informacja, i na tablicach ogłoszeń również, co może trzeba kazdego indywidualnie listem powiadamiac za potwierdzeniem odbioru, zeby czuł sie zaprosz

-xyz (2010-02-17 08:30:06)

ja tu widzę celowość działania, po co ma przyjść za dużo "krzykaczy", jeśli radnym się projekt podoba? a tak się napisze, że ośmiu mieszkańców pomysł zaakceptowało i jazda. A to, że 2000 się nie podoba? co to kogo?, opinie na forum były, chyba większość krytycznych, "ale to się wytnie".

- (2010-02-17 05:02:19)

Znowu ktoś zapomniał ogłosić że będzie zebranie?

- (2010-02-16 19:38:53)

Widzę że propaganda sukcesu w tarnogrodzie TRWA. Ok. trzech lat na tablicy przed TOK wisiał plan zagospodarowania aż wyblakł. Więc w roku wyborczym należało powiesić nową wizualizację-ulepszoną. Co do frekwencji na zebraniu był to jak wspomniano Pan Stróża, może zastępca i jego koledzy z kierowcą bu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...