Wiadomości - Aktualności

Nie działali ślamazarnie, lecz tak by nie zrobić krzywdy

: TF Data: 2008-11-22 21:09:37 (czytane: 10374)

Policja_1.jpg
tak ocenił interwencję policjantów, która miała miejsce 19 listopada tego roku w Biłgoraju przy ul. Komorowskiego, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policjanci, którzy dokonywali zatrzymania byli doświadczonymi funkcjonariuszami. Gdy próbowali zatrzymać mężczyznę, ten niespodziewanie zaatakował ich parasolem. Jeden z funkcjonariuszy zasłonił się przed ciosem wymierzonym w głowę. Parasol uderzył go w rękę, na wskutek uderzenia doznał złamania palca. Policjanci działali tak by nie zrobić napsastnikowi krzywdy. Trzeba pamiętać, że z powodu złamania palca ręka jednego z policjantów nie była sprawna. Dodatkowo mężczyzna wpadł w furię i nie chciał się uspokoić. Policjanci podjęli rutynowe czynności mające na celu zatrzymanie mężczyzny, tzn. unieruchomili go i czekali na wezwane wcześniej wsparcie – komentuje środowe zajście podinspektor Janusz Wójtowicz z KW Policji w Lublinie.

A co z użyciem gazu z bliskiej odległości? Rzecznik nie chciał tego komentować. Powtarzam akcja była przeprowadzona prawidłowo – uciął pytanie.

Przypomnijmy: na ulicy Komorowskiego, na przeciw dawnego hotelu robotniczego, przechodzącego w niedozwolonym miejscu przez jezdnię mężczyznę zatrzymał patrol policji. Podczas legitymowania zatrzymany podjął próbę ucieczki, funkcjonariusze ruszyli w pościg, gdy dogonili uciekiniera ten zaatakował ich parasolem. Wywiązała się kilkuminutowa szamotanina, policjanci próbowali obezwładnić mężczyznę - bezskutecznie. Nic nie dało także użycie gazu. Dopiero dzięki policyjnym posiłkom udało się mężczyznę obezwładnić i odprowadzić do radiowozu. Za naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie policjanta na służbie grozi kara do 3 lat więzienia.

Jak udało nam się dowiedzieć mężczyzna leczył się psychiatrycznie. W tej chwili prowadzone są czynności mające na celu ustalenie czy mężczyzna w chwili zajścia był poczytalny. Jeśli był będą postawione mu odpowiednie zarzuty – dodaje Wójtowicz.

Mężczyzna był trzeźwy. Poszkodowany w akcji policjant przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

O akcji biłgorajskich mundurowych stało się głośno po opublikowaniu przez nasz portal artykułu i filmu, na którym zarejestrowano szamotaninę. Zaraz rozdzwoniły się telefony. Zamieszczeniem filmu i relacji zainteresowany był wydawca telewizji TVN i portalu tvn24.pl Na stronach portalu tnv24 film został zamieszczony ok. godziny 13. (zobacz: W Biłgoraju policję biją parasolem; Policjanci zdołali wreszcie obezwładnić mężczyznę). Następnie w Biłgoraju zjawił się korespondent telewizji TVN. Ludzie nie chcą za bardzo na ten temat rozmawiać. Jedni mówią, że nic nie widzieli, inni, że nie chcą zaczynać z policją, jeszcze inni, że to nie ich sprawa – podsumowuje swoją wizytę w naszym mieście Waldemar Michalski, korespondent TVN-u.

Całość zajścia - film i artykuł - wywołało burze komentarzy i dyskusji na temat metod działania policji i środków, jakie może ona powziąć by obezwładnić podejrzanego. Warto także pamiętać, że każdy kto napada na funkcjonariusza na służbie popełnia przestępstwo, reguluje to Art. 223 Kodeksu Karnego.

Zobacz także: Parasolką w policjanta-video.


red.

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.247.17

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...